1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. DeFi, kripto endüstrisinin ilk çeyrekte yaşadığı sıkıntıdan kurtulmanın tek yolu mu olacak? – 0x bilgisi

DeFi, kripto endüstrisinin ilk çeyrekte yaşadığı sıkıntıdan kurtulmanın tek yolu mu olacak? – 0x bilgisi

guncel coin haberleri

Kripto para birimleri dünyası hala bataklığa saplanmış durumda ve dijital varlıklar kazançlar içinde boğuldu. Bataklıkta şimdiden milyarlarca dolar kaybedilirken, endüstrinin içindekiler şimdi pustan çıkmayı bekliyor. Ana akım kripto para birimleri harabeye dönmüş olsa da gözler artık DeFi, NFT’ler, meta veri tabanı ve oyun gibi yeni ortaya çıkan protokollere odaklanmış durumda.

Sayısız proje arasında DeFi, ana akım kripto para birimlerinden ve hatta NFT’lerden daha hızlı iyileşiyor. Sektör yılın büyük bir bölümünde atıl durumda. Şimdi yeni yıl başlarken, varlığı önemlidir. Bu nedenle, sektördekiler artık sektöre daha yatkın.

2022, DeFi’nin ilk yılı mı olacak?

DeFi kripto para birimlerinin piyasa değeri, bir önceki güne göre yaklaşık %28.08 artışla şu anda 139.95 milyar dolar. İşlem hacmi de 28.22 $ artarak 16.993.547.906 $’a yükseldi. DeFi endüstrisi için yeşil sayılar, bir bütün olarak endüstri için kırmızı sayılarla taban tabana zıttır. Bu, sektördeki pazarlamacılar için karlı.

Terra’nın 24 saat içinde %1,03 artması gibi birçok DeFi projesi şimdiden toparlanma belirtileri gösteriyor. Öte yandan Chainlink, haftadan bu yana yaklaşık %18 arttı. Bu, bilgili kişiler için ezici olan DeFi’ye doğru adım atan protokollerin sayısına ek olarak. Ardından Binance Labs, daha önce Coin 98 ile Binance Akıllı Zincirinde DeFi altyapısına yardımcı olacak bir ortaklık duyurdu.

televizyon

Ethereum, DeFi alanında hala tartışmasız blok zinciri olsa da, TVL 143.7 milyar dolar veya “%62.71” paydır. Terra, Avalanche, Solana, Polygon ve diğerleri gibi diğer protokoller, TVL’yi sırasıyla 16,9 milyar dolar, 12 milyar dolar, 10,2 milyar dolar ve 5,2 milyar dolarda tutar. Polkadot, 1,6 milyon dolardan çok daha az TVL’ye sahip olsa da, DeFi merkezi Acala tarafından destekleniyor. Bununla birlikte, daha fazla TVL’ye sahip olmak daha fazla trafik anlamına gelmez, ancak topluluğa güven aşılar.

Bunlar DeFi yatırımı için kullanılan protokoller mi?

Potansiyel projelerin keşfi, sayısız yetenekli protokolün ortaya çıktığı, hiç bitmeyen bir arayıştır. Aşağıdaki protokoller, tüccarların kaçırmaması gereken protokollerdir. Liste, aşağıda açıklanan faktörlerden kaynaklanan Çığ, Solana ve Çokgen’i içerir.

çığ (AVAX)

Protokol, blockchain endüstrisindeki en hızlı akıllı sözleşme platformu olduğunu iddia ediyor. DeFi alanında önemli ilerleme kaydetti. Avalanche’ın 12 milyar dolarlık TVL’si var ve protokol çok sayıda DeFi girişimine ev sahipliği yapıyor.

En son eklenen, DeFi ve diğer Avalanche tabanlı projelerin Circle hesapları ve API’leri aracılığıyla yerel USDC likiditesine erişmesini sağlayan Circle Pay’dir. Avalanche’ın temelleri, protokolün DeFi alanında egemenliğini kurmasına yardımcı oldu.

Solana (SOL)

Ağ, güçlü tabanı ile endüstrinin çeşitliliğine yayılmaktadır. Blok zincirinin mevcut TPS’si saniyede 2666 işlemdir. Ortalama maliyet 0,0025 ABD dolarıdır.

Solana’nın ölçeklenebilirliği, geliştiriciler ve kullanıcılar için işlem maliyetlerinin 0,01 doların altında kalmasını sağlar. Ek olarak, bu protokol L-2 ihtiyacını ortadan kaldırır. Ağın sunduğu avantajlar sadece DeF için değil, diğer projeler için de çekici. Ağ, Ethereum’un hakimiyetini sabit bir oranda aşındırıyor.

Çokgen (MATIC)

Altta yatan teknoloji, Polygon’un Ethereum’a daha iyi bir alternatif olmasına yardımcı olduğu için, her bakımdan tartışmalıdır. Ek olarak, ZK-Rollup’lar, Polygon’un DeFis’te daha da ölçeklenmesine yardımcı olacaktır. Polygon, DeFi’de 5,2 milyar dolarlık bir TVL fiyatına sahip ve Quick Swap DEX’i, katman-1’lerin beğenileriyle boğuşuyor.

Birbiri ardına sayısız DeFi projesi kusursuz oranlarda yükseldi. Bunlar arasında MCAP/TVL oranı 0,07576 olan UniSwap, MCAP/TVL değeri 0,9023 olan Curve Finance ve MCAP/TVL değeri 0,2532 olan Sushi Swap bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen projeler, çok sayıda üst düzey protokol kilitli varlığa ev sahipliği yapmaktadır.

Genel olarak, geçtiğimiz yıl sektördeki DeFis için zor bir yıl oldu. Bu sefer, alanın hiçbir çabadan kaçınmamasını bekleyebiliriz. Çünkü ana akım kripto para birimleri, dünyadaki ülkelerde ekonomik kararlara karşı daha savunmasızdır. Güneş parlarken saman yapan sektörde çeşitlilik bekleyebiliriz.

Bilgi kaynağı: COINPEDIA’dan 0x bilgisiyle derlenmiştir.Telif hakkı yazarı Kadir AK’ye aittir, izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap