1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Chainalysis, merkezi olmayan borsaların kripto para borsaları arasında en hızlı şekilde büyüdüğünü söylüyor

Chainalysis, merkezi olmayan borsaların kripto para borsaları arasında en hızlı şekilde büyüdüğünü söylüyor

guncel coin haberleri

Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapor, kripto para birimi borsalarının patlayıcı büyümesinde, merkezi olmayan borsaların (DEX) en hızlı büyümeye sahip olduğunu gösteriyor.

Analizde borsalar iş modelleri ve teknik altyapılarına göre altı kategoriye ayrılıyor. Bunlara merkezi olmayan borsalar, merkezi borsalar (CEX), tezgah üstü (OTC) brokerler, türev platformları ve minimum müşteri anlayışı (KYC) gerektiren yüksek riskli borsalar dahildir.

Veriler, aktif DEX ve OTC brokerlerinin sayısının 2019’dan bu yana en hızlı arttığını, türev borsalarının büyümesinin ise ılımlı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, CEX ve yüksek riskli borsaların sayısı, ilk artışın ardından biraz azaldı.

İçindekiler

veri alışverişi

2019 yılının ilk çeyreğinden bu yana, Haziran ayı itibariyle DEX sayısı %100’den fazla artarak yaklaşık 205’e ulaştı. Bu dönemde, tezgah üstü broker sayısı da önemli ölçüde artarak 2021’in üçüncü çeyreğine kadar yaklaşık %50 artarak 150’ye yükseldi. 2019’da yaklaşık 125’e yükseldikten sonra, türev borsalarının sayısı o zamandan beri orada kaldı.

Veya aynı dönemde, CEX sayısı geçici olarak yaklaşık 100’den 120’ye yükseldi ve sonra tekrar yaklaşık 100’e düştü. Aynı zamanda, yüksek riskli borsaların sayısı 2020’nin ortalarında yaklaşık 150’ye çıktı, ancak 2021’in üçüncü çeyreğine kadar keskin bir şekilde 100’ün altına düştü.

Boyut önemlidir

Analiz ayrıca her kategoriyi boyuta göre alt bölümlere ayırdı ve 10 milyon dolarlık eşiğe dayalı olarak büyük veya küçük kategorilere ayrıldı. Ayrıca kripto para biriminden kripto para birimine (C2C) değişim veya kripto para biriminden yasal (C2F) değişime ayrım yapar. Burada, büyük boyutlu DEX öne çıkıyor ve yüksek risk dahil diğer büyük borsalar en hızlı büyümeye sahip. Rapor, her üç kategori için rakamların üç katına çıktığını detaylandırıyor.

Son olarak, rapor alınan değerdeki artışı da dikkate alır. İncelenen süre boyunca, büyük DEX, CEX ve OTC brokerlerinin işlem hacmi en hızlı şekilde büyüdü. Raporda ayrıca, “Şu ana kadar türev borsaların aldığı değer en hızlı büyüyerek %686’ya ulaştı.” Ancak neredeyse tüm küçük borsa kategorilerinin aldığı kripto para birimi azaldı.

Rapor şu sonuca varıyor: “Buradaki en büyük paket, DEX’in çok popüler hale gelmesidir, bu da genel olarak DeFi kategorisinin patlayıcı büyümesiyle örtüşmektedir.”

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Bize yazın

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgi amaçlı kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan 0x bilgileriyle derlenmiştir, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Hatırlatma: Yatırım risklidir ve piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın; yasadışı veya suç teşkil eden faaliyetlere ilişkin ipuçları bulursanız, aktif olarak ilgili departmanlara bildirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap