İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. DeFi Deep Dive — CowSwap, DeFi için yeni bir pazar mekanizması oluşturuyor

DeFi Deep Dive — CowSwap, DeFi için yeni bir pazar mekanizması oluşturuyor

guncel coin haberleri

Merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel finanstaki hataları düzeltmeye odaklanır. Gnosis Protocol v2 olarak da bilinen CowSwap, finans 2.0 için kapsamlı bir yaklaşım sağlayan bu güvenilir DeFi öncülerinden biridir.

Bu derinlemesine DeFi tartışmasında, CowSwap’ı ve bu yeni finansal ortama nasıl katkıda bulunduğunu açıklamak için ayrıntıları inceleyeceğiz.

Gnosis nedir?

Yunan felsefesinin dilinden ve klasik arka planından yoksun olanlar için “gnosis”, Yunancadan “bilgi”ye çevrilmiştir.

Gnosis şirketi, merkezi olmayan finansal piyasayı yeniden tanımlamak için blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir çözüm geliştirmek üzere Nisan 2017’de kuruldu.

Martin Köppelmann (CEO) ve Stefan George (CTO), 2015 yılında Gnosis’i kurdu ve iki yıl önce büyük miktarda ICO fonu aldı.

Gnosis, küresel Ethereum üretim platformu ConsenSys’den türetilmiştir. Blockchain alanının ön saflarında yer alan Gnosis ekibi, 2016 yılında Ethereum gerçek zamanlı uygulamasının başlatılmasına öncülük etti.

CowSwap (diğer adıyla Gnosis Protokolü v2)

CowSwap (Gnosis Protokolü) ekibi, önceki DeFi derinlemesine araştırmasında kapsanan Komodo blok zinciri gibi, farklı blok zincirlerini ve dijital varlıkları birbirine bağlayan DeFi geleceğine odaklanıyor.

CowSwap, Ethereum ve xDAI üzerinde çalışan, tamamen izinsiz, merkezi olmayan bir işlem mekanizmasıdır (protokol).

CowSwap’ın öncülü Gnosis Protocol V1, 2020’de piyasaya sürüldü. Toplu müzayedeler yoluyla halka ticareti sağlayan ilk DEX’tir. Bunlar, tüm siparişler arasında likiditeyi paylaşan sipariş yerleşimleridir.

Bunu Nisan 2021’de piyasaya sürülen V2 yakından takip ediyor. Bu sürüm, yalnızca toplu müzayedelerde gerçekleşebilen, İsteklerin Tesadüfleri (CoW’ler) adı verilen ekonomik bir olgudan yararlanır. Toplu müzayedeler, CowSwap’ın madenci çıkarılabilir değer (MEV) koruması sağlamasına ve tüm zincir üstü likidite kaynaklarından ve toplu uzlaştırma işlemlerinden yararlanarak daha iyi fiyatlar sağlamasına olanak tanır.

Cowswap.exchange, Gnosis protokolü v2 üzerine kurulu ilk ticaret arayüzüdür. V2 için bir konsept kanıtı olarak yayınlandı, ancak 3 ay sonra son kararlı sürüm dağıtıldı.

Nisan ayında yayına giren yeni DEX, ilk beş ayda 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı.

CowSwap’ın işlem hacmi, işlem ve kullanıcı sayısı açısından tarihsel etkinliği: DappRadar.com

Meta-DEX toplayıcı hakkında daha fazla bilgi edinin

DeFi alanına dikkat ediyorsanız, DEX’in etkinliğinin popülaritesine ve çekebileceği likiditeye bağlı olduğunu anlamalısınız. Sonuçta, DEX’in temel ilkesi, likidite sağlayıcılarının varlıklarını çeşitli likidite madenciliği havuzlarına rehin etmeleri veya kilitlemeleridir.

Ardından, jeton takas etmek isteyenler, madencilik havuzundaki jeton sayısına göre varlıkları fiyatlandıran likidite madenciliği havuzlarını kullanacak ve süreçte likidite sağlayıcılarına indirimler sunacak.

Ancak CowSwap bir adım daha ileri gider. Mümkünse, likit madencilik havuzlarına dahil olmalarına izin vermek veya bunları DEX toplayıcıları Fiyatı veya doğrudan DEX etkileşimi yoluyla ticaret için doğrudan en iyi zincire bağlamak yerine, toplu müzayedelerde çakışan kullanıcı siparişlerini doğrudan eşleştirerek daha iyi fiyatlar sağlar.

CowSwap, tüm siparişler için temel ticaret mekanizması olarak toplu açık artırmalar yürüterek likidite sorunlarını ele alır. Bu, anlaşmanın MEV korumasını ve her partide aynı token çiftinin tüm işlemleri için tek tip bir takas fiyatı sağlamasına olanak tanır.

Bir işlem mekanizması olarak toplu müzayedeler, karşıt ihtiyaçlar olduğunda kullanıcıların işlemlerinin doğrudan eşleştirilmesine veya işlemler sırasında bir araya getirilip zincir üzerindeki en iyi likidite konumuna yönlendirilmesine olanak tanır.

Uniswap ve diğer DEX’ler AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) veya CLOB (Merkezi Limit Emir Defteri) kullanırken CowSwap, çözücülerin her parti içindeki işlemleri halletmek için rekabet ettiği merkezi olmayan toplu müzayede rekabetini kullanır.

Esasen, çözücü, kullanıcılar için bir meta-toplayıcı görevi görür ve onları doğrudan örtüşen kullanıcılar veya DEX toplayıcıları ve DEX’ler ile bağlar.

Çözücüler profesyonel üçüncü taraflardır ve en iyi toplu çözüm çözümünü elde etmek için birbirleriyle rekabet ederler.

Bu toplu ihalelerde, işlemlerde CoW (talep çakışması) arayabilir ve toplu olarak kapatılamayan tüm işlemler için mevcut en iyi zincir üstü likidite ineklerini kullanabilirler.

Kullanıcının işlemi CoW’da gerçekleşirse, likidite tamamen zincir dışı olduğu için işlemleri MEV tarafından tamamen korunur ve kullanıcının işlemi CoW’de değilse, işlem MEV tarafından korunur çünkü çözücü sağlar bir partide olduğunu Tüm işlemler, bu işlemler bu fiyatlarla yürütülecek kadar sıkı bir kayma belirledi.

MEV ciddi bir sorun.Şu anda 1 Ocak 2020’den bu yana Ethereum DeFi kullanıcılarından toplam 737,1 milyon dolar çekildi.

Cowswap, madencilik havuzundan likidite elde etmek ve gazdan tasarruf etmek için akıllı sözleşme çağrılarını aramaya gerek olmaması dışında, doğrudan eşleştikleri için likidite sağlayıcı ücretleriyle uğraşmak zorunda kalmadan yatırımcıların MEV koruması ve daha iyi fiyatlar elde etmelerini sağlar. birden fazla işlemi tek bir işlemde toplayın.

V2 ve ETH 2.0

CowSwap’ın toplu müzayede modeli, siparişleri noktadan noktaya eşleştirebilir, bu da MEV’i artık sorun olmaktan çıkarır. Yükseltmelerden ve Ethereum’dan bahseden CowSwap ekibi, BIC’ye ETH 2.0’ın CowSwap’ın değer önerisi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması gerektiğini söyledi.

“CowSwap’ın kullanıcı işlemlerinin MEV’ini en aza indiren değer önerisi, ETH 2.0’da hala geçerlidir. Ek olarak, yükseltmenin getirdiği ölçeklenebilirlik nedeniyle Ethereum’un daha fazla değer ticareti yapmasını bekliyoruz: kötü aktörlerin kullanıcı için daha fazla fırsatı olacak. değeri çıkarır, bu nedenle kullanıcının MEV’sini en aza indirmek için bir protokole ihtiyaç vardır” diye açıkladı ekip.

CowSwap için sırada ne var?

Nisan ayında Balancer (BAL) ve CowSwap ortaklaşa Balancer-Gnosis (CoW)-Protocol’u (BGP) başlattı. Balancer, ilk 10 DEX’i düzenli olarak ziyaret etmek için Otomatik Piyasa Yapıcılar’ı (AMM) kullanır. Basın tarihi itibariyle, piyasa değeri 191,2 milyon ABD Doları ve BAL tokeni 27,53 ABD Dolarıdır.

3 ay içinde Balancer (BAL) fiyat değişiklikleri: CoinMarketCap

Ortaklık, üç aşamada yeni bir BGP platformu başlatacak. Bu nedenle Balancer V2 ve Gnosis Protocol V2’nin BGP dApp’e entegrasyonu ile sona erer.

Dolayısıyla bu ortaklık karşılıklı fayda sağlayacaktır. Balancer, daha iyi MEV koruması elde ediyor ve CowSwap, Balancer v2 likidite madenciliği havuzuyla daha sıkı bir şekilde entegre oluyor.

Öngörülebilir gelecekte, Ethereum CowSwap’ın evi olarak kalacak ve bazı büyük güncellemelerden geçecek. Bununla birlikte, ekip, “L2’de meydana gelen ve oyunun kurallarını kesinlikle değiştirecek olan işlemleri çözmek için L1 likiditesinin nasıl kullanılacağını da inceliyoruz” dedi.

Aynı zamanda, CowSwap, entegrasyon sürecinde gaz ücretlerinde indirime sahiptir. Bu nedenle, tüm Ethereum ekosistemindeki kullanıcılar, aşırı ücretlerinden sığınmak için teşvik edilir.

CowSwap’ın pazar ayak izi, Uniswap gibi şirketlerle karşılaştırıldığında uzun bir yol kat etse de, güçlerini Balancer ile birleştirmek, büyüyen DeFi ekosisteminde ilerleme kaydetmek için tam olarak ihtiyaç duyulan şey olabilir.

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgi amaçlı kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan derlenen 0x bilgi, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap