1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. China SenseTime, ABD yasağının ardından 767 milyon dolarlık Hong Kong halka arzını askıya aldı

China SenseTime, ABD yasağının ardından 767 milyon dolarlık Hong Kong halka arzını askıya aldı

China SenseTime, borsa ile 767 milyon ABD Doları tutarındaki Hong Kong halka arz olasılığını tartışıyor – kaynak

ABD yatırım kara listesine dahil edildikten sonra, Çin yapay zeka girişimi SenseTime, 767 milyon dolarlık Hong Kong halka arzını (IPO) 13 Aralık’ta erteledi. SenseTime, ihracı tamamlamaya kararlıdır ve resmi açıklamasına göre ek bir izahname yayınlayacak ve listeleme için zaman çizelgesini güncelleyecektir.

Reuters Pazartesi günü erken saatlerde, kazançlı halka arz sürecini yeniden başlatmak için şirketin şimdi teklifi geri çekmeyi ve ABD yasağının olası etkisini içerecek şekilde izahnameyi güncellemeyi planladığını bildirdi.

Düzenleyici belgelere göre SenseTime, 1,5 milyar hisseyi 3,85 HK doları ile 3,99 HK doları arasında bir fiyattan satmayı planlıyor. Bu, bu yılın başlarında 2 milyar ABD Doları hedefinden aşağı revize edilen 767 milyon ABD Dolarına kadar yükselecek.

Ancak, yaklaşan kara listeyle ilgili raporlarda, Cuma günü planlandığı gibi bir liste fiyatı belirlemek yerine, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası ve avukatları ile işlemin geleceği hakkında acil müzakerelerde bulundu.

SenseTime, Pazartesi günü Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na sunulan bir belgede revize halka arz takvimi hakkında ayrıntılı bilgi sağlayamadı. Dosyaya şunları yazdı:

“Şirket, küresel teklif ve listelemeyi mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya kararlıdır.”

Bir kaynak, şirketin mevcut izahnamedeki tüm finansal verilerin güncellenmesi gereken 9 Ocak’tan sonra halka arzı tamamen yeniden sunmaktan düzenleyici gerekliliklerden ve düzenlemelerden kaçınmak için hızlı bir şekilde ilerlemeye çalıştığını söyledi. Temel yatırımcılardan şirket, yaklaşık 450 milyon doları elinde tuttu ve çoğunun anlaşmada kalması bekleniyor.

LightStream Araştırma analisti Shifara Samsudeen şunları söyledi:

“Şirket en son izahnamede daha fazla risk faktörü sunsa ve halka açılmaya devam etse bile, yatırımcı duyarlılığının düşük kalmasını bekliyoruz, bu da hisselerinin gelecekteki fiyatlarını ve halka arz sonrası performansını etkileyebilir.”

China SenseTime, borsa ile 767 milyon ABD Doları tutarındaki Hong Kong halka arz olasılığını tartışıyor – kaynak

Şirket, ihraç sürecinde hisselerini taahhüt eden tüm başvuru sahiplerine başvuru bedellerinin tamamını faizsiz olarak iade edeceğini bildirdi.

SenseTime, ABD Hazine Bakanlığı tarafından, şirketi Uygurları belirlemeye özel önem vererek hedef etnik grubu tanımlayabilen bir yüz tanıma programı geliştirmekle suçlayarak “Çin askeri sanayi kuruluşları” listesine dahil edildi.

BM uzmanlarına ve insan hakları örgütlerine göre, son yıllarda başta Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklar olmak üzere 1 milyondan fazla insan, Çin’in uzak batısındaki Sincan bölgesinde devasa bir merkezi kamp sisteminde hapsedildi.

Bazı yabancı milletvekilleri ve parlamentoların yanı sıra Biden ve Trump yönetimlerindeki ABD Dışişleri Bakanı, Uygurlara yönelik muameleyi soykırım olarak nitelendirerek merkezi kamplarda zorla kısırlaştırma ve ölüm kanıtlarını gösterdi. Çin, Uygur nüfus artış hızının ulusal ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyerek bu iddiaları reddediyor.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada SenseTime, “kendisiyle ilgili iddia ve iddialara şiddetle karşı çıktığını” söyledi ve bu iddiaları “asılsız” olarak nitelendirdi.

LightStream’den Samsudeen’e göre:

Kara listeye alma ve operasyonel aksamaların etkisi ve SenseTime’ın küresel genişleme planı üzerindeki etkisi gibi hala yanıtlanması gereken birçok soru var.”

Üçüncü çeyrekte, SenseTime’ın Hong Kong’un en büyük işlemlerinden biri olması gerekiyordu ve gecikmesi şehrin halka arz piyasasının devam eden zayıflığını daha da kötüleştirdi.

Refinitiv’in kayıtlarına göre, 2021 itibariyle, ilk halka arzlar (IPO’lar) ve ikincil listelemeler yaklaşık 41,1 milyar ABD doları, 2021’in aynı döneminde 50,26 milyar ABD doları yükseldi.

Aralık ayının başlarında, China Travel Service Group (601888.SS), belirsiz mali piyasa koşulları nedeniyle ikincil listede yaklaşık 5 milyar ABD Doları artırma planını askıya aldı.

Bu yıl, SenseTime’ın halka arzı (IPO), HSBC’nin en yüksek profilli listesidir. Yatırım bankası, China International Capital Corporation (CICC) ve Haitong International’ın ortak sponsorudur.

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap