1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. DeFi’ye yatırım hakkında bilmeniz gereken her şey

DeFi’ye yatırım hakkında bilmeniz gereken her şey

guncel coin haberleri

Footprint Analytics’e göre, 23 Kasım 2021 itibariyle, DeFi’nin TVL’si bir yıl önceki 13 milyar ABD dolarına kıyasla 274,4 milyar ABD dolarıydı.

Ayak izi analizi: Geçen yıl tüm ağlarda DeFi TVL 20 kat arttı

DeFi’nin hızlı gelişimi ve büyümesi, blok zinciri alanında yer alan herkesi neşelendirdi ve çok sayıda yatırım kurumu oluşturdu. Yayınlandığı an itibariyle, 2021’den bu yana biriken toplam fon 24,8 milyar ABD dolarıdır ve bu, 2020’deki 3,4 milyar ABD dolarına kıyasla %626’lık bir artıştır.

Ayak İzi Analizi: 2021'de Aylık Fonlama Tutarındaki EğilimlerAyak İzi Analizi: 2021’de Aylık Fonlama Tutarındaki Eğilimler

Peki nedir bu DeFi adlı güçlü canavar?

DeFi nedir?

DeFi, Açık Finans olarak da bilinen Merkezi Olmayan Finansın kısaltmasıdır. Blok zincirinin hızlı gelişimi ile uygulama senaryoları sürekli zenginleşir ve finans en fazla gelişme potansiyeline sahip sektördür. Aslında, zaman ve mekandan bağımsız olarak dünyadaki herkesin katılmasına izin vermek için tasarlanmış, açık bir finansal sistem oluşturmak için kullanılan merkezi olmayan bir protokolü ifade eder.

CeFi verilen DeFi

Kısacası DeFI, geleneksel finansı blok zinciri ağına kopyalamaktır. Geleneksel finanstan farklı olarak blok zinciri aracılığıyla ademi merkeziyetçiliği sağlar ve geleneksel finanstaki ayrıcalıklı kurumları akıllı sözleşmelerle değiştirir.Kullanıcılar finansal hizmetlerden daha düşük maliyetle ve daha yüksek verimlilikle yararlanabilirler. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, geleneksel finansta çeşitli Açık Finans hizmetleri bulunabilir.

Geleneksel Finans ve Açık FinansGeleneksel Finans ve Açık Finans

Daha geniş kripto para dünyasının bir parçası olarak DeFi, merkezi varlıklar yerine halk tarafından kontrol edilen bir şekilde geleneksel finans dünyasına benzer birçok ana akım finansal hizmet sunar.

CeFi ve DeFi KarşılaştırmasıDeFi’nin CeFi ve DeFiHistory Karşılaştırması

Bitcoin, 2009’daki lansmanından bu yana eşler arası ödeme hizmetlerinin temelini atarken, Ethereum 30 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü, finans sektöründe blok zincirinin potansiyelini en üst düzeye çıkardı ve yeni girişimlerin ve projelerin başlatılmasını teşvik etti. merkezi olmayan finans ekosistemi.

MakerDao protokolünün lansmanı, blok zinciri alanındaki finansal uygulamalar için bir dönüm noktasıdır – kullanıcıların sadece iki adres arasında para transferi yapmakla kalmayıp, paralarıyla daha fazlasını yapmalarını sağlar. MakerDao, kullanıcıların dijital varlıkları DAI elde etmek için taahhüt olarak kullanmalarına izin veren Ethereum tabanlı bir protokoldür – MakerDAO tarafından verilen ve ABD dolarının değerine 1:1 sabitlenmiş istikrarlı bir para birimidir ve yeni inşa etmek için ilk Lego bloğunu sağlar. açık, lisanssız DeFi ekosistemi.

O zamandan beri, diğer akıllı sözleşmeler çevrimiçi hale geldi ve giderek daha dinamik ve birbirine bağlı bir ekosistem yarattı.

Bileşik, borçlulara aşırı teminatlandırılmış bir kredi piyasası sağlamak için Eylül 2018’de serbest bırakılırken, borç verenler borçlu tarafından ödenen faizden gelir elde etti. Likidite madenciliği yeniliği, 2020’de DeFi Yaz olarak bilinen DeFi patlamasını da tetikledi.

Uniswap, Kasım 2018’de piyasaya sürüldü. Ethereum’da merkezi olmayan bir değişim (DEX) platformudur. Kullanıcıların Ethereum’da çeşitli belirteçleri değiş tokuş etmesine olanak tanıyan uygun bir ticaret mekanizması sağlar.

DeFi'nin tarihiDeFi’nin tarihi

O zamandan beri, en temel kredilerden daha karmaşık sentetik varlıklara, ödemelere ve sigortaya kadar çeşitli DeFi uygulamaları ortaya çıktı. Zengin, gelişen, merkezi olmayan bir finansal ekosistem geliştirildi.

DeFi’nin 6 alanı

 1. Stablecoin: DeFi ekosisteminin temeli
 2. İşlem katmanı: DeFi’nin gelişmesiyle birlikte blok zincirinin performans sorunları, özellikle Ethereum’da giderek daha belirgin hale geldi. Bu nedenle, işlem düzeyinde, birçok blok zinciri aktif olarak çözümler araştırmaktadır.Katman 1 blok zincir performansının iyileştirilmesi için, Katman 2 ise performans iyileştirme için kullanılır. Ethereum.
 3. Oracles: Oracles, zincir üzerindeki dünya ile zincir dışındaki dünya arasındaki köprü olan çeşitli Dapp/protokollerin fiyat bilgilerini sağlar.
 4. DeFi temel projeleri: stablecoin, işlem katmanı ve Oracle, üzerinde çeşitli merkezi olmayan uygulamaların oluşturulabileceği DeFi ekosisteminin altyapısını oluşturan departmanlardır. Bunlar arasında, DeFi temel projeleri DEX, borç verme ve türevler gibi çeşitli kategorilere ayrılabilir.
 5. Toplayıcılar: Kredi platformları ve farklı DEX’ler arasındaki fiyat farklılıklarının varlığı, toplayıcıların oluşumunu teşvik etti. Farklı platformlar arasındaki spreadlere göre yüksekten düşüğe dönüşüyorlar, böylece yatırımcılar için getirileri artırıyorlar.
 6. Cüzdan: DeFi ekosistemindeki en önemli bileşenlerden biri olarak, DeFi yatırımcılarının çeşitli Dapp’leri kullanması için bir tarayıcı olarak kabul edilir.

DeFi pazar segmentleri ve örnekleriDeFi dökümü ve DeFi bilgisi bileşenlerinin örnekleri

DeFi temelleri

 • DeFi ekosistemi
 • DeFi endüstrisi
 • En iyi DeFi projeleri

Defi proje bilgileri

 • Ekosistem ve türü
 • Jetonlar ve ekonomi
 • Rakibin işleviyle karşılaştırma
 • Sıralama ve sayılar

Endüstri Haberleri

 • bağış toplama haberleri
 • Yeni DeFi projesi
 • saldırı haberleri
 • Raporlar ve kitaplar

DeFi projeleri hakkında bilgi nasıl alınır?

Bu kadar çok DeFi projesi varken onları nasıl daha iyi ve daha hızlı anlayabiliriz? Aşağıdaki iki yönden başlayabiliriz.

DeFi bilgileri

 • DeFiLlama: Zincirler arası veriler, proje kategorisi
 • Debank: zincirler arası veriler, proje kategorisi, düzenleme tarihi
 • Ayak izi analizi: zincirler arası veriler, endüstri ve proje panosu, görselleştirme platformu

Sektör raporları ve kitaplar

Bildiri:

tanıtım kitapları

genelleştirmek

Bu makale, DeFi’nin ne olduğunu, temel ekosistemlerinden bazılarını ve projeyi anlama yöntemlerini kısaca tanıtmaktadır.

Ardından, DeFi yatırımına nasıl katılacağınızı ve farklı DeFi projelerinin özelliklerini paylaşacağız. Abone olmaya ve değiş tokuş etmeye hoş geldiniz. Birlikte DeFi yapalım

Ayak izi analizi, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincirdeki verileri temizler ve bütünleştirir, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla belirteçleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve sürükle ve bırak arayüzü ile herkes dakikalar içinde kendi özel grafiğini oluşturabilir. Blockchain verilerini keşfetmek ve daha akıllı yatırımlar yapmak için Footprint’i kullanın.

CryptoSlate bülteni

Kripto para, DeFi, NFT vb. alanlardaki en önemli günlük hikayeleri özetledi.

Kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazar newconomy’ye aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap