1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. DeFi, pasif gelir kaynağının 3 yolu –

DeFi, pasif gelir kaynağının 3 yolu –

DeFi, pasif gelir kaynağının 3 yolu -

Merkezi Olmayan Finansmanın (DeFi) en çekici özelliklerinden biri, pasif gelir elde etme ve hatta ücretleri yönetme fırsatıdır. Birçok kişi ve kuruluş, merkezi olmayan bir Web3.0 ağ geçidi veya standart Web arabirimi aracılığıyla alternatif finansal ürünlere ve hizmetlere erişmek için DeFi uygulamalarını veya dapp’leri kullanmanın avantajlarını keşfediyor.

Gelir çiftçiliği, rehinler ve kredilerin tümü sabit bir gelir akışı sağlayabilir. Başlamak için sadece az miktarda paraya ve çok sabra ihtiyacınız var. Bir gecede zengin olmayacaksın, ama paran zamanla değerlenecek. Ayrıca garantili bir gelir ile kripto para birimlerinde kaçınılmaz olan piyasanın düşmesinden endişe duymanıza gerek kalmaz, fiyat düşse bile faydalanmaya devam edersiniz.

Bu kılavuz, DeFi’de pasif gelir yaratmanın en popüler 3 yolunu tanıtacaktır.

  1. Rehin

Ek aynı jetonlar karşılığında jetonları akıllı bir sözleşmeye kilitleme (veya “stake etme”) tekniğine staking denir. Çoğu durumda, söz konusu token, Ethereum’un ETH’si gibi blok zincirinin yerel bir varlığıdır.

Neden birileri mevcut jetonlarınızı kilitlemeniz karşılığında size ücretsiz jetonlar versin ki? Belirteç teşviklerinin amacı, ağ kullanıcılarını ödüllendirmek değildir. Kullanıcılar, hisse kanıtı blok zincirini korumak için fonlarını özelleştirilmiş bir akıllı sözleşmede kilitler.

2. Likidite sağlayıcısı olun

Uniswap ve SushiSwap gibi merkezi olmayan borsalar, ETH ve USDT gibi token çiftlerinin değişimini kolaylaştırır. Likidite sağlayıcısına (LP) ait havuzlanmış jetonlar likidite sağlar.LP’ler, jetonlarını ilgili madencilik havuzunu yöneten akıllı sözleşmeye yatıran sıradan defi kullanıcılarıdır. Bunu yaparsanız, Uniswap’ın DEX’indeki tüm takaslardan madencilik havuzundaki payınıza eşdeğer %0,3 ücret alırsınız.

3. Borçlanma

Borç verme sistemi, varlıkları akıllı sözleşmelere emanet eden tüketicileri yıllık getiri oranı (APY) ile ödüllendiriyor. Borç alan daha sonra bu jetonları faiz ödemek için kullanır ve paranın bir kısmı borç verene iade edilir. Akıllı sözleşme tüm borç verme sürecini yönettiğinden, borçlunun yükümlülüklerini yerine getirememe riski yoktur. Bu nedenle, rehinli varlıklarınıza anında erişebilmelisiniz. DeFi, girişimcilerin varlıklarını rehin, havuz, çiftlik ve ödünç vermelerine izin vererek, küçük işletmelerin tüm ekosistemin likiditesine ve değerine katkıda bulunurken servetlerini artırmalarına olanak tanır. Piyasa koşullarından etkilenmeden sabit bir gelir elde etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Son düşünceler

DeFi Staking kavramı dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor. Bu nedenle, artık bu özelliği sağlayan ve böylece sağlıklı rekabeti ve yeniliği teşvik eden daha fazla platform ve protokol var. Bazı şirketler çeşitlendirilmiş teşvik planlarını tercih ederken, diğerleri zincirler arası desteğe odaklanmayı tercih ediyor. Her fikir mantıklıdır, ancak ikisinin avantajlarını birleştirmek oyunun kurallarını değiştirecektir.

Bir tasarruf hesabına para yatırmak yerine bir DeFi rehinini seçmek aslında çok kolay. Değeri dalgalanmayan varlıklar (stabilcoinler gibi) için üstün ödülleri ve desteği vardır.

Bilgi kaynağı: GLOBALCOINRESEARCH’den 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap