1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Banque de France, CBDC testinde defter birlikte çalışabilirliğini kullanıma sundu

Banque de France, CBDC testinde defter birlikte çalışabilirliğini kullanıma sundu

guncel coin haberleri

Banque de France, CBDC deneyinde kurulan son bankalar arası anlaşmayı tamamladı. Bu deneyler aracılığıyla banka, birden çok teknolojiyi ve varlık sınıfını kapsayan hibrit bir bulut ortamında doğrudan muhasebe defteri birlikte çalışabilirliği olasılığını gösterdi.

Mart 2021’de başlatılan Fransa Merkez Bankası, bankalar arası uzlaşma sektörü için bir dizi testle başlayarak dijital bir euronun olanaklarını keşfetmeye yönelik uzun vadeli bir planın lideri oldu. Bu testler IBM ve HSBC ile ortak yapıldı. En son test, blok zincirinde dijital tahvillerin ihracını ve aboneliklerin merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) ödenmesini içeriyor.

Plan, dijital varlıkların ihraç, çoklu katılımcı abonelikleri ve diğer para birimlerine dönüştürme özelliğine sahip kupon ödemeleri yoluyla uçtan uca işlem yaşam döngüsünü içerir. Tüm bu işlemler, varlık saklama için HSBC ve menkul kıymet takası ve CBDC için Bank of France tarafından işletilen çeşitli Block ChainLink ortamlarında gerçekleşir.

IBM’in Hyperledger Fabric ve R3’ün Corda’sı tarafından desteklenen dağıtılmış defterler, IBM Research’ün Weaver birlikte çalışabilirlik aracı kullanılarak bağlanır. HSBC Genel Müdürü GFX eRisk, Partnerships and Advocacy Mark Williamson şunları söyledi:

“Bu girişimde IBM ile olan işbirliğimiz, önden arkaya menkul kıymetler ile döviz DVP ve PVP mutabakat sürecini basitleştirmede bir dönüm noktasına yol açtı. Farklı DLT’ler ve teknolojiler arasındaki birlikte çalışabilirlik, zamandan nasıl tasarruf edileceğini, piyasa riskini nasıl azaltacağını, ve merkezileşmeyi iyileştirin. Bankalar, ticari bankalar ve küresel müşterilerimiz arasındaki işlemlerin güvenliğinin anahtarı.”

IBM’in Weaver aracı, veri iletimini ve zincirler arası dijital tahvil bağlantılarını destekler ve Atom, otomatik olarak farklı ortamlarda nakit, menkul kıymetler ve döviz akışlarının kapatılmasını ve muhasebeleştirilmesini tetiklerken, Bank of France’ın merkez bankası para biriminin kullanımı üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar. .

Bank de France Finansal İstikrar ve Operasyonlar Direktörü Nathalie Aufauvre şunları söyledi:

“Platformlar arası birlikte çalışabilirlik, finansal piyasaya dağıtılmış defter teknolojisi uygulamanın avantajlarını en üst düzeye çıkarmak için kilit bir faktördür. Veri ve varlıkların aktarımını gerçekleştirmek için Atom kullanımı ve farklı blok zincirler arasında varlık alışverişi, Bank of France ve HSBC aracılığıyla birden fazla ortamda verimli çalışmayı sağlamak için gerekli olan bu birlikte çalışabilirliğin olasılığını kanıtlıyor. Piyasa işlemleri birbirine bağlıdır ve bir arada var olabilir.”

Bankanın devam eden CBDC deneyinin bir sonraki bölümünün esas olarak sınır ötesi işlemlere odaklanacağına inanıyor.

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Hatırlatma: Yatırım risklidir, piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın; yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlere dair herhangi bir ipucu bulursanız, ilgili departmanlara aktif olarak rapor verebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap