1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Bitcoin ATM kurulumları, 2021’de %100 büyümeyi geçti

Bitcoin ATM kurulumları, 2021’de %100 büyümeyi geçti

guncel coin haberleri

  • Bitcoin ATM’lerini kurma eğilimi 2021’de devam edecek ve küresel olarak kurulan ATM’lerin sayısı 12.800’den 34.000’e önemli ölçüde artacak.
  • Bitcoin ATM’nin benimsenmesi çok sıcak ve birkaç ülke onu kurmaya başladı. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri 29.000’de kurulu en fazla ATM sayısına sahiptir.
  • Bu benimseme, birçok kullanıcı bu ATM’ler tarafından gerçekleştirilen pahalı işlemlerden memnun olmasa da, dijital varlıkların artan popülaritesinin bir sonucudur.

Yılın başından bu yana, küresel olarak kurulan Bitcoin ATM’lerinin toplam sayısı iki katından fazla arttı ve dünya çapında kurulan Bitcoin ATM’lerinin sayısı 34.000’e ulaştı. Bu cihazların çoğunun Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana geldiğini belirtmekte fayda var.

Kurulu Bitcoin ATM’lerinin büyümesi, Bitcoin ATM’lerinin yeni ortaya çıkmaya başladığı 2013 yılı da dahil olmak üzere, şimdiye kadarki en önemli artış olan 2021’de %100’ü aştı. Tarihteki ilk Bitcoin ATM’si 29 Ekim 2013’te Kanada’daki Waves Coffee Shop’a kuruldu. Bugün Bitcoin ATM kurulumlarının sayısı 34.000 iken Ocak 2021’de sadece 14.000 civarındaydı.

Kaynak: Coin ATM Radarı

– reklamını yap-

Bitcoin’in yıl boyunca gösterdiği performans inanılmaz ve giderek daha fazla ATM kurulumu dijital varlıkların daha geniş ekonomide yer almaya başladığını gösteriyor. Bu yıl, Bitcoin için çeşitli yönlerden gelecek vaat eden bir büyüme gösterdi.

Bitcoin ATM kurulum trendleri

2020’den itibaren Bitcoin ATM’leri kurma eğilimi devam ediyor.O zaman, devam eden pandemiden bağımsız olarak ATM kurulumlarının sayısı önemli ölçüde arttı. Bitcoin ATM makineleri de 2020’de 6.400’den 12.800’e iki katına çıktı. Bu eğilim ilk olarak 2018’de başlatıldı ve yılın başında ICO’nun (İlk Token Arzı) patlamasından kaynaklandı.

Bitcoin ATM’nin çeşitli avantajları olmasına rağmen, başta pahalı işlemler olmak üzere bazı belirgin dezavantajları da vardır. Birçok kullanıcı, Bitcoin ATM’leri yerine sabit kripto para borsalarına öncelik vereceklerini belirtti. Bununla birlikte, ATM, halkın Bitcoin’e yatırım yapmaya başlaması için daha uygun bir seçimdir ve dijital varlık kategorisine maruz kalmasının bir kısmını daha da artırır.

Raporlara göre Bitcoin ATM kurulumları ilk kez Mart 2021’de iyi bir büyüme gösterdi ve o zamandan beri birçok ülke bu eğilimi benimsemeye başladı. Bugün dünya çapında birçok ülke artık Bitcoin ATM işlemlerini desteklemektedir.

Toplu evlat edinme

Bitcoin ATM’leri geniş çapta benimsenmiş olsa da, çoğu tahmini 29.000 ATM ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor. Mayıs 2021’de Bitcoin Depot, Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca 350’den fazla Bitcoin ATM’si kurdu.Avrupa’da dijital varlıklara artan ilgiyle birlikte Honduras, ilk kripto para ATM’sini kurdu. Artık Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden El Salvador, 200’den fazla Bitcoin ATM’si kurdu. Kolombiya, El Salvador’dan sonra kripto para ATM’lerinin tanıtımıyla yakından takip etti. Şu anda Çin kripto para birimlerini yasakladı, ancak Pekin’de RMB ve nakit değişim hizmetleri için dijital bir ATM başlattı.

Kripto para ATM’sinin geleceği

Bazı Bitcoin ATM’lerini desteklemeyi ve kurmayı veya sahip olmayı planlayan ülkeler arasında Japonya, Malezya, BAE, Barbados, Venezuela, Kenya, Zimbabve vb. Kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinin artan popülaritesinin bu kitlesel benimsenmenin tek nedeni olması şaşırtıcı değil. Gelecek, dijital varlıkları içeriyor ve bir kripto para ATM’sine sahip olmanın geleceği çok uzak değil. Bununla birlikte, düzenlemenin netliği, geleceği tahmin etmenin önündeki büyük bir engeldir.

Bilgi kaynağı: THECOINREPUBLIC’ten derlenen 0x bilgi.Telif hakkı yazar Andrew Smith’e aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap