1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Bunlar Tether’den yaklaşık 100 milyar USDT satın alan altı şirket.

Bunlar Tether’den yaklaşık 100 milyar USDT satın alan altı şirket.

Bunlar Tether'den yaklaşık 100 milyar USDT satın alan altı şirket.

Aylarca süren araştırmadan sonra, Protos tarafından hazırlanan bir rapor, ihraç edilen tüm USDT’nin %70’ini kimin aldığını doğru bir şekilde belirlemeyi başardı. Rapor, Tether’in şu anda var olduğu sekiz blok zinciri ve katman arasında gönderilen ve gönderilen her USDT’ye baktı ve şirketin 2014’ten bu yana USDT’de 108,5 milyar ABD doları dağıttığını tespit etti.

Fonların çoğu doğrudan piyasa yapıcılara ve likidite sağlayıcılarına gönderildi – şaşırtıcı bir 96,98 milyar dolar sadece 6 şirkete gitti.

Alameda Research, Tether’in en büyük alıcısı

Tether devlet tahvillerinden çıkan USDT’yi analiz eden ve blok zinciri adresini belirli bir varlığa bağlayan Protos, dağıtımı üç kategoriye ayırıyor: piyasa yapıcılar, fonlar ve şirketler ve bireyler. Araştırma amacıyla piyasa yapıcı, Tether Hazine tahvillerinden 100 milyon USDT’den fazla çoklu işlem alan bir varlık olarak tanımlanır.

Tether, bu piyasa yapıcılara gönderilen tüm USDT’nin %89,2’sini sağladı; bu, 97 milyar ABD dolarından biraz fazla. Ticaret fonu şirketi 9.2 milyar ABD doları alırken, kişi yalnızca 2.35 milyar ABD doları aldı.

Piyasa yapıcılar ve alım satım fonları arasındaki bağ dağıtımı (Kaynak: Protos)

Pazar yapıcılar Alameda Research ve Cumberland Global, toplam ihracatının yaklaşık %55’ini oluşturan Tether pazarındaki en büyük balıklar olarak bulundu. Yalnızca geçen yıl, 49 milyar USD değerinden fazla USDT satın aldılar.

Grafik, USDT’nin AMM ve alım satım fonları arasındaki dağılımını gösterir (Kaynak: Protos)

Tether, geçtiğimiz yıl Alameda Research’e USDT olarak 36,7 milyar USD gönderdi ve 31,7 milyar USD aldı. 36,7 milyar ABD dolarından 30 milyar ABD dolarından fazlası doğrudan FTX’e gönderildi ve Alameda’nın Binance, Huobi ve OKEx’teki hesapları 2,1 milyar ABD doları, 1,7 milyar ABD doları ve 115 milyon ABD doları aldı.

Cumberland Global, piyasa devi DRW’nin bir kripto para ticareti yan kuruluşudur ve müşterileri arasında VanEck bulunmaktadır. Şirket, Tether’den 23,7 milyar ABD Doları USDT aldı ve yalnızca geçen yıl 17,6 milyar ABD Doları aldı. Cumberland, Binance’in ana likidite sağlayıcılarından biri olduğundan, aldığı tüm USDT’nin %79’u doğrudan Binance’e dağıtılır.

Bitfinex ve Tether’in ana şirketi iFinex, USDT’de en az 4,5 milyar dolar aldı, ancak transferlerin çoğu 2021’den önce gerçekleşti. DeFi platformu Nexo, Tether’in toplam çıkışının yaklaşık %2’sini oluşturdu ve 2,6 milyar ABD doları USDT aldı ve bunun yaklaşık 1,45 milyar ABD doları Binance’e gitti.

Tarafsız piyasa yapıcı Heka, Tether’den 1,1 milyar ABD doları tahsis edilen ve 2021’de Binance’de kullanılan 1,5 milyar ABD doları değerinde USDT satın aldı. Chicago ticaret devi Jump Trading, bu yıl Solana’da 1,1 milyar USDT aldı.

Gördüğün gibi mi? Güncellemeler için abone olun.

Kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgisinden derlenmiştir, telif hakkı newconomy yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap