İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Borç Batağına Sokan 13 Büyük Kredi Kartı Hatası

Borç Batağına Sokan 13 Büyük Kredi Kartı Hatası

featured

Son yıllarda para konularında çok doğru kararlar verdiğimiz söylenemez. Türk milleti olarak tüm borçlarımız bitse de çok açık bir şekilde kendimizi kredi kartı borçlarının içinde buluyoruz. Bu demek oluyor ki; aslında kredi kartı kullanımı konusunda pek doğru kararlar veremiyoruz.

Kişisel para hikayeleri açıldığında, herkesin kredi kartını yanlış kullanması yüzünden borca batması üzerine bir hikayesi vardır. Aslında başlarda cazip gelen bir şey kredi kartı ama zamanla yanlış kullanımlar ya da düşüncesiz harcamalar yüzünden içinden çıkılmaz bir sorun haline geliyor.

Peki şuana kadar yaptığınız en büyük kredi kartı hatası nedir?

1. Herkes de var diye kredi kartı almak
“Modern” toplumlarda yaşıyorsanız, artık tüm arkadaşlarınızın bir kredi kartının olduğunu görebilirsiniz. Amerika’da kredi kartı kullanmayan kişi sayısı %30 yani bu demek oluyor ki her 10 kişiden 7’sinde kredi kartı var ve genelde bu kredi kartlarınızın sayısı çoğu zaman birden fazla. Fakat Türkiye’de bu durum daha vahim. 75 Milyonluk Türkiye’de kredi kartı sayısı 58 milyon adet. Bu herkesin cebinde neredeyse bir tane var demek. Peki banka kartınızda ve herhangi bir ekstra harcamanız olmadan mutlu musunuz?

Sizde o cebine kredi kartı sokmak istemeyenlerdenseniz, sadece çevrenizdeki kişilerde var diye kredi kartı almayın. İçinde bulunduğunuz finansal durumların kredi kartıyla kötüleşebileceğini unutmayın.

2. Kredi kartı hediyeleri ya da puanları için kullanmak
Evet, kredi kartı puanları ile dünyayı dolaşan ya da çok güzel hediyeler alanlar var. Fakat bu kişilerin sayısı o kadar fazla değildir ve genelde kredi kartı kullanan kişiler borç batağındadır. Bunun sebebi aslında kredi kartı kullanırken insanların kendini kontrol edemiyor olması ve kredi kartı ekstrelerini hesaplayamamasıdır. Bir çoğunda yüksek faiz oranları ile borçlar daha çok artmaktadır.

Eğer düzenli ödeme yapamayacaksanız ve yüksek gecikme faizleri ve ücretlerle baş edecek gücünüz yoksa, para biriktirin ve ödülleri başkalarına bırakın. Bankalar düzenli ödeme yapan müşteriler istemez. Sizin ne zaman hata yapacağınız ve ne kadar hatasız ilerleyebileceğiniz üzerine bahis yaparlar.

Sadece banka kartınız ve kredi borcunuz olmadığını düşünün. Evet birçok fırsatı kaçırıyorsunuz ama aslında risklerden de uzak duruyorsunuz. Para biriktirerek, alabileceğiniz şeyleri fazladan %30 faiz vermeden alabiliyorsunuz.

Puan oyununda iyi olduğunu düşünelim. Küçücük bir ödeme hatası yaptığınızda ödüllerden çok fazla faiz ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın.

3. Anlaşmayı düzgün okumamak
Kredi kartı başvurusu yaparken çok fazla belge istenmez. Sadece basit gibi görünen bir başvuru formunu doldurup sonrasında bitmek bilmeyen belgeler imzalanır. Her ne kadar formu doldurmak bu kadar basit olsa da asıl önemli kısım diğer imzaların hızlıca atıldığı küçük yazılı anlaşma metnidir.

Anlaşma metinlerinde, aylık ödenmesi gereken borç oranı, geç ödeme durumunda faiz oranı, borç ödenmediğinde ödenmesi gereken faiz oranı gibi birçok önemli madde vardır. Çoğu anlaşmada müşteriler geciken aylık ödemeleri %100’e varan faizlerle geri ödemek zorunda bırakılır.

Kredi kartı alırken verdiği ödüllerden daha önemli bir şey varsa o da anlaşmada yer alan metinlerdir.

4. En iyi faiz oranlarını araştırmamak
Kredi kartı almaya karar verdiğinizde, iyice araştırmalısınız. İnternetten araştırma yapın, faiz oranlarını karşılaştırın ve anlaşma metnini iyice okuyun.

En uygun faiz oranını bulmadan kredi kartı almayın. Gecikmelerde ya da minimum ödemelerde uygulanan faiz oranı kredi kartı seçerken kartın verdiği ödüllerden daha önemli olmalıdır.

5. Çok fazla kredi kartı almak
Yapılan en büyük hatalardan biri çok fazla kredi kartı almaktır. Cüzdanında 10’larca kart taşıyan ve kartları kolayca dolduran birçok insan var. Birçok kart almak gibi bir hata yapmakla kalmayıp, hesapsız harcamalar ile felaket senaryosunu tamalamayın. Borcunu ödeyemeyeceğiniz birden fazla kredi kartı ile kolayca borç batağına saplanabilirsiniz.

6. Minimum ödeme tutarını yatırmak
Kredi kartların doğru kullanılmadığında ne kadar tehlikeli bir şey olduğu ortada. Aylık borcunuzu ödemiyorsanız, minimum ödeme tutarını ödeyerek devam edersiniz. Bu da, her ay geriye kalan borçlar için faiz ödemeniz anlamına gelir. Çift haneli faiz oranları ile kazanacağınız ödüllerden daha çok borcunuz olacak.

7. Kart borcunu geç ödemek
Minimum ödeme tutarını ödemekten daha kötüsü aylık ekstre borcunun geç ödenmesidir. 1 gün bile geç ödenen kredi kartı borcuna faiz işlenir. Bir süre sonra bu geç ödemeler kredi notunuzu etkiler ve ileride kullanmak isteyebileceğiniz krediler için limitinizi düşürebilir.

8. Kredi limitinden fazlasını harcamak
Kredi kartları doğru kullanılmalıdır, kredi kartlar ile yapılan en büyük hatalardan biri bunu ücretsiz para olarak görmektir. Aslında öyle değildir. Her yaptığınız hatayı kredi limitinizden kullanacaksınız. Kredi kartı liminizi doldurarak ödeme yapmanız gereken önemli bir anda yetersiz limit uyarısı ile garip bir duruma düşebilir ve limit aşım faizi ödeyebilirsiniz.

10. Borçları kapatmak için kredi kartı almak
Çok nadir bir durumken giderek daha fazla kişinin uygulamaya başladığı diğer bir yöntem de kredi kartı kullanarak borçları çözmeye çalışmaktır. Durumun daha vahim hale geldiğinin bir göstergesi olan bu hareket sizi AŞIRI HARCAMA batağına sürükler.

Giderek daha büyük borç batağına girdiğinizi düşünüyorsanız artık DURMALI ve harcama alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Harcama geçmişinizde küçük bir inceleme yaptıktan sonra gereksiz harcamaları listenizden çıkarabilir ve bütçenizi borç kapatmak üzerine kurabilirsiniz.

Sadece bu gereksiz harcamaları azaltma yöntemi ile mevcut borçlarınızı kapatabilir ve yeni borçların oluşmasını önleyerek daha sağlıklı bir parasal durum oluşturabilirsiniz.

11. Kredi kartını gereksiz şeyler almak için kullanmak
Modern dünyada herkes aslında FAZLA harcamaktadır. Daha önce belirttiğimiz gibi kredi kartı kullanabileceğiniz “bedava” para değildir. Her ay kredi kartı ekstresini ve oluşabilecek ücretleri ödemek zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

Her ay kredi kartı ekstrenizi inceleyin ve nerelere harcama yaptığınzı mutlaka kontrol edin. Bütçenizi rahatlatmak için almamanız gereken şeyler olup olmadığını mutlaka inceleyin. Böylece borçlardan daha hızlı kurtulabilir ve daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

12. Günlük harcamalar için kredi kartı kullanmak
Tabi ki düzenli olarak kredi kartı borcunuzu ödüyorsanız, kredi kartını her harcama için kullanabilirsiniz. Fakat bazen ödemelerin aksaması ve bir anda herşeyin berbat olması gibi bir olasılık olduğunu unutmayın. Market harcamaları gibi günlük harcamalar için nakit kullanın ve kredi kartını sadece önemli harcamalar için kullanın. Yanınınızda nakit taşımanız gerekesiz harcamalardan uzak durmanız için doğru bir hareket olacaktır. Kredi kartı kullanırken cebinizden para çıkmıyormuş hissi ile yapılan alışverişler sebebiyle çoğu zaman borç batağına sürüklenmek çok olasıdır. Bunlardan kaçının!

13. Faiz oranlarından bihaber olmak
Tabi ki faiz oranı derken size imzaladığınız belgelerde büyük harflerle yazılanlardan bahsetmiyoruz. Bir kaç ödeme sektiğinde ortaya çıkan, çoğu zaman belgelerde küçük puntolarla yazılmış ve dikkatlerden kaçan faiz oranlarının farkında mısınız? Birçok kişi bu faiz oranlarını, özellikle gününde ödenmeyen borçlar için uygulanan faiz oranlarını görünce inanamaz. Kredi kartınızın anlaşma metnine tekrar bakmak isteyebilirsiniz!Borç Batağına Sokan 13 Büyük Kredi Kartı Hatası – Paraortagi.comKredi kartları ile ilişkiniz nasıl? Siz de borç batağında olanlardan mısınız? Borç sorunlarınızı ortadan kaldırmak için yorum yazmayı unutmayın!

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap