1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. DEFI kodunu çözme – GCR – TokenPost

DEFI kodunu çözme – GCR – TokenPost

guncel coin haberleri

Anonim Anarşistlerin bir makalesi.

Tüm sevgili okurlara merhaba. Bu yazıyı samanlıkta iğne bulma umuduyla yazıyorum. DeFi ile karıştırılmadan önce geleneksel ticaret finansmanı sistemimize bir göz atalım.

Mevcut merkezi finansal sistemlerle ilgili olarak:

Mevcut senaryoda, herhangi bir finansal işlemi gerçekleştirmek için ilgili tarafların üçüncü taraf kuruluşlara (bankalar, borsalar ve sigorta şirketleri gibi finansal kuruluşlar) güvenmeleri gerekir.

Üçüncü şahıslar, işlemi manipüle etmekte ve hatta işlemin mümkün olup olmadığına karar vermekte özgürdür. Bu durumda üçüncü kişi üst merci olarak hareket eder ve işlemi yapmayı fiilen kabul eden diğer kişiler merkezi merciin kararına uymak zorundadır.

Bu tür bir finansal sistemin merkezi olduğu söylenir çünkü kararları nihai yasa olan bir üst organ tarafından kontrol edilir. Günümüzde finansal sistemin sunduğu hizmetlerin çoğu (havale, kredi, sigorta vb.) merkezileştirilmiştir.

CeFi (Merkezi Finans) nedir? - Düğüm tutar

Mevcut Trade-Fi sisteminin kusurları:

“Ulusun bankacılık ve para sistemini anlamaması yeterlidir, çünkü anlasalardı, yarın sabahtan önce bir devrim olacağına inanıyorum” – Henry Ford.

Ticaret finansmanı sistemi, tamamen üçüncü şahısların güveni ve izni üzerine inşa edilmiştir. Tüm finans kurumları tek bir kişi veya bir grup insan tarafından yönetildiği için her zaman paranoya olasılığı vardır. Bu hasarın çoğu, sistemin opak yapısı nedeniyle fark edilmez.

Güvenlik açıkları, kara para aklama (TBML), terör örgütlerinin finansmanı, kitle imha silahları (kitle imha silahları) geliştirmek, stoklamak ve dağıtmak için kolayca kullanılabilir. Ticaret finansmanının yasadışı fon akışını gizlemek için de kullanılabilmesi neredeyse saçmadır. Taraflardan birinin kara para aklamak için mal işlemlerini (sanal gönderiler) tahrif ettiği taraflar arasındaki gizli anlaşma duyulmamış değildir.

Yürürlükte olan birçok BM, ulusal ve bölgesel yaptırım rejimi olsa da, bunlar aynı zamanda merkezileştirildiklerinden (güçlü otoriteler tarafından desteklenmektedir) ve istendiğinde manipüle edilebildiğinden, yine de önyargılı olabilirler.

Bankacılık, döviz bozdurma, borç verme ve sigorta gibi merkezileştirilmiş finansal hizmetler de halka görünmeyen rahatsız edici kusurlara sahiptir.

Şimdi bankaların bize nasıl yardımcı olabileceğini görelim (alaycı gülümseme). Birincisi, bankaların bir kişinin banka hesabına sahip olup olmayacağına karar verme konusunda mutlak yetkisi vardır. Bankaya göre, bazı kişiler bankanın hizmetlerini kullanmak bir yana, bankada hesap açmaya bile uygun değiller. Şimdi, banka hesabı olan bir kişiyi ele alalım.

Çoğu sıradan insan, bir tasarruf bankası hesabına para yatırmanın kesinlikle güvenli olduğunu ve bankanın acil bir durumda ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünür. Bankacılık ve para sistemi anlayışının eksikliği ile sıradan insan, banka tasarruflarına faiz sağladığı için daha fazla parası olduğu için mutludur. Ama bilmediği şey, bankadan aldığı faizin mevcut enflasyon oranından (yavaş ama emin adımlarla) çok daha düşük olduğudur. Bu, mevduatlarının gerçek değerinin yıldan yıla düştüğü anlamına gelir. Şimdi gelecekte olacağından daha iyi harcıyor çünkü parasının satın alma gücü azalacak. Diğer tüm ticari kuruluşlar gibi, bankalar da hayırseverlikten ziyade kar elde etmeye odaklanır. Bazılarınız için buna inanmak ne kadar zor olsa da, iflastan kurtulmalarının tek yolu bu.

Bu “A” kişisinin en sevdiği bankaya bir para biriminde 500 dolar yatırdığını hayal edin. Banka sadece parayı elinde tutarsa, iflastan kaçınmak şöyle dursun, ‘A’ ya küçücük faizini bile veremez. Peki bankalar ne yapar?

Mevduatlarının bir kısmını (genellikle %10) likit varlık olarak tutar ve geri kalanını borçlulara daha yüksek oranlarda kredi olarak verir. Buna kısmi rezerv bankacılığı denir. Bu sistemle ilgili en büyük sorun, tamamen son mudinin aynı anda fonlarını çekmeyeceği umuduyla çalışmasıdır.

Döviz hizmeti veren kurumlar, müşterilerinden bilmedikleri takdirde gizli ücret almaktadırlar. Küreselleşmenin artması ve dış ticaretin hızla gelişmesiyle birlikte, giderek daha fazla şirket küresel ticaret yaparken döviz riskleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu şirketler, bu sorunu, şirkete döviz ticaretinden istikrarlı bir kâr garanti eden yatırımcıların yardımıyla çözmektedir. Ancak sıradan vatandaşların hayatlarında böyle kahramanlar yoktur. Bu risklerle yüz yüze gelmekten başka seçeneğimiz yok. Mevcut döviz paranoyasının bir örneği Gazze yardım davasıdır. İsrail’in döviz politikası nedeniyle Gazze’ye gönderilen tüm fonların yaklaşık %45’i İsrail tarafından tüketiliyor. Yani dünyanın her yerinden insanların Gazze’deki sorunu çözmek için yaptığı yardım aslında sorunun kendisini finanse ediyor.

Sigorta şirketi dolandırıcılığını size açıklamaya çalıştığım düşüncesi bile, dizüstü bilgisayarımı bırakıp Himalayalar’da bir kardan adamla yaşamak istememe neden oluyor.

Büyük dedelerimizin takip ettiği eski ticaret finansmanı sisteminden tamamen güvenilmez, izinsiz ve merkezi olmayan bir finansal sisteme evrilirsek, tüm bu sorunlar kolayca çözülebilir.

DeFi: sıradan vatandaşların kurtarıcısı:-

DeFi veya Merkezi Olmayan Finans, üst düzey bir üçüncü taraf içermeyen, yani merkezi olmayan bir sistemdir. DeFi, şeffaf, güvenilmez ve izinsiz bir finansal sistem oluşturmak için blok zinciri teknolojisini kullanır.

DeFi’de insan müdahalesi yoktur, bu nedenle herhangi bir paranoya şansını tamamen ortadan kaldırır. Tüm işlemler, tek bir kişi veya bir grup insan tarafından alınan kararlar yerine akıllı sözleşmelerle (belirli bir işlevi yerine getirmek için yazılan bilgisayar kodu) yürütülür. Akıllı bir sözleşme uygulandıktan sonra kimse onu kontrol edemez ve bu da onu kesinlikle değişmez hale getirir. Daha sonra bunun hakkında.

İlk blok zinciri, Satoshi Nakamoto adlı bir adam tarafından yapılan Bitcoin’di (bu gönderiyi görürseniz size en derin sevgilerimi sunarım). Bitcoin blok zinciri, ağında yalnızca basit parasal işlemlere izin verir ve tamamen şeffaftır. Ethereum blok zinciri, Bitcoin’den sonra akıllı sözleşmeler getirdi ve sonsuz boyutların kapısını açtı. Böylece merkezi olmayan bir finansal sistem için ilk altyapıyı sağlar.

Neden 'DeFi' geleneksel finanstan daha az riskli olabilir?varlık

Ethereum, insanların kendi merkezi olmayan uygulamalarını veya Dapps’lerini (Lego blokları gibi birbiri üzerine inşa edilmiş farklı akıllı sözleşmelerin bir kombinasyonu) Talep yürütme işlevleri için oluşturabilecekleri bir platform sağlar ve böylece herhangi bir merkezi finansal kuruma olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Merkezi olmayan bir altyapı ile artık sistemi başlatmak için bir para birimine ihtiyacımız var. Bitcoin’den farklı olarak, ether (etereum ağının kripto para birimi) ethereum blok zinciri ile uyumlu olsa da, uçucudur, yani değeri zaman zaman dalgalanır. Stabilcoin’lerin kurtarmaya geldiği yer burasıdır.

Stabilcoin, değeri ABD doları gibi gerçek dünyadaki bir fiziksel varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimidir ve küresel olarak en istikrarlı para birimi olarak kabul edilir (umarım uzun sürmez). Bununla birlikte, stabilcoin’ler, yalnızca herhangi bir fiat para birimi rezervi tarafından desteklenmedikleri takdirde gerçekten merkezi olmayan olarak kabul edilebilirler. Bir sonraki süper kahraman DAI’mize girin.

Diğer sabit paralardan farklı olarak, DAI ilk önce kripto para teminatı (Ether) tarafından desteklenir ve böylece onu gerçekten merkezi olmayan hale getirir. 1 DAI, 1 USD’ye sabitlenmiştir. Ancak eterin oynaklığı MakerDAO’yu USDC (ABD doları tarafından desteklenen) ile DAI’yi desteklemeye zorladı, bu nedenle DAI’yi merkezi olmayan bir stabilcoin olarak kullanmak mantıklı değil. Terra UST gibi algoritmik sabit paralar, kripto para destekli sabit paraların sınırlamalarını ortadan kaldırır. Blok zinciri tamamen şeffaf olduğu için şirketler, rakiplerin sınırlarının üstesinden gelmek için yenilikçi sabit paralar üretmeye devam ediyor. Daha az değişken bir kripto para birimi kurulduğunda, artık bankacılık, borç verme ve sigorta gibi daha fazla DeFi hizmetinden yararlanmak için akıllı sözleşmeler kullanılabilir.

DeFi, şeffaf para birimi işlemleri sağlamanın yanı sıra, geleneksel finansal sistemlerin sağladığı hemen hemen her şeyi, yalnızca daha iyisini sağlar.

Merkezi olmayan borsalar veya DEX’ler, herhangi bir rant arayan aracı olmadan hızlı, güvenli ve ucuz bir şekilde eşler arası kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırır. Geleneksel işlem ücretlerinden farklı olarak, DeFi’deki işlemler için gaz ücretleri kesinlikle minimumdur. İşlemler, herhangi bir hesap, kayıt veya kimlik doğrulama olmaksızın isimsiz olarak yapılabilir ve herkese açıktır.

Geleneksel finansal sistemde, herhangi bir para piyasasındaki üçüncü şahıslar, fonların kötüye kullanılması, yolsuzluk ve diğer kurnazlıklar açısından yüksek bir riskle karşı karşıyadır. Merkezi olmayan para piyasaları, bankalar gibi herhangi bir aracı üçüncü taraf olmaksızın borç verenler ve borç alanlar arasında bir bağlantı görevi görür. Başarısızlık noktalarını merkezden uzaklaştırmak ve iyileştirmek için küresel bir paydaş topluluğu tarafından yükseltilen ve yönetilen bazı zincir üstü değişmez kodlar tarafından çalıştırılırlar. Defi para piyasası ilk piyasaya sürüldüğünde, kullanıcıları birbirine bağlamak için eşler arası bir model kullandılar. Ancak fon arz ve talebindeki değişiklikler büyük bir endişe kaynağıdır ve bu nedenle verimsiz ve zaman alıcıdır. Cryptocurrency vizyonerleri, eşler arası bir akıllı sözleşme modeli sunarak bu sorunu çözdü. Hiçbir merkezi otorite fon bulundurmadığından, kullanıcılar fonları üzerinde nihai haklara sahiptir. Buna ek olarak, DeFi’nin şeffaflığı fonların kötüye kullanılmamasını sağlar. Bankalar gibi geleneksel finans kurumları, teminatsız çalışır ve bu nedenle herhangi bir kayıp riskinden kaçınmak için zenginlere borç vermeyi tercih eder. Tamamen izinsiz olan DeFi pazarı, mütevazı bir internet bağlantısı olan herkesin borç para vermesine ve ödünç almasına izin veriyor. Eksik teminatlı ve kısmi rezerv işleten gri saçlı TradeFi’nin aksine, genç ve dinamik DeFi’miz fonları fazla teminat altına alarak borç verenlere daha yüksek derecede güvenlik sağlar. AAVE ve Bileşik, günümüzde kullanılan en popüler iki DeFi para birimi piyasasıdır. DeFi’de her gün yeni ve yenilikçi iyileştirmeler (açık şekillendirilebilirlik gibi) yapılmakta ve bu da hayal edilemez kullanım senaryoları ve finansal ürünlerle sonuçlanmaktadır.

Hayatımın en düşük noktalarından birinde kişisel olarak sigorta talebi reddi ile karşılaştım, bu nedenle merkezi sigorta acentelerine mutlak nefretim sadece en güçlüsü. Geleneksel finans kurumlarının hayır kurumları olmadığını, kâr etmeye çalışan işletmeler olduğunu tekrar hatırlatırım. En iyi teminatlardan bazılarını sağlamanın işletme maliyetleri o kadar yüksektir ki, sadece bunları elde etmek için pahalı primler ödemek, ortalama gelirli bir vatandaş için hiçbir anlam ifade etmez. Kriptonlu Superman’in kırmızı peleriniyle hava atması gibi, DeFi sigortası da gezegenin ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım etmek için kıvranıyor. Ortadaki gölgeli sigorta şirketini değiştirerek akıllı sözleşmeler, sigortalı ile sigorta şirketi arasında doğrudan merkezi olmayan bir bağlantı oluşturur. Akıllı sözleşmeler, gerçek dünyayla etkileşim kurmak ve herhangi bir sigortadaki temel verileri hesaplamak için gereken bilgileri toplamak için oracle’ları kullanır. DeFi sigortası, kripto para dünyasındaki kazalara karşı sigorta sağlamanın yanı sıra, artık gerçek hayattaki talihsizliklerle başa çıkmak için de kullanılıyor. Nexus Mutual, günümüzün önde gelen DeFi sigorta platformlarından biridir. Chainlink gibi şirketlerdeki geliştiriciler, Oracle’ı daha güvenilir ve merkezi olmayan bir DeFi aracı haline getirmek için her gün yükseltme yapıyorlar.

Yazarın son sözleri:

Islak betondaki ayak izleri gibi, okuyucunun bilincinde kalıcı bir izlenim bırakmayı umuyorum. Umarım bugünden başlayarak, herhangi bir TradeFi kurumuna kendinizi kaptırıp kusurları keşfederseniz, DeFi’nin bu sorunları nasıl çözdüğüne bakar ve mütevazi kulumu dua ve iyi dileklerde tutarsınız. Devrim başladı ve sizin için “gücü geri alma” zamanı geldi {Tim Commerford’un destansı bas çizgisi arka planda çalmaya başlıyor 😉 }.

Bilgi kaynağı: 0x bilgisi ile GLOBALCOINRESEARCH’dan derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap