İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Banka Kara Listesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Banka Kara Listesi Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Banka Kara Listesi Nedir

Banka Kara Listesi Nedir? Nasıl Sorgulanır? Bankalarla yapılan alışverişler sonrasında kişilerin kredi notu oluşur. Elbette sadece bu değil faturaların ödenme durumu da kredi notunun oluşmasında etkili unsurlardır. Bankalar kişilerin kredi kartı ya da kredi ödemelerinin ne derece düzenli olduğunu Merkez Bankası’na iletir. bu bilgiler Merkez Bankası tarafından tutulmakta ve diğer bankalar talep ettiği zaman onlarla paylaşılmaktadır. Bu bilgilerin Merkez Bankası çatısı altında tutulmasıyla birlikte ortaya Kara Liste adında bir kavram çıktı. Peki Banka Kara Listesi Nedir? Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalarla yapılan alışverişler sonrasında kişilerin kredi notu oluşur. Elbette sadece bu değil faturaların ödenme durumu da kredi notunun oluşmasında etkili unsurlardır. Bankalar kişilerin kredi kartı ya da kredi ödemelerinin ne derece düzenli olduğunu Merkez Bankası’na iletir. bu bilgiler Merkez Bankası tarafından tutulmakta ve diğer bankalar talep ettiği zaman onlarla paylaşılmaktadır. Bu bilgilerin Merkez Bankası çatısı altında tutulmasıyla birlikte ortaya Kara Liste adında bir kavram çıktı. Peki Nedi? bu banka kara liste? Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Banka Kara Listesi Nedir
Banka Kara Listesi Nedir

 

İçindekiler

Banka Kara Liste Nedir?

Bankalara kredi kartı ya da kredi kullanarak borçlanılır. Bu borçlanmalar sonrasında ilgili borçların vadesi, günü geldiğinde ödenmesi gerekir. Çeşitli sebeplerden dolayı bazı kredi veya kredi kartı borçları son ödeme tarihinden ya da vadesinden sonra ödenebilir. Bu gecikmeler durumunda özellikle kredi kartı borcunun gecikmesi durumunda banka geciken gün kadar borca faiz işletir ve bu süreçten de para kazanır. Elbette bu gecikmenin de belli bir süre bulunmaktadır. Son ödeme tarihinden itibaren doksan (90) gün boyunca herhangi bir borç ödenmezse bu durumda banka alacağını tahsil etmek için hukuki sürece girişir. Tam da bu süreç başlarken siz artık banka kara listesine girmiş olursunuz.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapabilirim? Bu sürece gelindiğinde borcun tahsili için avukatlar devreye girmiş ve kişinin bu durumu Merkez Bankası’na bildirilmiştir. Merkez Bankası’na bu durumun bildirilmesiyle birlikte kişi kara listeye girmiş ve artık kredi, kredi kartı gibi ürünleri kullanmaz olmuştur. Kara listeye girdikten sonra çıkmak o kadar da basit değildir. Bunun için öncelikle var olan tüm borçlar kapatılmalıdır. Sonrasında da minimum 5 sene süreyle beklenilmesi gerekmektedir. Bir nevi ceza olarak bu kişiler 5 sene boyunca kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanamaz. Bu şekilde adımlar atmanız durumunda Merkez Bankası sizi kara listeden çıkararak yeniden kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanmanızı sağlar.Banka kara listesinden çıkmak maalesef uzun süreçli bir durumdur. Peki banka kara listesinde olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim? Banka Kara liste sorgulama nasıl yapabilirim?

Kara liste sorgulaması yapmak için herhangi bir platform bulunmamaktadır. Yani herhangi bir web sitesine TC kimlik numaranızı yazıp kara liste sorgulamasını şu an için yapamamaktasınız. Ancak kredi kartı veya kredi borcu avukatlık, icralık duruma geldiyse yani kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinden itibaren 3 ay boyunca ödemediyseniz bu durumda muhtemelen banka kara listesine girmişsiniz demektir. Bu konuda en doğru bilgiyi borcunuz olan bankadan alabilir ve hatta bu sürece girmemesi için bankayı taksitli şekilde ödeme yapacağınıza ikna etmelisiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap