İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri
  3. Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? 2020 Evlilik Ödeneği Başvurusu Nereye Yapılır?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? 2020 Evlilik Ödeneği Başvurusu Nereye Yapılır?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl alınır? Alma şartları nelerdir? Ne kadar verilir? Ne zaman verilir? Yeni evlenecek olan gençlere yapılan bir yardım olan evlilik ödeneği ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

 

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası 2008 yılından bu yana verilmeye başlanan bir devlet yardımıdır. Anne veya babasını kaybetmiş yetim aylığı alan kızların, evlenmeleri durumunda devlet tarafından verilen yardım parasına çeyiz parası denir. Çeyiz parası ile çeyiz hesabı halk arasında birbirine karıştırılır. 2016 yılında uygulanmaya başlanan çeyiz hesabında kişi 3 yıl boyunca düzenli olarak banka hesabına düzenli ödeme yaparsa devlet birikiminin % 10’u kadar destek verilir. Çeyiz parası geri ödemesi olmayan, karşılıksız devlet tarafından verilen bir yardım ödeneğidir. Unutmayın, çeyiz parası bir kredi değildir.

 

Çeyiz Parası Nasıl Alınır
Çeyiz Parası Nasıl Alınır

 

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası alabilir miyim? diye soruyorsanız, aşağıdaki şartları taşıyorsanız cevabımız evettir.

 

Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Çeyiz parası, anne ve babasını kaybedip yetim aylığı alan ve evlilik yapan kızlara 1 defaya mahsus olarak verilir. Her evlilik için ayrı çeyiz parası verilmez.

 

 

Çeyiz Parası Alma Şartları

Çeyiz parası için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Erkeklerin çeyiz parası alma hakkı yoktur. Sigortalı olarak bir yerde çalışan kişiler zaten yetim aylığı almadığı için çeyiz yardım alma hakkı yoktur.

 

Çeyiz Parası Nasıl Alınır
Çeyiz Parası Nasıl Alınır

 

Çeyiz Parası Hesaplaması

Çeyiz parası hesaplanırken kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre hesaplama yapılır. Emekli sandığından maaş alan kadınlara aldığı maaşın 12 katı, ssk ve bağkurdan maaş alan kadınlara aldığı maaşın 24 katı kadar çeyiz parası verilir. Hesaplama alınan en son aylığa göre yapılır.

 

Çeyiz Parası Başvurusunda İstenen Evraklar

Çeyiz parası almak için başvuru yaparken sizden kimlik fotokopiniz, evlenme cüzdanınız ve başvuru yapacağınız kurumun verdiği başvuru formunu doldurmanız istenir.

 

Çeyiz Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Çeyiz parası başvuru işlemleri ikamet edilen il ve ilçede bulunan SGK müdürlüklerine yapılır.

 

Çeyiz Parası Nasıl Alınır
Çeyiz Parası Nasıl Alınır

 

Çeyiz Parası Ne Zaman Ödenir?

Çeyiz parasının yatması için net bir süre bulunmaz. Başvuru yaptıktan sonra SGK müdürlüğü başvurunuzu inceleyip en kısa sürede çeyiz parasını hesabınıza yatırır. Yatma süresi SGK müdürlüğünün yoğunluğuna göre değişir.

 

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi

Çeyiz parası sorgulama işlemini e-devlet sisteminden yapabileceğiniz gibi ALO 170 hattından da yapabilirsiniz.

 

Çeyiz Parasında Zaman Aşımı

Çeyiz parası başvurusu evlilikten sonra 5 yıl içinde yapılmalıdır. 5 yıl içinde yapılmayan başvurular zaman aşımına uğradığı için kişi çeyiz parası alma hakkını kaybeder.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap