İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Cüzdanda Taşınmaması Gereken 7 Önemli Şey

Cüzdanda Taşınmaması Gereken 7 Önemli Şey

featured

Tatil zamanlarında özellikle yabancı bir yerdeyseniz aslında hırsızlar için gerçek bir hedef durumundasınız. Hırsızlar eşyalarını ortada bırakıp uzaklaşan ya da bir yerlerde unutan dikkatsiz müşteriler arar.

Tatil zamanları, çalınan kredi kartları ve boşaltılan banka hesapları için yoğun bir dönemdir. Peki Neden? Kart numaralarınız aslında düşündüğünüzden daha önemli bilgiler içerir.

Tabi ki bu durumu kontrol altına alamayacağınız düşüncesine kapılıp bunu bir takıntı haline getirmemenizde yarar var. Özel bilgilerinizi çaldırmamak için yapabileceğiniz şeyler tabii ki var.

Yapabileceğiniz en önemli şey her gün yanınızda gezdirdiğiniz şeyler konusunda çok dikkatli olmaktır.

Şuan cüzdanınızı açsanız bunlardan kaçını orada görebiliriz?

Fişler
Fişleri cüzdanınızda taşımak, yapabileceğiniz en büyük hatalardandır. Genelde fişleri ya aldıklarımızı geri veririz düşüncesiyle ya da daha sonra harcama takibi yapmak için saklarız. Fişlerde kredi kartı ile ödemelerde tüm numaralar yerine sadece son 4 numara gösterilir fakat işini bilen hackerlar için bu numaralar yeterlidir. Aldığınız ürünlerin fişlerini her gün kontrol ederek cüzdanınızdan çıkarmanız tavsiye edilir. Fişlere olan bağımlılığınızı azaltmak için bir uygulama ya da elektronik fatura isteyebilirsiniz. Fişlerini kamuya açık çöplere atmamaya önem göstermelisiniz.

Fazlaca Kredi Kartı
Dışarı çıkarken ödeme yapmak için kredi kartına ihtiyacınız olacaktır fakat tüm kredi kartlarınızı ve banka kartlarınızı cüzdanınızda taşımayın. Ne kadar fazla kredi kartı taşırsanız, kredi kartlarınızdan birini kaybetme ve bunun sonucunda dolandırılma olasılığınız o kadar artar.

Ayrıca, cüzdanınızın çalınması durumunda, tüm kartlarınızı iptal etmek zorunda kalmazsınız. Sadece cüzdanınızda taşıdığınız kartınızı iptal etmekle uğraşır ve böylece zamanınızı onlarla uğraşarak harcamazsınız. Kredi kartları iptali için gerekli telefon numaralarını evde saklamanız da diğer önemli bir konudur. Kredi kartınız çalınır çalınmaz bir zarar görmeden iptal edebilirsiniz.

Kaçırmayın: Kumar Oynayarak Aptallık Mı Ediyorsun?

Çek Defteri
Çek defteri her ne kadar artık daha az kullanılıyor olmasa da hala hayatımızda bir yer kaplamaktadır. Çek defteri sadece önemli durumlarda yanınızda olmalı ve mümkünse tüm numaralar yerine sadece çek numarasını taşımalısınız.

TC Kimlik No
Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını yanınızda taşımamanın maalesef artık bir yolu yok. Artık hem kimlikte hem de ehliyet ya da pasaport gibi belgelerde kullanılması ile birlikte TC kimlik no artık daha önemli hala gelmiştir.

Kimlik kartınız ve ehliyetinizi yanınızda taşımak yerine sadece ehliyeti taşıyarak, kaybolma riskini azaltabilirsiniz. Artık parasal ya da hukuki tüm işlemlerde TC kimlik no kullanılmakta ve bu durum aslında tehlikeye ne kadar açık olduğumuzu göstermektedir.

Kaçırmayın: Zengin Olmanın Önündeki 10 Engel

Şifreler
Kredi kartı, banka kartı ya da e-devlet şifresi ile dolandırılmak artık daha kolay hale gelmektedir. Fakat şifrelerinizi bir kâğıda not edip cüzdanınızda taşımayı denememelisiniz. Cüzdanınızın çalınması durumunda gerekli tüm bilgilere kolayca ulaşabilecek olan hırsızlar için açık bir tehlike haline gelebilirsiniz.

Aynı şifreleri kullanmak yapabileceğiniz diğer bir hatadır. Tüm kartlar için kullandığınız şifrenin birbirinden ayrı olması ve asla kâğıtlara not edilip saklanmaması gereklidir.

Pasaport
Yurtdışına çıkan kişiler için, pasaport hem kimlik kartı hem de ehliyet yerine kullanılabilir. Bu sebeple bu kartlardan birinin taşınmasına gerek yoktur. Fakat pasaportu sadece gerçekten gerekli olduğu durumlarda yanınızda taşımanız, gerekli olmayan durumlarda evde ya da kasada saklamanız güvenliğiniz için önemlidir.

Pasaport sahip olabileceğiniz en kapsamlı belgelerden biridir. Hırsızların eline geçirmesi en zor belgelerden olan pasaportunuzu korumak için özel bir çaba sarf etmelisiniz.

Kaçırmayın: Ucuz Uçak Bileti Almanın İncelikleri Nelerdir?

Banka Cüzdanı
Banka cüzdanları gelişen teknoloji ile birlikte sanal dünyaya taşınmaktadır. Yine de mevduat hesapları için banka cüzdanı alınabilmektedir.

Yapılabilecek hataların başında banka hesap detaylarınızı cüzdanınızda taşımanız gelecektir. Muhtemelen cüzdanınızı çaldırdığınızda, banka hesaplarınıza ulaşabilecek tüm kimlik bilgilerine kolayca ulaşabileceklerdir. Fakat banka hesabınızdaki paraların görülmesi, hırsızların banka hesabını sanal yollardan boşaltamaması ile can güvenliğinizi tehlikeye atacak bir duruma gelebilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap