İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020 – SGK Cenaze Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020 – SGK Cenaze Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020

SGK Cenaze Yardımı Nedir? SGK cenaze yardımı nasıl alınır? SGK ölüm parası nasıl alınır? Nereye başvurulur? Cenaze ödeneği nedir? İşte tüm detaylar..

 

SGK Cenaze Yardımı Nedir?

SGK cenaze yardımı; SGK kaydı bulunan vefat eden kişinin yakınlarına cenaze masrafını karşılaması için verilen bir ödenektir. 2020 yılında SGK cenaze yardımı 4A-4B için 715 lira, 4C için 2200 lira olarak belirlenmiştir. Bu yardımı alabilmek için mutlaka başvuru yapılması gerekir. Cenaze yardımı vefat eden kişinin birinci dereceden yakınına verilir. İlk hak sahibi kişinin eşidir. Cenaze yardımı ile ölüm aylığı birbirine karıştırılır. Cenaze yardımı 1 sefer ödenir. Ölüm aylığı ise ölen kişinin yakınlarına bağlanan aylıktır. Vefat eden sigortalının yakınları hem ölüm aylığından hem de cenaze yardımından faydalanabilir. Başvurular SGK’ ya yapılır.

 

SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ölüm parası hakkında merak ettiğiniz her şeyi, aşağıda bulabilirsiniz.

 

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020
Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020

 

Cenaze Yardımına Kimler Başvuru Yapabilmektedirler?

Cenaze yardımına vefat eden sigortalının resmi nikahlı eşi başvuru yapabilir. Ölen sigortalının çocuklarının yaptığı cenaze yardım başvurusu değerlendirmeye alınır. Vefat eden kişinin çocuğu yoksa cenaze yardımını bu durumda varsa kardeşlerinden birisi alır. Birinci dereceden yakını bulunmayan kişinin vefat etmesi durumunda cenaze masrafını karşılayan kişinin başvuru yapması gerekir.
Vefat eden kişinin amcası, dayısı, halası, teyzesi cenaze yardımı alamaz.

 

Cenaze Yardımı Hangi Durumlarda Verilmektedir?

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak sigortalı çalışan bir kişi vefat ettiğinde ölen kişinin yakınları cenaze yardımı alabilir. Yaşlılık aylığı alan kişi vefat ederse bu yaşlının yakınları da cenaze yardımından faydalanabilir. 1 yıl süreyle sigortalı olarak çalıştıktan sonra iş akdine son verilen ve kendi isteği ile işten çıkan kişiler aynı yıl içinde vefat ederse bu kişinin yakınlarına da cenaze yardımı verilir.

 

Cenaze Yardımına Başvuru Yapabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cenaze yardımı alabilmek için başvuru yapan kişinin kimlik belgesi, cenaze yardımı talep edilen kişinin ölüm belgesi, muhtar tarafından imzalanan ve onaylanan cenaze yardım başvuru teslim edilir.

 

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020
Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020

 

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Cenaze yardımı almak için önce bağlı olduğunuz muhtarlığa gidip cenaze yardım formunu talep etmelisiniz. Forumda bilgiler eksiksiz girilip muhtara imzalatılmalıdır. Başvuru için istenen kimlik belgesi ve ölüm raporunu bir dosyaya koyup vefat eden kişinin bağlı olduğu SGK’ ya teslim edilmelidir. Başvurular şahsen yapılması gerekir.

 

Cenaze Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Cenaze yardımı için SGK arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Başvuru sonrası dilerseniz SGK kurumuna giderek cenaze yardımını sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı dilerseniz e-devlet üzerinden de sorgulatabilirsiniz.

 

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020
Cenaze Yardımı Nasıl Alınır 2020

 

Cenaze Yardımı Parası Nereye Yatırılmaktadır?

Cenaze yardımı SGK tarafından tanımlanmış olan baka hesabına yatırılır. Başvuru sahibinin tanımlı bir hesabı yoksa para Ziraat Bankasına kişinin TCK numarasına yatırılır.

 

Cenaze Yardımı Tutarının Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Cenaze ödeneği hesaplanırken vefat eden kişinin çalışma şartlarına ve aldığı maaşa bakılır. Emekli sandığı mensubu olanlar ise; gösterge, ek gösterge ve aylık kat sayı çarpım oranları cetveli ile beraber hesaplanır.

 

Cenaze Yardımı İçin Zaman Aşımı Süresi Var Mıdır?

Cenaze yardımı almak isteyen kişiler yardımı vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde alması gerekir. 5 yıl içinde müracaat edilmemesi durumunda cenaze yardım alma hakkı ortadan kalkar.

Kaynak

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap