1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. AscendEX hacklendi, sıcak cüzdan 77,7 milyon ABD doları kaybetti-Haberler

AscendEX hacklendi, sıcak cüzdan 77,7 milyon ABD doları kaybetti-Haberler

guncel coin haberleri

11 Aralık 2021’de AscendEX, iki haftadan kısa bir süre içinde üçüncü büyük saldırı olan büyük bir kripto para birimi hack’i yaşadı.

Bir güvenlik denetimi, sıcak cüzdanından çeşitli jetonların aktarıldığını ortaya çıkardıktan sonra, kripto para borsası AscendEX, para yatırma ve çekme işlemlerini devre dışı bıraktı. Blockchain güvenlik şirketi Peckshield Inc.’e göre, hacker saldırısı 11 Aralık 2021’de UTC saat 22’de gerçekleşti. ERC-20, Binance Smart Chain ve Polygon tokenlerinin sıcak cüzdanından 77 milyon dolarlık transferle sonuçlandı. AscendEX, kaybedilen tüm kullanıcı fonlarının yerine koyulacağını ve para yatırma ve çekme işlemlerini kademeli olarak geri getireceğini garanti etti. ERC-20 token transferinin neden olduğu kayıp yaklaşık 60 milyon ABD doları iken Binance Smart Chain 9,2 milyon ABD doları ve Polygon 8,5 milyon ABD doları kaybetti. Ethereum’dan aktarılan en büyük tokenler, sırasıyla yaklaşık 10,8 milyon ABD doları ve 5,7 milyon ABD doları kaybeden daha az bilinen TARA tokenleri ve USDT’ydi.

AscendEX, kayıplarla ilgili resmi verileri yayınlamadı, ancak herhangi biri hacker saldırılarını içeren işlemleri izlemek isterse, Etherscan orijinal verileri sağlıyor. Hack’in nasıl gerçekleştiği belli değil, ancak soğuk cüzdanın etkilenmediği açık.

İçindekiler

Sıcak cüzdan nedir?

Sıcak cüzdan, kripto para birimlerinin satın alınması veya satışı için merkezi olmayan kamu blok zincirini değiştirmek için tasarlanmış dijital bir varlıktır. Sıcak cüzdanlar, İnternet üzerinden erişilebildikleri için hacker saldırılarına karşı daha savunmasızdır. Tüm cüzdanlar bir dizi özel anahtar içerir.Özel anahtar olmadan kripto para birimine erişemezsiniz. AscendEX hack’ine dahil olanlar gibi, saklama amaçlı sıcak cüzdanlar, kripto para birimi borsalarının özel anahtarlara erişimi olan bir tür sıcak cüzdandır.

Soğuk cüzdan, özel bir anahtar içeren çevrimdışı bir cüzdandır ve kullanıcıların kendi özel anahtarlarını riske atmadan kripto para varlıklarını görmelerini sağlayan destekleyici bir yazılım uygulamasıyla kullanıcının bilgisayarına bağlıdır.

Yerleşik ve güvenilir borsalar genellikle kullanıcı fonlarının çoğunu soğuk cüzdanlarda depolar ve ardından para çekme işlemleri için saklama sıcak cüzdanında belirli bir miktarda fon ayırır. Sıcak cüzdanlar, internette herhangi bir zamanda para elde edilebildiği için çevrimiçi alışverişi kolaylaştırır.

Artan bilgisayar korsanlığı sıklığı endişe verici

Peckshield Inc.’e göre, bu bir hafta içindeki ikinci hack saldırısı.Birincisi, bir BSC ve bir ETH sıcak cüzdanının saldırıya uğradığı ve yaklaşık 200 milyon ABD Doları zarara neden olduğu Bitmart’a yönelik bir bilgisayar korsanlığı saldırısıydı. BitMart daha sonra hacklemenin özel anahtarların çalınmasından kaynaklandığını kabul etti ve etkilenen kullanıcılara kendi ceplerinden geri ödeme sözü verdi. Bundan önce, 2 Aralık’ta BadgerDAO bir saldırı yaşadı ve 120 milyon ABD doları kaybetti.

Huobi Exchange, tıpkı Bitmart bilgisayar korsanları için yaptığı gibi, çalıntı paraların borsalarından geçmemesini sağlamak için bilgisayar korsanlığına dahil olan adresleri kara listeye almak için bir kez daha devreye girdi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Bize yazın

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan derlenen 0x bilgi, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Hatırlatma: Yatırım risklidir, piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın, yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlerle ilgili herhangi bir ipucunuz varsa, aktif olarak ilgili departmanlara bildirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap