İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altında Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Altında Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Altında Temel Analiz

Altında Temel Analiz Nasıl Yapılır? Hatırlayacağınız gibi, 2020 yılının gelmesi ile birlikte ardı ardına düşüş gösteren altın fiyatları yatırım piyasalarının en büyük yankısını getiren olayı oldu. Altın 12 yıl boğa piyasası tahtında kaldıktan sonra geçtiğimiz yıl boğa piyasasına girdi ve yıl boyunca % 28 oranında değer kaybetti. 1,800 dolar civarında olan fiyatları sonrasında 1,200 dolar seviyesinin altına kadar indi. 2014 yılının gelmesiyle de, ülkelerde yaşanan krizler ve FED’in kararları nedeniyle dalgalı seyrini devam ettiriyor.

Altında Temel Analiz

Altın düşüşlerinin en büyük etkeni ise FED’in Amerika ekonomisinde toparlanma görmesi nedeniyle, her ay gerçekleştirmiş olduğu varlık alımlarını azaltacağı kararı oldu. Günümüzde 85 milyar dolar seviyelerinden 45 milyar dolar seviyelerine kadar indirilen varlık alımları nedeniyle altın düşük fiyat seyrini hala koruyor.

2014 yılı Nisan ayında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlik nedeniyle altın yükselişe geçti ve 1,400 dolar seviyelerine kadar ulaştı. Ama Nisan ayı FED toplantıları sonrasında varlık alımlarının 45 bin dolar seviyesine indirileceği haberi sonrasında altın yine yönünü aşağıya çevirdi.

Önerilen Yazı
Elinde Altını Olan Yatırımcı Ne Yapsın?

Altın tarihi boyunca altın fiyatları sürekli olarak yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerden etkilenmiştir. 1970’li yılların sonunda ve 1980 yıllarının başında altın fiyatları çok büyük yükseliş kaydetmiştir. Bu yükselişlerin nedeni ise parasal sistemde yaşanan iktidarsızlıkla ve altın standardına dönüş olacağı yönündeki iddialar olmuştur. Altın ons fiyatı bu dönemlerde içersinde 677 dolar civarına kadar yükselmiştir. Ama bu yükseliş kısa sürmüş ve altın fiyatları 1981 yılına gelindiğinde düşüş göstermeye başlamıştır. Buna neden olarak da 1980 yılında baş gösteren siyasi krizler ve ekonomik anlamda yaşanan karmaşalardır.

1980 yılında yaşanan Irak – İran savaşı ve 1990 yılında yaşanan Körfez Krizi sonrasında altın fiyatları kısa vadeli olarak artmış ama sonrada finans piyasalarında hızlı bir şekilde gelişme kaydedilerek altın yatırımı cazibesini kaybetmiştir.

Altında Temel Analiz
Altında Temel Analiz

2000’li yıllara gelindiğinde ise dünyada altın fiyatları 1970’li yıllarda gösterdiği yükselişleri tekrardan göstermeye başlamıştır. Bu yükselişlerin nedeni ise 11 Eylül 2001 yılında ABD’de meydana gelen terörist saldırı, 2003 yılında Irak’ta yaşanan askeri harekat, Ortadoğu’da meydana gelen siyasi gerginlik ve ekonomik belirsizlikler olmuştur.

1970 ve 2000 yılları arasında altın fiyatlarında yaşanan yükseliş ve düşüşlere bakıldığı zaman rahatlıkla finans piyasalarında temel analiz açısından önemli olan ülkelerin siyasi ve ekonomik karmaşalarının etkileri görülmektedir. Bilindiği gibi ülkelerde meydana gelen ekonomik kriz ve siyasi gerginlikler para birimi üzerine doğrudan etki yaratmaktadır ve altına olan talebi de arttırmaktadır.

Altın yatırımı ile elde edilen kazanç menkul kıymetler ile elde edilen kazanç arasında ters orantılı bir bağlantı bulunmaktadır. Bunun nedeni ise; altın, menkul kıymetler ile portföyün volatilitesini kayda değer oranda azaltan negatif korelasyona sahiptir. Volatilitede meydana gelen bu azalma portföyün performansını da olumlu yönde etkilemektedir.

Önerilen Yazı
Altın Yatırımcılarının Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

2007 ve 2008 yıllarında yaşanan ekonomik krizler endeksleri ve petrol fiyatlarını önemli ölçüde düşürürken altın fiyatları artış göstermiştir. 2009 yılına gelindiğinde ise küresel kriz etkisini azaltmaya başlamıştır ve borsalar düzelmeye başlamıştır. Altın fiyatları da çıkışlarını sürdürmüştür. Tüm zamanların rekorunun kırıldığı bu dönemde altın ons fiyatı 1,127 dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu yükselişte ise dolar tarafından yaşanan sürekli değer kaybının etkili olduğu söylenmektedir.

Bilindiği gibi altın işlemleri dolar üzerinden yapılmaktadır ve aralarında ters bir ilişki bulunmaktadır. Dolar bu dönemde diğer para birimleri karşısında yaklaşık olarak % 8 oranında değer kaybetmiştir. Parite ilişkisinde bir taraf değer kazanırken bir tarafın değer kaybetmesi için de verilebilecek en kolay örnek budur.

Ekonomik kriz boyunca 2008 yılı altın fiyat grafiğine bakıldığı zaman yaşanan gelişmelerin fiyatlara nasıl yansıdığı görülmektedir. Ekonomik krizlerde tansiyonun en yüksek olduğu zamanların fiyat grafiklerine bakıldığı zaman günlük olarak yaşanan gelişmelerin etkileri anında anlaşılmaktadır. Özellikle Amerika tarafında yaşanan önemli gelişmeler, yapılan açıklamalar, dolar üzerinde etki yaratan tüm faktörler altın fiyatları üzerinde de etkili olmaktadır.

Günümüzde yaşanan altın düşüşleri için yine başta Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak üzere, Çin, Rusya, Ukrayna ve ekonomik kriz yaşayan Avrupa Birliği ülkeleri gösterilmektedir. Bu gelişmelere ek olarak ünlü yatırımcılar ve bankalar tarafından gelen açıklamalar da yatırımcı üzerinde etkiler yaratarak altından uzaklaşmalar gözlenmiştir. Altın fiyatları üzerine etkiler direkt olarak ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi krizler ile bağdaştırılmaktadır ve geçmiş trendlere bakıldığında günümüzde yaşanan düşüşlerin örnekleri görülmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap