1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Borsa Öğrenmeye Nasıl ve Nereden Başlanır?

Borsa Öğrenmeye Nasıl ve Nereden Başlanır?

Borsa Öğrenmeye Nasıl ve Nereden Başlanır?

Borsa Öğrenmeye Nasıl ve Nereden Başlanır? sorusunun cevabını, sizler için cevapladık. 2021 yılı verilerine göre, sizlere en kısa ve en doğru bilgileri hazırladık.

Borsa Öğrenmeye Nasıl ve Nereden Başlanır?

Birikimlerinizi değerlendirmek için borsada hisse senedi yatırımı yapmayı hiç düşündünüz mü? Eminim ki aklınıza ilk gelen yollardan birisi budur. Zaten en mantıklı yatırım şekillerinden birisi olduğunu da bilmelisiniz. Elbette başarılı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için bazı yetkinliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bunların başında da borsa bilginiz gelmektedir. Eğer bu işe başlamadan önce iyi bir bilgi araştırmasına girerseniz muhtemelen iyi sonuçlar alırsınız.

Borsa öğrenmeye nasıl ve nereden başlamak gerektiği konusunda bilgileri bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çünkü borsada yatırım yapıp para kazanmanın hayalini kuran birçok kişi, bu aşamayı atlayarak hareket ediyor. Sonucunda da hiç de istemediği sonuçlar elde ediyor ve suçu borsada aramaya başlıyor. Oysaki yapılan araştırmalar, bunun en büyük nedeninin bilinçsiz yatırımcılar olduğunu açıkça gösteriyor.

Borsa Öğrenmeye Nasıl ve Nereden Başlanır?
Borsa Öğrenmeye Nasıl ve Nereden Başlanır?

Araştırmanızı İyi Yapın!

Eğer hisse senedi yatırımı yapma konusunda kararlıysanız sizleri öncelikle borsa öğrenmeniz konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Örneğin; tüm detaylarıyla borsa nasıl oynanır sorusunun cevabı olan bu yazıya davet ediyoruz. Göz attığınız zaman, borsanın öyle üstün körü yatırım yapılacak bir yer olmadığını hemen anlayacaksınız. Aynı zamanda neleri öğrenmeniz gerektiğini, borsa nasıl ve nereden oynanır sorusunun cevaplarını bu rehberden görebilirsiniz.

İnternette borsa üzerine araştırmalar yaptığınız zaman, karşınıza birçok doküman çıkacaktır. Bunlara göz atmanızı ve Borsa İstanbul’un yapısını anlamanızı tavsiye ederiz. Borsaya atacağınız ilk adımın bu araştırmalar olması, size birçok konuda yardımcı olacaktır ve aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir. Birçok kişi borsada yatırım yapmayı düşünür ama çözemediği bazı konular nedeniyle bir türlü başlangıç yapamaz. Bu nedenle düşüncenizi havada bırakmak yerine harekete geçmelisiniz.

Aracı Kurum Eğitimlerine Başvurun!

Borsa öğrenmek için ilk adım olan internet araştırmaları sonrasında aracı kurumların eğitimlerine de ulaşabilirsiniz. Bu eğitimlerden, borsa hakkında daha teknik bilgiler edinebilirsiniz. Borsada alım – satım işlemlerinin hangi şartlar altında gerçekleştiğinden teknik analizlere kadar birçok konuyu, aracı kurum eğitimlerinden öğrenebilirsiniz. Örneğin; hisse senedi analizlerinde sıkça kullanılan hareketli ortalamalar gibi göstergelerin ne işe yaradıkları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Aracı kurumların eğitimlerinden bir hisse senedinin nasıl ve neye göre seçilmesi gerektiğini de öğrenebilirsiniz. Hangi hisse senetleri ile işlem yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu seçimi yapmak için bilmeniz gerekenleri ve neden o hisse senedini seçtiğinizi anlamanıza yardımcı olacak bilgileri de eğitimler sayesinde alabilirsiniz. Örneğin; Türk Hava Yolları hisseleri ile işlem yapmaya karar verdiniz. Bu kararı neye göre verdiğinizden emin olmalısınız. Sırf yükseliş gösteriyor diye karar vermek yerine belli bir noktaya dayandırırsanız çok daha iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Ayrıca riskleri de bileceğiniz için portföyünüzü koruyarak daha kazançlı bir işlem yapabilirsiniz.

Demo Hesap Kullanın!

Eğer aracı kurumun demo hesap imkanı da bulunuyorsa şanslısınız demektir. Çünkü sanal para ile gerçek piyasada işlem yapıyor gibi demo hesaplarda al – sat yaparsınız. Bu sayede de bilgilerinizi pekiştirirken, deneyim de kazanmış olursunuz. Demo hesaplar sayesinde borsada nasıl hareket etmeniz gerektiğini de öğrenirsiniz. Heyecanınızı giderebilir ve daha önce hiç tanımadığınız bir ortamı risk almadan keşfetmiş olursunuz. Mesela Stock Market Game isimli borsa oyunu ile nasıl işlemler yapacağınızı risksiz bir şekilde görebilirsiniz.

 

Borsa öğrenmeye nasıl ve nereden başlamanız gerektiği tamamen sizin borsa hakkında neler bilip neler bilmediğinizle alakalıdır. Eğer daha önce borsa ile hiç alakanız olmamışsa sıfırdan başlamalısınız ve en temel konulardan ileri seviye konulara kadar öğrenmelisiniz. Bu aşamada hiç acele etmemenizi öneririz. Her konuyu tam anlamıyla öğrendiğinizden emin olmalı ve ancak bundan sonra “borsaya hazırım” demelisiniz.

 

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap