1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Consob, yasadışı operasyonlar gerekçesiyle 7 siteye erişimi engelledi-Haberler

Consob, yasadışı operasyonlar gerekçesiyle 7 siteye erişimi engelledi-Haberler

guncel coin haberleri

İtalyan finans piyasası düzenleyicisi Consob, yasadışı finansal hizmet platformları işlettiğinden şüphelenilen yedi web sitesini kara listesine ekledi.

Mali düzenleyicilere göre, kara listeye alınan yedi web sitesinden altısı ülkede yasadışı olarak faaliyet gösteriyor, diğer web sitesi neden gerekli izin olmadan müşterilere finansal hizmetler sunuyor.

Consob ayrıca bu siteleri bilmeden işlem yapmış olabilecek kullanıcıları uyarmak için listeledi. Bu web siteleri Trade Action Ltd, GDenlinea, 24tradex, Notesco Limited, ProfitMarketsCFD ve Renaissance Invest LTD.

Kara listeye alınan tüm şirketler, kripto para varlıkları, döviz çiftleri ve diğer varlık sınıflarının türevlerini sağlar.

Consob, piyasa güvenliğini sağlama çabalarını yoğunlaştırıyor

Consob, döviz ve türev piyasalarındaki katılığı ile tanınmaktadır. Temmuz 2019’dan itibaren, bu tür web sitelerine erişimi engelleme yetkisini aldıktan kısa bir süre sonra, düzenleyiciler ülkede yasa dışı olarak faaliyet gösteren finansal platformları aktif olarak kara listeye almaya başladılar. Operasyonun başlangıcından bu yana Consob, en yeni web sitesi de dahil olmak üzere 565 web sitesini kara listeye aldı.

Düzenleyici, “İtalya’da faaliyet gösteren internet servis sağlayıcıları tarafından bu sitelerin engellenmesi devam ediyor” dedi. Elektrik kesintisi başlamış olsa da teknik nedenlerden dolayı etkisini göstermesinin birkaç gün sürebileceğini de sözlerine ekledi.

Consob, web sitesine erişimi engelleme hakkına sahiptir.

Consob, yasadışı web sitesi operasyonlarını gerçekten önlemeyi amaçlayan tek finansal piyasa düzenleyicisi değildir. Diğer düzenleyici kurumlar, kendi yetki alanlarındaki yatırımcıların çıkarlarını korumak için benzer şeyler yapıyor. Ancak, bu düzenleyici kurumların bu siteleri engelleme konusunda tam yetkisi yoktur. Diğer çoğu yargı bölgesinde, düzenleyiciler web sitelerine, riskler için ciddi cezalarla operasyonları durdurmalarını talep eden uyarılar yayınlayabilir. Öte yandan Consob, siteye tam erişimi engelleme hakkına sahiptir.

Yatırımcılara dikkatli davranmaları tavsiye edilir

Düzenleyici ayrıca yatırımcıları bir yatırım platformu seçmeden önce en üst düzeyde durum tespiti yapmaları konusunda uyardı. Yatırımcıların yatırım yapacakları herhangi bir platformu seçmeden önce şirketi kontrol etmeleri ve ciddi araştırmalar yapmaları gerekmektedir. Ayrıca, finansal ürün teklifleri için bir izahnamenin yayınlanıp yayınlanmadığını da doğrulamalıdırlar.

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazarı Ali Raza’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Hatırlatma: Yatırım risklidir, piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın, yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlerle ilgili herhangi bir ipucunuz varsa, aktif olarak ilgili departmanlara bildirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap