1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Arbitrum TVL’nin Ethereum’un ikinci katmanında lider olmasının 3 nedeni

Arbitrum TVL’nin Ethereum’un ikinci katmanında lider olmasının 3 nedeni

guncel coin haberleri

Arbitrum, Ethereum’un 2. katman ağlarından biridir ve piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para birimi kullanıcıları ve geliştiricilerinden büyük ilgi görmüştür. Footprint Analytics’e göre, 8 Aralık itibariyle Arbitrum, tüm Tier 2 TVL’nin %41,88’ine katkıda bulunarak toplam 2,25 milyar ABD Doları tutarındadır. Arbitrum artık tüm katman 2 ağlarında liderdir.

Arbitrum, ana ağını 1 Eylül 2021’de başlattı ve bu, diğer katman 2 ağlarına kıyasla geç kalmış gibi görünüyor. Bununla birlikte, Arbitrum’un TVL’si diğer projeleri hızla aştı ve beklentileri aştı.

Veri kaynağı: Ayak izi analizi-Seviye 2 TVL büyüme trendi

Arbitrum’u kalabalığın arasından öne çıkaran nedir?

Sebep 1: Düşük maliyetli teknoloji geçişi

Arbitrum’un İyimser toplamaları çözümü, geliştiriciler arasında kısa vadede teknik olarak daha karmaşık ZK toplamaları çözümünden daha popüler. Bununla birlikte, uzun vadede, ZK toplama ağı, daha yüksek hızı ve daha güçlü güvenliği nedeniyle yetişme potansiyeline sahip olabilir.

Sebep 2: Düşük gaz maliyeti

Arbitrum, Ethereum’un 15-30 talebinden çok daha büyük olan saniyede 40.000 işlem talebini işler, ağ tıkanıklığını büyük ölçüde azaltır, hızı artırır ve işlem maliyetlerini düşürür. Dış verilere göre Arbitrum’un işlem maliyeti 1.8 Gwei iken, Ethereum’un işlem maliyeti 64 Gwei, yani Arbitrum’un yaklaşık 36 katı.

Sebep 3: Daha açık bir ekosistem

Pek çok kişi, İyimser toplama çözümünü de kullanan İyimser ağın neden Arbitrum kadar iyi olmadığını sorabilir. Arbitrum’un lansman stratejisi, halka açılmadan önce 400’den fazla DeFi projesini hayata geçirmişti ve lansmanın başlangıcında aynı anda onlarca proje başlatılmıştı. Bu, kullanıcıların ekosistemlerinde çeşitli işlemleri tamamlamalarına olanak tanır. Öte yandan, Optimistic bir beyaz liste mekanizması kullanır, bu nedenle ana ağında yalnızca beyaz liste projeleri dağıtılabilir.

Arbitrum’un açık dağıtım mekanizması nedeniyle, Arbitrum’u ünlü yapan şey, birinci katman DeFi protokolü değil, çeşitli “bozulmuş” yatırımlardır – yüksek getiriler sağlayanlar.

Arbitrum’un ilk TVL büyümesi, esas olarak yatırımcıları yerel tokenlerini %1000’den fazla bir getiri ile taahhüt etmeye çeken ArbiNYAN’a atfediliyor. Bu projeler her zaman yasal olmasa da yeni ekosistemlerin ortaya çıkmasına izin veriyor.

Arbitrum Ekosistemine Giriş

Arbitrum, özellikle büyük olmayan yalnızca 44 gerçek zamanlı projeye sahiptir. Bunların arasında DeFi kategorisine DEX, borç verme ve varlık kategorileri hakimdir.

Bunların arasında DEX, TVL’nin %56’sını, varlıklar %18’ini ve krediler %17.8’ini oluşturdu.

Veri kaynağı: Footprint Analytics-TVL'nin Arbitrum kategorisindeki payı

DeFi projelerinin TVL sıralamasına bakıldığında, degen projesi artık ilk 5’te yer almıyor ve ana akım projeler ilk 5’e yükseldi. Eğri, 420 milyon USD’lik bir TVL ile ilk sırada yer alıyor.

Veri kaynağı: Footprint Analysis-Arbitrum'daki En İyi 5 DeFi ProtokolüVeri kaynağı: Ayak izi analizi-ArbitrumConclusion ile ilgili en iyi 5 DeFi anlaşması

Ethereum’un genişlemesinde kilit bir katılımcı olarak Arbitrum, büyük miktarda sermayenin dikkatini çekti.A ve B turları, 1,2 milyar ABD Doları değerleme ile 124 milyon ABD Doları tutarındaydı. Arbitrum şu anda bir kripto para birimi piyasaya sürmüyor.Geliştirme ekibi Offchain Labs’ın kurucu ortağı, yakın gelecekte bir kripto para birimi başlatma planının olmadığını söyledi.

Arbitrum hala erken aşamalarında ve ekosistemini zenginleştirmeye ve daha fazla geliştirici ve yatırımcı çekmeye devam etmesini bekliyoruz.

Ayak izi analizi, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincirdeki verileri temizler ve bütünleştirir, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla belirteçleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve sürükle ve bırak arayüzü ile herkes dakikalar içinde kendi özel grafiğini oluşturabilir. Blockchain verilerini keşfetmek ve daha akıllı yatırımlar yapmak için Footprint’i kullanın.

Yayınlandığı kategori: Ethereum, Teknoloji

CryptoSlate bülteni

Kripto para, DeFi, NFT vb. alanlardaki en önemli günlük hikayeleri özetledi.

Kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazar newconomy’ye aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap