İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler nelerdir? Altın fiyatlarının son iki yıldır dalgalı seyretmesi, birçok yatırımcı artık altının güvenli liman özelliğini kaybettiğini düşünmesine neden oldu. Küresel piyasalarda meydana gelen belirsizliklere rağmen altın fiyatlarında önemli bir yükseliş kaydedilmedi ve talebinde önemli bir artış meydana gelmedi.

1,900 dolar seviyelerine yaklaşan altın fiyatları, iki yıllık süreçte % 40’a yakın değer kaybetti ve 1,140 dolar seviyelerine kadar düştü. Peki, altın fiyatlarındaki bu düşüşün nedeni nedir?

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler incelendiği zaman 2013 yılında başlayan düşüşlerin nedeni açıkça görülüyor. Altın arz ve talebini etkileyen ekonomik gelişmeler, merkez bankalarının parasal genişleme politikaları gibi etkenler altının değer kaybetmesine neden oldu.

Amerikan ekonomisinde görülen iyileşme sonrasında FED’in para politikasında teşvikleri sonlandırma kararı alması, doların son derece yükselmesinde neden oldu. Doların aşırı değer kazanması da altının değer kaybetmesine öncülük etti.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarındaki değişiklikleri arz ve talep açısından değerlendirmek gerekiyor. Çünkü fiyatlar, bilindiğini gibi arz ve talep dengesine göre belirlenir. Herhangi bir nedenle arz ve talebin değişiklik göstermesi de, direkt olarak altın fiyatlarının değişmesine neden olur.

Altın arzı denildiği zaman yalnızca altın madenciliği akla gelmemelidir. Çünkü madenden çıkarılan altın, piyasa fiyatını etkilemez. Rezerv kalitesi ve çıkarılma yöntemi altın fiyatı üzerinde etkilidir.

Önerilen Yazı
Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Altın arzı denildiği zaman, madenden çıkarılan altın, merkez bankalarının elinde bulunan rezerv altının satışı, altın cinsinden krediler ve hurda altın akla gelmelidir.

Altın fiyatlarının arzı araştırılırken aynı zamanda, altın üretiminde lider olan ülke ekonomileri de etkilidir. Bu ülkelerde meydana gelen değişiklikler doğrudan altın fiyatlarında dalgalanmaya neden olacaktır. Günümüzün en büyük altın üreticisi ise Çin’dir.

Altın arzından meydana gelecek bir azalmaya karşın, talebin aynı seviyede kalması; altın fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Çünkü arz, talebi karşılayamaz ve altın değerlenir. Tam tersi olduğu zaman yani arz fazlası olduğunda altın fiyatları düşecektir. Altın üretim maliyetlerinin yükselmesi, altın madencilik maliyetlerinin artması da fiyatların artmasına neden olacaktır.

Önerilen Yazı
Altın Alacaklar için Tavsiyeler

Altını talep yönünden etkileyen faktörler ise mücevher, endüstriyel ve yatırım alanında meydana gelen değişikliklerdir. Mücevher olarak altın talebi en büyük ve önemli faktördür.

Örneğin ülkemizde mücevher olarak altına büyük bir değer verilmektedir ve altının yükselmesi mücevher yönünden talebin azalmasına neden olur. Aynı şekilde dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Çin ve Hindistan’ın mücevher yönünden altın talebini azaltması, doğrudan fiyatların düşmesine neden olacaktır.

Önerilen Yazı
Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Yatırım yönünden ele alacak olursak; 2008 yılında gerçekleşen küresel kriz döneminde, altına dayalı yatırım talebi artış göstermiştir. Altının güvenli liman olarak görülmesi, kriz dönemlerinde ön plana çıkmaktadır ve altın talebi artmaktadır.

Artan taleple birlikte altın fiyatları tarihi rekor kırmış ve 1,900 dolar seviyelerine yükselmiştir. Günümüzde ise özellikle Amerikan dolarında meydana gelen yükselişler ve Amerikan ekonomisinin iyileşmesi, yatırımcıları daha hızlı nakit elde etmeye yöneltmiştir. Altına olan talep son derece azalmış ve fiyatlar düşmüştür.

Önerilen Yazı
Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde forex piyasası aracılığıyla altın düşerken kazanmak mümkündür. Piyasanın çift yönlü işlem özelliği sayesinde, hem değer kazanırken hem de değer kaybederken yatırım yapılarak kazanç elde edilebilir. Altın değer kaybederken satış yönünde işlem başlatarak kazanabilirsiniz. Aynı zamanda satış yönünde işlem yapabilmek için elinizde altın olmasına da gerek yoktur.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap