İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blok Zinciri Verilerine Erişim: Bölüm 4-0x资讯

Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blok Zinciri Verilerine Erişim: Bölüm 4-0x资讯

guncel coin haberleri

Bu makale ilk olarak Medium’da yayınlandı.

Bir bloktaki toplam işlem sayısı önemli bir bilgi parçasıdır. Daha önce imkansız olduğu düşünülen güvenilir bir üçüncü taraf olmadan nasıl elde edileceğini gösterdik.

Dürbün

Merkle yolunun uzunluğunu n olarak gösterelim. Yaprak sayısı yani bir bloktaki işlem sayısı 2^(n-1) + 1 ile 2^n arasındadır. Bunu görmek için, n yüksekliğindeki mükemmel bir ikili ağacın tam olarak 2^n yaprağı vardır. Merkle yolunun uzunluğu, Merkle ağacının yüksekliği ile aynıdır.

Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blockchain Verilerine Erişim: Bölüm 4-1Mükemmel ağaç yüksekliği 2

Tam sayı

Son işlemi bul

Bir önceki yazımızda bloktaki ilk coinbase işlemini ziyaret etmiştik. Son işleme hala erişebilirsek, toplam işlem sayısını çıkarabiliriz. Merkle yolundaki tüm düğümlerin sağ dalda olduğunu doğrulayarak ilk/en soldaki işlemi tanımlayabiliriz. Tüm Merkle yol düğümlerinin sol dalda olmasını gerektirerek, son/en sağdaki işlemi bulmak benzer şekilde caziptir. Ne yazık ki, bu her zaman doğru olmayabilir.

Mükemmel bir Merkle ağacımız varsa, aşağıda gösterildiği gibi, son işlemin Merkle yolundaki tüm düğümler gerçekten sol daldadır.

Bitcoin Akıllı Sözleşmesinden Blockchain Verilerine Erişin: Bölüm 4-2Son işlemin renkli Merkel yolu

Ancak ağaç mükemmel olmadığında durum böyle değildir. Örneğin, aşağıdaki ağacın 5 yaprağı var ve son işlemin Merkle yolu, turuncu renkli tüm düğümlerden oluşuyor. İkisi sağdaki dallarda uzanır, sadece üstteki soldadır.

Bitcoin Akıllı Sözleşmesinden Blockchain Verilerine Erişin: Bölüm 4-3İlk ve son işlemlerin Merkel yolları sırasıyla kırmızı ve turuncu renktedir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, Merkle ağacının herhangi bir tek katmanında tek sayıda düğüm olduğunda, son düğümün kopyalandığını fark ettik. Bu, son işlemin Merkle yolundaki herhangi bir düğüm sağ daldaysa, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi mevcut sol daldan kopyalanması gerektiği anlamına gelir.

Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blok Zinciri Verilerine Erişin: Bölüm 4-4

Aşağıdaki kod, algoritmayı doğrudan uygular.

Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blok Zinciri Verilerine Erişin: Bölüm 4-5Blockchain sözleşmesi

Merkel Yolundan Ticaret Endeksi’ne

İşlemin indeksini elde etmek için kökten onu temsil eden yaprağa kadar Merkel yolunu takip ediyoruz. Yoldaki bir düğüm sol dalda olduğunda, sağa (yani ikili 1), aksi takdirde sola (ikili 0) gideriz. İndeksinin ikili gösterimini bu şekilde elde edebileceğimizi görmek kolaydır. Aşağıdaki örnekte bu kuralı son işleme uyguluyoruz.Sağa doğru yürümeye devam ediyoruz ve ondalık indeksi 7 olan ikili olarak 111 alıyoruz.

Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blok Zinciri Verilerine Erişim: Bölüm 4-6Tüm yaprakları ikili olarak indekslenmiş bir ağaç

Bu kod şöyle görünür:

Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blok Zinciri Verilerine Erişin: Bölüm 4-7Blockchain sözleşmesi

Doğru işlem sayısını alın

Son olarak, bu iki işlevi bir bloktaki tam işlem sayısını döndüren blockTxCount() işlevinde birleştirebiliriz.

Bitcoin Akıllı Sözleşmelerinden Blok Zinciri Verilerine Erişim: Bölüm 4-8Blockchain sözleşmesi

genelleştirmek

Bir bloktaki işlem sayısına eriştiğimizde, bunu daha önce imkansız olduğu düşünülen akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanabiliriz. Aşağıda sadece birkaç örneği listeliyoruz:

  • Stres testine sponsor olmak için yalnızca bir blok 1 milyondan fazla işlem içerdiğinde ödenen bir ödül sözleşmesi yapın.
  • İster blok başlığındaki zaman damgası isterse blok yüksekliği olsun, daha önce elde edilen zaman bilgisi birleştirilerek, saniyedeki işlem hacmi (TPS) gerçeğe uygun bir şekilde hesaplanabilir ve sözleşmede kullanılabilir. Örneğin, yalnızca TPS 100.000’e ulaştığında kilidi açılan bir sözleşme.

Hangi heyecan verici yeni sözleşmeleri önerebileceğinizi görmek için sabırsızlanıyoruz.

teşekkürler

Bu makale Shilch’in çalışmasından ilham almıştır.

İzleyin: CoinGeek New York grubu, daha iyi bir internet deneyimi için blockchain kullanıyor

Bitcoin’de yeni misiniz? Bitcoin (başlangıçta Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı) ve blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek için nihai kaynak kılavuzu olan CoinGeek’in Bitcoin yeni başlayanlar bölümüne göz atın.

Bilgi kaynağı: COINGEEK’ten 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap