1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Bitcoin 2021’de düşüyor – 2022’ye girerken neler öğrenebiliriz

Bitcoin 2021’de düşüyor – 2022’ye girerken neler öğrenebiliriz

guncel coin haberleri

Bitcoin’in düşüşü: Yıl sonunda %60’tan fazla değer kazanmasına rağmen, Bitcoin (BTC) 2021’de büyük ayarlamalar ve fiyat düşüşlerinden geçti. Yükseldiğinde düşer. Bitcoin durumunda, bu bazen bir saat içinde olur.

Dünyanın önde gelen kripto para birimi için 2021 harika bir yıl. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak bu aynı zamanda ani fiyat düşüşüyle ​​de ilgili. Tüccarlar ve yatırımcılar, özellikle 2021’in sonunda bu konuda kendi görüşlerine sahip olmalıdır.

Bitcoin her zaman güçlü oynaklığı ile bilinir. Birçok yatırımcı büyük karlar elde etmiş olsa da, bir gecede milyarlarca dolar tasfiye edilebilir.

2022’nin başında, geçtiğimiz yıla dönüp BTC’nin ana düşüşünü ve getirebileceği dersleri inceleyebiliriz.

Şubat-Elon Musk’ın Bitcoin üzerindeki ilk olumsuz etkisi

BTC’deki ilk beklenmedik keskin düşüş, 22’sinden başlayarak Şubat ayının son haftasında gerçekleşti. Kripto para birimi bu ay yaklaşık %80 değer kazandı. Bunun başlıca nedeni Elon Musk ve diğer yatırım çevrelerinin onu övmesidir.

Ancak milyarderin attığı basit bir tweet her şeyi değiştirdi. Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının çok yüksek göründüğünü söyledikten sonra, dünyanın en büyük kripto para birimlerinin fiyatları sadece birkaç saat içinde yaklaşık 9.000 dolar düştü ve bu, tarihindeki en büyük bir günlük düşüş.

Önümüzdeki birkaç gün içinde düşüş eğilimi devam etti ve BTC’nin 57.000 $’dan yaklaşık 43.000 $’a düşmesine neden oldu – sadece bir hafta içinde %25’lik bir değer kaybı.

ABD Hazine Bakanı’nın binlerce BTC sözleşmesinin süresinin dolması ve açıklamaları da varlık fiyatlarındaki düşüşün nedeni olarak görülüyor.

Bitcoin Nisan ayında düştü – öfori balinaları çekti

Bitcoin, bu yılki ilk büyük düşüşünden geri dönmeyi başardı. 14 Nisan’da 64.000 dolardan fazla yeni bir rekor fiyat belirledi. Ancak, iki gün sonra varlık güçlü bir düşüş eğilimine girdi. Sadece 10 günde yaklaşık %30 kaybetti.

Büyük altcoinler BTC’nin düşüşünü izledi. Bu, kripto para piyasasının yalnızca 18’inde 200 milyar ABD dolarından fazla kaybetmesine neden oldu. Ani düzeltmenin ana nedeni balinanın hareketidir. Varlık satın almak için son derece heyecanlı olan perakende yatırımcılardan yararlandılar.

Bu düşüş döneminden sonra, genel piyasa hissiyatı bir yıl içinde en yüksek karamsarlık seviyesine ulaştı. ABD gelir vergisinin artabileceği, bu durum kripto paraları da etkileyebilir ve bu düzeltme süresine gerekçe olarak da kullanılmaktadır.

Bitcoin Mayıs-Musk’ta düştü ve Çin tekrar greve gitti

Bitcoin, Nisan krizinden Elon Musk tekrar ortaya çıkana kadar toparlanma belirtileri gösterdi. 12 Mayıs’ta Tesla’nın artık bir ödeme aracı olarak kripto para birimini kabul etmeyeceğini duyurdu. Bitcoin madenciliğinin çevreye zararlı olduğunu iddia etti.

Birkaç gün sonra, Çin hükümeti bir kez daha Bitcoin madenciliği ve ticaretiyle ilgili kısıtlamaları açıkladı ve yeni bir yasak turu başlattı. Sonuç olarak, kripto para birimlerinin fiyatı bu yıl en büyük düşüşü gördü. Sadece 7 günde 57.000 ABD Dolarından 30.000 ABD Dolarına düştü.

Bitcoin Eylül’de düştü – tüccarlar yine açgözlü oldu

Temmuz ayında piyasanın kapanışında %70’den fazla yükseldi ve Bitcoin Eylül ayında tekrar ani bir düşüş yaşadı. 8’inde, kripto para birimi sadece birkaç saat içinde %18’den fazla düştü ve 4 milyar dolardan fazla tasfiyeye neden oldu.

Sonuç olarak, BTC bir ay süren düşüş trendi başlattı. Düşüşten birkaç gün önce, duyarlılık göstergeleri, perakende yatırımcıların piyasada bir kez daha aşırı açgözlü olduklarını gösterdi ve büyük yatırımcıların çok sayıda satış emri satması için gerekli likiditeyi sağladı.

Bitcoin Aralık ayında düştü – yeni bir covid-19 dalgası BTC’yi etkiledi

Bitcoin, 10 Kasım’da 69.000 dolarlık yeni bir rekor fiyata ulaştığından beri düşüş eğiliminde. Ancak 3 Aralık’ta keskin bir düşüş yaşandı. Bu, yalnızca 48 saat içinde yaklaşık %25’lik bir varlık amortismanı ile sonuçlandı. Sonuç olarak, piyasada 1,8 milyar ABD doları tasfiye edilmiştir.

Bu düzeltmenin birkaç nedeni var: perakende tüccarların davranışlarını, yıl sonu dönemini ve yeni Covid-19 dalgasıyla ilgili endişeleri içeriyor.

Bitcoin çöküşü bize ne öğretti?

Neredeyse tüm finansal varlıklar gibi, Bitcoin de her zaman düzeltme veya düşüş dönemlerinden geçecektir. Bu nedenle, bu varlığa yatırım yaparak kar elde etmek isteyen tüccarlar ve yatırımcıların bu anlara hazırlıklı olması gerekir.

BTC’nin 2021’deki ana düşüşünü analiz etmekten bazı dersler çıkarılabilir. Önemli bir ana nedeni var. Hükümetler ve büyük şirketler veya bireyler tarafından yapılan duyuruların varlık fiyatları üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği gibi, bu kuruluşlar ve kişiler de herhangi bir kripto para biriminden geçici olarak vazgeçme hakkına sahiptir. Bu nedenle, dünya genelinde kripto para birimleri ile ilgili durumu anlamak gerekiyor.

Ayrıca balina trendlerine ve piyasa duyarlılığına da dikkat etmemiz gerekiyor. Aşırı heyecan zamanlarında, bu büyük BTC sahipleri çok sayıda satış emri gerçekleştirerek kripto para birimlerinin fiyatının keskin bir şekilde düşmesine neden olabilir.

ne düşünüyorsun?Telegram’daki BeIn kripto para grubu tartışmasına gelin

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan derlenen 0x bilgi, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap