1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Coinbase, çalınan hesap için toplu dava ile karşı karşıya

Coinbase, çalınan hesap için toplu dava ile karşı karşıya

guncel coin haberleri

Bu hafta Kaliforniya’da açılan bir toplu davaya göre, giderek artan sayıda Coinbase’in eski müşterileri şirkete karşı dava açıyor.

Davada Coinbase Global Inc (NASDAQ: COIN) ve 50 kadar isimsiz yönetici ve çalışan, davanın tüketicilerin dijital varlıklarını bilgisayar korsanlarına kaptırmasına neden olduğunu iddia ettiği Coinbase veri ihlalinde sanık olarak yer aldı.

Davayı açan davacı, bir bilgisayar korsanlığı saldırısının kurbanı olan bir tüccar olan Adam Alfia’dır. Bilgisayar korsanı, hesabını bilgisi dışında 50.000 ABD doları değerinde Ethereum satın almak için kullandı. Coinbase’in yanıtı, Alfia’yı iki ay boyunca platformlarından uzak tutmak oldu – bu, Coinbase için uzun yıllardır ortak bir davranış modeli olmuştur.

Alfia, potansiyel davacıların sayısının çok olacağını tahmin ediyor:

“Sınıfta o kadar çok üye var ki kişisel yasakları pratik değil. Davacı, tanımlanan kategoride 1.000’den az kişi olmadığını tahmin ediyor.”

Dava, Coinbase’i sözleşmenin ihlali, ihmal, dolandırıcılık ve ihmalkar yanlış beyanla suçladı.

Sözleşmenin ihlali iddiası, Coinbase’in burada yer alan açık ve zımni şartlar da dahil olmak üzere hizmet sözleşmesinin şartlarına uymaması ile ilgilidir.

İhmal iddiası, Coinbase’i müşterilere karşı yükümlülüklerini yerine getirmemekle, yani “davacıyı ve olası özel bilgi kategorilerini ve kripto para birimini yetkisiz işlemlerden ve yayılımdan uygun şekilde korumakla” suçluyor.

Dolandırıcılık ve ihmalkar yanlış beyan iddiaları birbirinin yerine geçer. Başka bir deyişle, davacı Coinbase’i kasıtlı veya kazara “hesap sahiplerinin kişisel bilgilerinin güvenliğini ve gizliliğini korumak için uygun fiziksel, teknik ve idari önlemleri koruduğunu” iddia etmekle suçladı.

Coinbase giderek daha fazla eski kurban yarattı, bu nedenle potansiyel davacılar ve iddiaları çok büyük olabilir. Bu yılın başlarında CNBC, Coinbase’in hesap hackleme konusunu ve bu konuda herhangi bir işlem yapma isteksizliklerini ortaya çıkardı. CNBC’ye göre:

“[The customer’s complaints] Kullanıcıların hesaplarından fonların aniden kaybolduğunu gördüğü ve ardından Coinbase’in zayıf müşteri hizmetinin bu kullanıcıları huzursuz ve öfkeli hissettirdiği bir hesap aşma modunu ortaya koyuyor. “

Dava, Dr. Craig Wright’ın Coinbase de dahil olmak üzere birçok dijital varlık şirketine Bitcoin adları ve veritabanlarının kullanımıyla ilgili bir uyarı bildirimi yayınlamasından birkaç gün sonra açıldı. Coinbase halka açık bir şirkettir ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) hiçbir zaman devam eden yasal işlemleri açıklamamıştır; bu, kendi içinde daha fazla toplu dava için bir neden olabilir.

Bitcoin’de yeni misiniz? Bitcoin (başlangıçta Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı) ve blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai kaynak kılavuzu olan CoinGeek’in Bitcoin yeni başlayanlar bölümüne göz atın.

Bilgi kaynağı: COINGEEK’ten 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap