1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. BTE BOTLabs, SocialKYC Kripto Brifingi Başlattı

BTE BOTLabs, SocialKYC Kripto Brifingi Başlattı

guncel coin haberleri

BTE BOTLabs SocialKYC'yi Başlattı

Berlin, Almanya, 19 Ocak 2022: BTE BOTLabs Trusted Entity GmbH (BTE) bugün, KILT protokolüne dayalı dijital verilerin kontrolünü yeniden ele geçirmek için merkezi olmayan bir kimlik hizmeti olan SocialKYC’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. BTE, Kasım 2021’de Polkadot ekosisteminde ilk tamamen merkezi olmayan kimlik blok zinciri olan KILT’nin ilk geliştiricisi olan BOTLabs GmbH’nin bir yan kuruluşudur.

SocialKYC, Sporran (KILT Cüzdan) ile birlikte, kullanıcıların kişisel kimlik bilgilerini yönetmelerine, saklamalarına ve sunmalarına olanak tanıyarak, çevrimiçi hizmetler tarafından özel bilgilerinin hangi öğelerine erişileceğini seçmelerine olanak tanır. Kullanıcı hesabı kontrol ettiğini kanıtladıktan sonra, SocialKYC, e-posta adresinin veya sosyal medya hesabının sahipliğini doğrulamak için kullanıcıya kimlik bilgileri verir.

KYC veya “müşterinizi tanıyın”, bir banka veya borsada hesap açarken standart bir uygulamadır ve kullanıcıların pasaport gibi devlet tarafından verilmiş kimlik bilgilerine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir. SocialKYC, geleneksel KYC’yi dahil etmeden internette kullanılabilecek dijital kimlikler oluşturarak, sosyal hesapları kullanarak benzer şekilde güveni genişletmek için kullanıcılara güç verir.

Nasıl çalışır:

  • SocialKYC, kullanıcılara belirli bir hesap üzerindeki kontrollerini doğrulamak için basit bir görev göndererek başlar.
  • Başarılı bir kontrolden sonra SocialKYC, kullanıcıya tam kontrolü altında kalan bir sertifika verir. Kimlik bilgileri, belirli bir hesabın sahipliğini veya kontrolünü açıklar.
  • SocialKYC bu kişisel verileri saklamaz veya paylaşmaz. Kullanıcının kişisel cihazındaki cüzdanda, tam kontrolü altında kalır.
  • Kullanıcılar daha sonra bu kimlik bilgilerini, onları kabul eden herhangi bir çevrimiçi hizmete, ne zaman ve nasıl tercih ederlerse sunabilir.
  • Kullanıcılar ayrıca bir veya daha fazla kimlik bilgilerini yayınlamayı seçebilir ve bu da herkesin erişebilmesini sağlar. Kullanıcılar, yayınlanan kimlik bilgilerini istedikleri zaman yayından kaldırabilir.

BTE BOTLabs SocialKYC'yi Başlattı

KILT Protocol’ün kurucusu ve BOTLabs GmbH CEO’su Ingo Rübe şunları söyledi:

“SocialKYC, internetteki şimdiye kadar yapılan giriş işlemlerinden farklı olarak, sertifika verildiği anda kullanıcıyı ve sertifikayı unutuyor. Bu da kişisel verilerinizin sizin bilginiz veya menfaatiniz dışında üçüncü kişiler tarafından paylaşılmasını, satılmasını veya başka bir şekilde kullanılmasını engelliyor. Gerçek mağazalardan sanal dünyalara, sosyal güvenin gerekli olduğu her yerde SocialKYC kullanım örnekleri için fırsatlar var.”

SocialKYC’yi kurmak için, kullanıcıların öncelikle KILT blok zincirine ağ geçidi görevi gören BTE tarafından oluşturulan Firefox ve Chrome için bir tarayıcı uzantısı olan Sporran’da KILT kimliklerini oluşturmaları gerekir. Sporran, KILT Paraları ve KILT kimlik bilgileri için bir cüzdan görevi görerek kullanıcıların birden fazla kimliği yönetmesine, onlar için zincir üzerinde bir DID (Merkezi Olmayan Tanımlayıcı) oluşturmasına ve ardından DID’ye doğrulanabilir kimlik bilgileri eklemesine olanak tanır.

Aşağıda, Sporran ve SocialKYC’yi kurmak için adım adım bir kılavuz bulunmaktadır.

E-posta ve Twitter’a ek olarak Discord, GitHub, Twitch vb. sosyal platformlar için kimlik bilgileri SocialKYC’de mevcut olacak. SocialKYC sertifikaları için gelecekteki uygulamalar, diğerleri arasında oyun, eSports ligleri, sağlık, akademi, medya ve merkezi olmayan sosyal ağları içerebilir.

BTE BOTLabs Trusted Entity GmbH Hakkında

BTE BOTLabs Trusted Entity GmbH (BTE), 2018 yılında kurulan ve merkezi Berlin’de bulunan bir blockchain araştırma ve geliştirme şirketi olan BOTLabs GmbH’nin bir yan kuruluşudur. KILT protokolünün orijinal geliştiricisi olan BOTLabs GmbH, artık özerk, anonim ve doğrulanabilir kimlik bilgileri vermek için tamamen merkezi olmayan bir blok zinciri kimlik ağıdır.

BTE, kullanıcı kontrolünü geri yükleyen ve dijital kimlikleri koruyan uygulamalar ve hizmetler oluşturmak için geliştiriciler, işletmeler ve devlet kurumlarıyla birlikte çalışır. Kullanım örnekleri arasında oyun, sağlık, IoT, akademi, sürdürülebilirlik ve enerji yer alır. Sporran Cüzdan, Stakeboard Platformu ve SocialKYC Authentication, BTE tarafından geliştirilen ilk hizmetlerdir.

KILT Anlaşması Hakkında

KILT, özerk, anonim ve doğrulanabilir kimlik bilgileri vermek için merkezi olmayan bir blok zinciri kimlik protokolüdür. KILT’in misyonu, kişisel verilerin kontrolünü sahibine iade ederek kişisel gizliliği geri getirmektir. Geliştiriciler, KILT’in açık kaynaklı Javascript SDK’sını kullanarak kimlik bilgilerini yayınlamak, tutmak ve doğrulamak için hızlı bir şekilde uygulamalar oluşturabilir ve kimlik ve gizlilik çevresinde işletmeler oluşturabilir.

İletişim

  • Dan Edelstein
  • pr@marketacross.com

Bilgi kaynağı: IHODL’den 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarı ihodl.com’a aittir, izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap