1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Başarılı Liderin Zihninin İçindekiler

Başarılı Liderin Zihninin İçindekiler

featured

Bir yönetici olarak her gün şirket başarınızın günlük ayrıntılarına boğulursunuz. Şirketinizin günlük durumu, satış hedefleri ya da gelecek yönetim kurulu toplantısı hakkında endişe içerisinde olursunuz. En başarılı girişimciler işlerini büyütmeye ve endişelerini gidermeye yardımcı olacak bir dizi temel inançları paylaşmışlardır. Aşağıda paylaşacağım bu dört ipucu olumlu düşüncenizi geliştirecek ve başarı şansınızı arttıracaktır:

1. Yeni zorluklara adapte olabileceğinize inanın

Başarılı girişimciler belirsizlikleri kendilerine olan güvenle alt ederler. Onlar beklenmedik bir durumla karşı karşıya geldiklerinde, daha önce karşılaşmış oldukları benzer durumları ele alırlar ve karşılaşılan bu duruma ilişkin ne yapabileceklerine dair çözüm üretirler. Yolunuza her ne çıkarsa çıksın yeteneklerinize odaklanın ve genel bilginizi kullanın. Eğer mevcut becerilerinize odaklanır ve bu becerilerinize her geçen gün yenilerini eklerseniz,  sorunlardan daha az bunalmış olacaksınız. Uyum sağlama yeteneğinize güvenin.

2. Başarının temel özelliği şans değil çok çalışmaktır

Başarılı liderler elde etmiş oldukları başarının sebebini yalnızca şansa bağlamaktan ziyade, aynı zamanda çok çalışmalarına bağlarlar. Başarılı olma durumu öz yeterlilik sonucunda meydana gelir. Yani, başarılı olan kişiler başarılarının sebebini yeni veya tam anlamıyla herkes tarafından bilinmeyen yetenekleri konusunda sürekli çalışmaya bağlarlar. Öğrenme yeteneğinden emin olan liderler güçlüklerden başarıyla çıkarlar ve bu durum onların başarılı olma şanslarını arttırır.

3. Benzersiz olduğunuza inanın

Büyük girişimciler tabiri caizse “devlerin omuzlarında ayakta dururlar” ama başarılı liderler kendilerinin şampiyonları olurlar. Diğer bir deyişle, onlar bir sonraki Steve Jobs olmak için uğraşmazlar. Başarılı olmak için, hayranı olduğunuz insanlardan bilgiler alın ama asla onları taklit etmeye kalkmayın. Öncelikle odaklanmanız gereken şey kendiniz olmaktır, bir sonraki X kişi değil. Eğer siz benzersiz güçlü yönlerinizi masaya koyarsanız, işte o zaman kalabalık bir endüstride ayakta kalma ihtimaliniz muhtemel olacaktır.

4. Olumsuz düşüncelerinize meydan okuyun

Eğer başarılı olmak istiyorsanız, sizi geriye götüren olumsuz düşünce ve inançlarınızdan kurtulun. Ne yazık ki, insanlar kendi kendilerini engelleme eğilimi içerisindedirler. Örneğin, satış hedeflerini gerçekleştiremeyeceğine inanan yönetici, diğer görevlerini öncelik haline getirir. Bu durum ona kötü bir performansı için önleyici bir bahane vermektedir. Kaçındığınız amaç ve görevlerin farkına varın ve onlar hakkındaki düşüncelerinizi/inançlarınızı açık bir şekilde ifade edin. Yapmaktan kaçındığınız amaç ve görevler hakkındaki olumsuz düşüncelerinizi, eğer isterseniz yapabileceğiniz şeklinde kendinize sürekli hatırlatarak alt edebilirsiniz. Eğer düşünceleriniz pozitif ve güven verici bir hal alırsa, işte o zaman eylemleriniz başarıya dönüşecektir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap