1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. Bireysel Bankacılık Nedir? Bireysel Bankacılık Ürünleri Nelerdir?

Bireysel Bankacılık Nedir? Bireysel Bankacılık Ürünleri Nelerdir?

Bireysel Bankacılık Nedir

Bireysel bankacılık nedir denildiği zaman, fazlasıyla kişisel bir tanım ortaya çıkıyor. Fakat yalnızca kurumsal, yani şirket ve kurumların dışında kalan bankacılık hizmeti olarak tanımlanabilir. Global çapta 1994 krizinin ardından pek çok bankanın, kurumsaldan ziyade birey odaklı çalışmaya başladığını görebiliyoruz.

Bireysel Bankacılık Nedir
Bireysel Bankacılık Nedir

Bireysel Bankacılık Ürünleri Nelerdir?

Daha düşük meblağlar ve daha az işlem sayısına rağmen kişisel bankacılık ürünleri genele yayılmaya devam etmiştir. Ayrıca ödeme alışkanlıklarının gelişimi ve daha fazla para transferi yapılmasıyla birlikte bu işlemler çok daha üst noktalara çıktı.

Şimdilerde birden fazla kullandığımız kredi kartını bu konu için en önemli nokta olarak görebiliriz. Yine kredili ürünler dışında mevduat hesapları ve birikim ya da sigorta tarzında güvence alternatifleri hayatımıza dahil olmuştur.

Bireysel bankacılık işlemleri arasında hepimizin aklına ilk olarak kredi kartı ve banka kartları geliyor. Zira ürün olarak tanımlanmasından ötürü fiziksel karşılıklarını bu şekilde düşünüyoruz. Oysa buradaki işlemlerin tümü, banka nezdinde bir ürün olarak tanımlanabiliyor. Yani bir bankanın Mortgage sistemiyle sunduğu yüksek vadeli ve düşük taksitli konut kredisinin bir kredili ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  • Havale, EFT, Swift ve Virman gibi para transferleri
  • Banka hesabı ve banka kartı
  • Kredi Kartı
  • Vadeli mevduat hesapları
  • Altın veya döviz gibi yatırım hesapları
  • Nakit fonlar
  • Kredili hesaplar
  • Kredi seçenekleri
  • Taksitli alışveriş seçeneği
  • Nakit harcamalara puan ve hediye avantajları
  • Tahvil ve hisse senedi gibi yatırım araçları
  • Birikim hesapları
  • Fatura ve kurum ödemeleri
  • Düzenli ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatları
  • Sigorta seçenekleri
 • Emeklilik seçenekleri

Mobil uygulamaların gelişmesiyle beraber yukarıda var olan tüm işlemleri aplikasyonlar aracılığıyla yapabilmeye başladık. Kendi hesabımız üzerinden kredi başvurusu ve tahsisi, kredi kartı limiti veya altın yatırımımızın kontrolü gibi pek çok işlemi dakikalar içerisinde yapabiliyoruz.

Bireysel Bankacılık Nedir
Bireysel Bankacılık Nedir

Bireysel Bankacılık Saha Satış Temsilcisi Ne İş Yapar?

Kişisel bankacılık ürün ve hizmetleri arasında gerçekten zengin bir skala var. Haliyle bankaların bu bağlamda yeni müşterilere ulaşabilmek ve mevcut müşteri kitlesini korumak için uyguladığı bazı standartlar var. Bireysel bankacılık saha satış temsilcisi ise bu işi sırtlanan ekip olarak tanımlanabilir. Saha satış temsilcileri, bağlı bulundukları şirketin ürün veya hizmetlerini müşterilerle buluşturan kişilerdir.

Bu durum bankaların açısından incelendiğinde gerek fiziksel gerekse telefon görüşmesi ile tamamlanabiliyor. Yani Bireysel bankacılık saha satış temsilcisi olduğunuz zaman size verilen görevler neticesinde fiziksel olarak müşterilerle görüşebilirsiniz. Pazarlayacağınız ürün yeni bir kredi kartı olabileceği gibi mevduat hesabı gibi bir hizmet de olabilir.

Çoğunlukla duygusal ve analitik zekasını iyi kullanabilen ve bunu müşteri potansiyeline gerektiği şekilde aktarabilen kişiler tercih edilir. Jest ve mimikleriyle kullanıcının güvenini kazanmak, ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreterek çalıştığı bankayı temsil ettiğinin farkında olmak ise elzemdir. Bireysel bankacılık saha satış temsilcileri gün içerisinde verilen liste doğrultusunda belirli ziyaretler yaparlar. Bu ziyaretlerin sonucunda pazarlayacakları bireysel bankacılık ürün ve hizmetleri vesilesiyle kazanç elde ederler.

Bireysel bankacılık bölümü ne iş yapar?

Bu bölümde; kredi kartı başvurusu, kredi başvurusu, kredi ve kredi kartı ödemeleri, yatırım işlemleri, emeklilik işlemleri, hayat ya da sağlık sigortası gibi işlemler yapılır. Banka gişelerinden farklıdır. Gişelerde yapabileceğiniz işlemler sınırlıdır. Fatura yatırma, para yatırma, para çekme, kredi ödeme gibi işlemlerle sınırlıdır.

Bireysel internet bankacılığı nedir?

Bankaya gitmeye gerek kalmadan; mobil telefonlar, tabletler ya da bilgisayarlar aracılığıyla internet üzerinden bankacılık işlemlerini yapmanıza olanak sağlayan sistemdir. Müşteri numarası ya da Tc kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu ilgili alana yazarak, sisteme giriş yapabilirsiniz.

Hangi bankalar bireysel bankacılık sistemini kullanır?

Ziraat bankası, İş bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Yapı kredi, Garanti bankası, İngbank, Odeabank başta olmak üzere tüm bankalar, bireysel bankacılık sistemini kullanmaktadır. Kurumsal bankacılık hizmetlerine nazaran daha geniş bir kullanıcı yelpazesi bulunsa da, birey odaklı bankacılık sisteminin yerini hiçbir zaman tutmamaktadır.

Bireysel bankacılık nasıl iptal edilir?

Bireysel hesapları kapattırmak için birkaç yol vardır. Bunlardan ilki, banka şubesine giderek, müşteri temsilcisi vasıtasıyla hesabınızı kapattırmaktır. Diğer yöntem, hesabınızın kapatılması için bir dilekçe yazıp, mail ile bankanın e posta hesabına göndermeniz. Sonuncu yöntem ise, internet bankacılığı yardımıyla bu işlemi yapmaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap