İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Bist 100 Nedir? Bist 100 Hisseleri Nelerdir ve Nasıl Alınır?

Bist 100 Nedir? Bist 100 Hisseleri Nelerdir ve Nasıl Alınır?

Bist 100 Hisseleri

Bist 100 Nedir? Bist 100 Hisseleri Nelerdir? Nereden alınır? İşlem hacmi ne kadar? Güvenilir mi? Bist 100 Hisselerinin Bist 30 veya IMKB hisselerinden farkının olup olmadığını merak ediyorsanız, işte tüm detaylar..

 

 

Bist 100 Nedir?

Borsadan para kazanıp finansal özgürlük kazanmak gibi amaçlarınız varsa doğru yerdesiniz. Bu yazımızda, en değerli şirketlerin bulunduğu Bist 100 endeksini incelemekle beraber nasıl yatırım yapabileceğinize değineceğiz. Bist 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem görmekle birlikte işlem hacimlerinin ve piyasa değerlerinin en yüksek olduğu 100 şirketin performanslarının ölçülmesiyle oluşmaktadır. İstanbul Borsası’nın en değerli 100 şirketinden birinde hisse almak istiyorsanız, XU100 işlem kodu yardımıyla bu şirketleri bulabilir ve yatırım yapabilirsiniz.

 

Bist 100 Hisseleri
Bist 100 Hisseleri

 

Bist 100 Hisseleri Nelerdir?

Bist 100 endeksi içerisinde 100 şirket bulundurmakla beraber hisse fiyatları her zaman değişmektedir. Bu değişiklikler, canlı olarak yardımcı siteler aracılığıyla izlenilebilse bile bazı sitelerde gecikmeli yayınlanması nedeniyle kullanıcılar zarar edebiliyor. Bu tür durumlara dikkat edip işlem kodunuzla beraber tüm hisseleri aratabilseniz de biz sizler için aşağıda 2020 yılına ait olanlardan bazılarını listeledik.

  • AEFES: Anadolu Efes
  • BIMAS: Bim Birleşik Mag
  • CCOLA: Coca Cola
  • DOAS: Dogus Otomotiv Servis ve Tic.
  • ECZYT: Eczacıbaşı Yatırım Holding
  • FROTO: Ford Otomotiv Sanayi As
  • GARAN: Türkiye Garanti Bankası

Bist 100 endeksinde bulunan bütün hisseleri ve detaylarını buraya tıklayarak görebilirsiniz.

 

Bist 100 Hisseleri
Bist 100 Hisseleri

 

Bist 100 Hisseleri Nasıl Alınır?

Aracı kurumlar yardımıyla borsadan hisse satın alabilseniz de en güvenli yollardan birisi Türkiye sınırları içerisinde bulunan bir banka ile bizzat görüşmek. Evinizden çıkmak istemiyorsanız da müşteri temsilcinizi aradıktan sonra “borsa işleri için yatırım hesabı açtırmak istiyorum” demeniz yeterli olacaktır. Bu adımdan sonra direkt sizin adınıza yatırım hesabı açılabilse de bazı bankalar size internet üzerinden nasıl başvuru yapacağınız konusunda direktifler verebiliyor.

Bunlara ek olarak, kârlı bir hesap açabilmeniz adına dikkat etmeniz gerekenleri araştırdık. En temelinde, anlaştığınız bankanın komisyon oranlarının düşük olması gerekiyor ki kâr payınız çok bölünmesin. Yanı sıra, hesap işletim ücretlerinin alınmaması gerekiyor. İnternet üzerinden borsayı takip edip yatırım yapabilmemizi sağlamaları borsayı hep takip edebilmemiz için önemli bir konu. Ayrıca, Android veya Apple uygulamalarının da olması borsa endekslerinden sık sık haberdar olmamızı sağlayacağı için önemlidir.

 

Bist 100 Hisseleri
Bist 100 Hisseleri

 

Bist 100 Güvenli mi?

Bu soru genelde borsa için soruluyor. Borsaların veya bankanızın sizi dolandırması söz konusu değil. Borsa şirketlerin hisselerine ortak olmamızı sağlayan bir yapıdır. Yani, sizlerle beraber birçok kişinin hatta zengin iş adamlarının bile borsaya yatırım yaptıklarını söyleyebiliriz. Ancak, borsanın şansa bağlı yatırım yapılan bir yer olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Yatırım yapmaya başlamadan önce derin araştırmalar yapmazsanız yaptığınız yatırıma göre çok ciddi zarar edebilirsiniz. Borsada yatırım yapmadan önce bütün konulara hâkim olmaya çalışmak adına eğitimler almanızda fayda var. Bu eğitimleri ister örgün isterseniz de internet üzerinden alabilirsiniz. Gerçekten vaktinizi ayırıp doğru yatırımlar yapabilirseniz borsadan herkes gibi siz de kazanabilirsiniz.

 

 

Bist 100 İşlem Hacmi Ne Kadar?

Bist 100’ün işlem hacmi yapılan yatırımlara veya şirketlerin yükselişlerine göre sürekli olarak değişmektedir. Ancak ne kadar çok para döndüğünü anlamanız adına, 2020 yılı Nisan ayı itibariyle 1 milyar 685 milyon TL gibi bir işlem hacmine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu rakamların sürekli değişkenlik gösterdiklerinin altını çizelim.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap