İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır? Altın hemen hemen herkesin birikimlerini değerlendirdiği değerli emtialardan biridir. Fiyatlarındaki dalgalanmalardan dolayı alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Bu nedenle altın fiyatları hakkında herkes tahminlerde bulunur. Bu konuda özellikle uzmanların yorumlarına fazlasıyla önem verilmektedir.

Çünkü kıymetli madenin değeri belli başlı olaylara bağlı olarak dalgalanmaktadır. Bu yüzden birikimlerinizi altın aracılığıyla değerlendirmek istiyorsanız, ilerleyen günlerde fiyatların ne yönde oluşacağını bilmeniz gerekir.

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Altın ticareti yapan kişiler bilirler ki fiyatlardaki oynaklık genel itibariyle arz ve talepten etkilenmektedir. Bu yüzden altın arzını ve talebini etkileyen unsurların bilinmesi gerekir. Arz denilince altının çıkarıldığı ülkeler akıllara gelmektedir.

Çıkarılmasından ulaşıma, ulaşımdan işlenmesine kadar geçen sürede katlanılan maliyetler hesaplanarak fiyatların üzerine eklenmektedir. Ayrıca bu ülkelerde meydana gelen ekonomik, siyasi krizler, merkez bankalarının bulundurmuş olduğu rezervler, savaşlar, doğal afetler, mikro ve makroekonomik veriler gibi tüketicinin alım gücünü değişmesini sağlayan durumlar fiyatlara doğrudan etki etmektedir.

Önerilen Yazı
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Değerli maden tüm dünya üzerinde hemen paraya çevrilebilme özelliğini sahiptir. Bu nedenle yatırımcılar döviz fiyatlarının anlık değişmelerinden dolayı güven duymadıkları için altına yönelmişlerdir. Özellikle ekonominin kaos, yani belirsizlik zamanlarında altın çoğu kişi için güvenli liman olarak görülmüştür.

Çünkü ekonomik karmaşa dönemlerinde dövizlerin sert iniş çıkışlar yaşaması, para birimleri değersiz hale getirmiştir. Bu yüzden de yatırımcıların alım güçleri düşmüştür. Değer kaybı yaşayan paraların değerlenmesi için de güven duyulan altın, tercih sırasının başında yer alır.

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?
Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Altın fiyatları 2013 yılına kadar genellikle yükseliş trendi ile ilerlemiştir. Özellikle 2008 yılında Amerika’da meydana gelen kriz ile kıymetli madenin fiyatları oldukça değer kazanmıştır. Fakat FED’in varlık alımları hakkındaki açıklamaları ile 2013 yılının ortalarında fiyatlarda ardı ardına sürekli düşüş gözlemlenmiştir.

Fiyatların dalgalanmaları konusunda en önemli etken ABD’dir. Düşüşlerin yaşanmasıyla yatırımcıların taleplerinde azalma olmuştur. Zarar etmemek adına yapılan satışlar iyice fiyatların düşmesine neden olmuştur. Böylece altına duyulan güven azalmaya başlamıştır.

Önerilen Yazı
Altın Almak için Doğru Zaman mı?

Amerika’nın istihdam verileri beklediği yönde çıkmadığı için şuan için faiz artışına gitmesi beklenmemektedir. Daha yeni yeni kendini toparlama sürecine giren altın, FED’in faiz oranlarını sabit tutma kararı ile yükseliş trendine girmiştir. Biliyorsunuz ki dolar ile altın zıt fiyat hareketine sahiptir.

Dolar altın fiyatlarını nasıl etkiler, daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bu durumda dolar değer kaybederken, kıymetli madenin değeri son 2 ayın en yüksek seviyelerine kadar artmıştır. Bazı uzmanlara göre bu trend kısa veya orta vadeye kadar ilerleyeceğini savunurken, bazılarına göre de uzun vadede bu sürecin yükselişle devam edeceğini dile getirmektedirler.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmaları tahmin edebilmek için FED’in açıklamalarını sürekli olarak takip etmelisiniz. Faiz arttırım yoluna gidilmezse, kıymetli madenin fiyatlarının daha da artması beklenmektedir. Bunun dışında altın fiyatlarını etkileyen faktörler bilinmelidir. Arzı ve talebi araştırılmalıdır.

Önerilen Yazı
Altın Neden Düşer?

Finans piyasalarında temel ve teknik analiz yöntemleri sayesinde, fiyat hareketlerinin takibi, analizi kolaylıkla yapılabilmektedir. Buna bağlı olarak her iki analiz yönteminin sonucuna göre hangi zaman dilimlerinde alım – satım yapılması daha avantajlıdır, alınan sinyallere göre hareket edilmektedir.

Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?
Altın Fiyatları Neden Dalgalanır?

Sonuç olarak, altın fiyatlarındaki dalgalanma faiz, enflasyon ve istihdam oranlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En önemli etki Amerika’dır. Çünkü altın Amerikan doları üzerinden hesaplanmaktadır. Bu yüzden özellikle FED’in açıklamaları önemsenmelidir.

Sonrasında ise arzı ve talebi etkileyen faktörlerin takip edilmesi, sonucunda fiyatlar düşecek mi yükselecek mi doğru yorumlamanız gerekir. Altın uzmanlarının yaptıkları fiyat analizlerini takip etmelisiniz. Böylece daha kolay bir şekilde ileride oluşması beklenen fiyatları doğru tahmin edebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap