İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ne Kadar
  3. Aylık Akbil Ne Kadar?

Aylık Akbil Ne Kadar?

Aylık Akbil Ne Kadar?

Aylık Akbil Ne Kadar?

Aylık akbil ne kadar sorusunu ulaşımda toplu taşıma kullanan vatandaşlar merak etmektedir. Akbil tramvay, otobüs ve vapur gibi toplu taşıma araçlarında kullanılan bir ödeme yöntemidir. Akbil özel halk otobüsü iett te kullanılan elektronik bir kart ödeme yöntemidir. Akbil her vatandaşın aylık olarak toplu taşıma ücretlerini ödemek adına dolum yaptırdığı bir ulaşım kartıdır. İett metro ve metrobüs tarifeleri fiyatları her sene zamlanarak devam etmektedir.

Aylık Akbil Ne Kadar?
Aylık Akbil Ne Kadar?

Aylık Akbil Kaç Lira?

Metro ve metrobüs tarifelerinde yapılan zam ile yeni fiyatları birçok vatandaş merak etmektedir. Akbil aktarma ücretlerine ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Eski tarife ile bilet 3,50 lira 1,25 öğrenci tarifesine alışan vatandaşlar yeni fiyatları araştırmaktadır. 2,60 lira olan tam aktarma tarifesi 2,88 TL’ye yükselmiştir. 2,60 liradan 2,88 TL’ye yükselmesi aylık bazda tam bilet kullanan vatandaşları maddi açıdan sıkıntıya sokmaktadır.

Aylık akbil masrafı çeşitli tarifeler üzerinden vatandaşa yansımaktadır. Bu tarifeler öğrenici, tam veya engelli olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam olan akbil tarifesi en pahalı olan akpil tarifesidir. Bu yüzden vatandaşlar iett tarafından yayınlanan tarifeleri göz gezdirmesi gerekmektedir. Akbil çeşitlerine göre ücretler;

  • İstanbul Kart Tam 4,03 TL
  • İstanbul Kart Öğrenci 1,96 TL
  • İstanbul Kart Sosyal (Öğretmen, 65 Yaş üzeri, Engelli) 2,88 TL

1,25 lira olan öğrenci tarifesi önce 1,75 TL ye kadar yükselmişti. 1,25 TL olan öğrenci bilet 1,75 TL’den vatandaşlara sunulmuştu. Öğrenci bileti 1,75 lira zammından sonra tekrar zamlanarak en son 1,96 TL’ye yükselmiştir.  Bu tarifelere yıllık olarak zam yapılmaktadır. 3,50 TL olan tam elektronik bilet ise zamlanarak 4,03 TL’ye yükselmiştir. Tam elektronik bilet 3,50 TL olarak vatandaşlara sunulmaktaydı.

Aylık Akbil Ne Kadar?
Aylık Akbil Ne Kadar?

Tam Aylık Akbil Ne Kadar?

Tam aylık akbil ücreti 316 TL olarak vatandaşların karşısına çıkmaktadır. Mavi kart olarak sunulan bu aylık ücretlendirme bazı hatlarda 2 kez bazı hatlarda ise 1 kez vatandaşlara binme hakkı vermektedir. Elektronik bilet 3,50 lira olarak sunulmaktaydı önceden. 3,50 lira olan tam elektronik bilet yapılan zamla birlikte 4,03 TL’ye yükselmiştir.

Öğrenci Aylık Akbil Ne Kadar?

Öğrenci aylık akbil mavi kart fiyatı 57,50 TL olarak öğrencilere sunulmaktadır. Aylık olarak ödendiği takdirde daha uygun fiyata binme imkanı bulunmaktadır. Öğrenci aylık akbil ne kadar sorusunu tüm öğrenciler sormaktadır. Aylık öğrenci akbil ne kadar sorusunun cevabı ise 57,50 TL’dir.

Aylık Akbil Ne Kadar?
Aylık Akbil Ne Kadar?

Akbil Nasıl Yüklenir?

İstanbul karta akbil yüklemek için İstanbul kart mobil uygulamasını veya anlaşmalı bankaların online işlemlerinden kolayca yükleyebilirsiniz. Çeşitli büfelerde de İstanbul Kart akbil yükleme işlemi yapabilirsiniz. Aktarma ücretlerine yapılan zamla beraber tam minimum aktarma ücreti 2,88 TL olarak hizmet vermektedir. Tam bilet aktarma ücretlerinde yapılan bu zam çoğu vatandaşı mağdur etmiştir. Öğrenci aktarma ücretlerinde de bu zam görülmektedir. Metrobüs tarifelerinde en kısa ücret tarifesi tam 2,88 TL, öğrenci 1,27 TL, sosyal ise 1,78 TL olarak görülmektedir.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
İstanbul Belediyesi

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap