1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar?

Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar?

Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar

Elinizde bir çek bulunuyor ve nakit paraya ihtiyacınız oldu. Çeklerinizi kırdırma işlemlerini firmalar ya da faturasız çek kırdırma işlemlerini gerçekleştirerek yapabilirsiniz. Çek kırdırma oranları, çek kıran bankalar, faturasız çek kırdırma işlemleri nasıl yapılır?

Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar?

Alacağına karşılık ödenmiş çek alan kişiler, nakit ihtiyacına sıkıştığında günü gelmeden çeki kırdırmak isterler. Çek kırma işlemi yapan firmalar, bankalar ve faturasız çek kırma işlemlerini yapabilirsiniz. Alacağa karşılık çek alındığında, gününde tahsil işlemi gerçekleştirilir. Günü gelmeden de tahsil etmek mümkün. Bu işlemi yapmak için komisyon ücreti ödenir.

Çek Kırdırma Oranı Ne Kadar?

Çekin günü gelmeden kırdırmak istiyorsanız % 5 ile % 20 oranında komisyon ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. Çek kırdırma işlemlerinin yasal yolları bulunmaktadır. Yasal olmayan yollar ile de bu işlem yapılır. Yasal olarak çek kırdırma işlemlerini yapanlar arasında; bankalar, faktoring firmaları, faturasız çek kırdırma diyebiliriz. Yasal olmayan yollardan yapan kişiler; tefeciler, kuyumcular ve bu işi yasal olmadan yapan kişiler vardır. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş bankası, İNG Bank, Akbank, QNB Finansbank, TEB, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank çek kırma işlemlerini yapmaktadır.

Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar
Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar

Çek Kıran Firmalar Hangileri?

Çek kırma işlemi yapanlar arasında firmalar da yer almaktadır. Firmalar çek kırma işlemlerini yasal yollar ile yapıyor. Faktoring şirketleri bulunmaktadır. Çek kırma işlemini yapan firmaların BDDK’ya kaydı bulunmaktadır. BDDK’nın internet sitesini inceleyerek o şirketin kayıtlı olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

Garanti Bankasının Garanti Faktoring, Tam Faktoring, Yaşar Faktoring bu firmalar uygun komisyon oranları ile çek kırma işlemlerini yapıyor.

Çek bozdurma ücreti ne kadar diye merak eden kişiler bulunmaktadır. Bu durum vade ve gününe göre değişmektedir. Komisyon oranları % 5 ile % 20 arasında değişiklik gösterir. Yasal olmadan bu işi yapan kişilere dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca internet sitelerinde yer alan reklamlara inanıp işlem yapmayın. Çek kırdırma işlemi için bankalar ya da faktoring şirketleri ile iletişime geçiniz. Bunun için banka şubelerini, faktoring şirketlerini ve BDDK’nın internet sitesini inceleyip, iletişim kurabilirsiniz.

Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar?

Çek kırdırma işlemlerinin en çok yapıldığı yer bankalar olmuştur. Faktoring şirketleri ile bankalar arasındaki çek kırdırma işlemlerindeki komisyon oranı değişiklik gösterir.

Akbank: Kasadan yapılacak TL-döviz türünden yapılan tahsilâtlarda 35 TL, çek bozdurma işleminde 16 TL, farklı bankalara ait çeklerde 17 TL, bankaya ait çeklerde 17,5 TL komisyon ücreti alınmaktadır.

Denizbank: Bankaya ait çek bozdurma işlemi için 15 TL, farklı bankalara ait çeklerin bozdurma işlemi için 40 TL-500 TL arasında ücret alınır. Denizbank şubelerinden yapılacak olan tahsilâtlarda 25 TL komisyon ücreti alınmaktadır.

QNB Finansbank: Banka şubesinden yapılan tahsilât işlemlerinde 15 TL, TL cinsinden yapılacak tahsilâtlarda 10-50 TL arasında, bankaya ait döviz cinsinden çekler için 45 TL, diğer bankalara ait döviz cinsinden çeklerde 55 TL, bankaya ait çeklerin bozdurulması için 35 TL komisyon ücreti alınmaktadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap