İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Ayarı Nedir? Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır?

Altın Ayarı Nedir? Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır?

Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır

Altın Ayarı Nedir? Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır? Altın genelde kadınlar tarafından takı amaçlı tercih edilen ve pahalı olan bir aksesuardır. Bununla birlikte yatırımcı olan kişiler açısından da güvenli bir yatırım aracı olmasından ötürü tercih edilmektedir.

Altının diğer birçok ürüne göre çekici gelmesi hem fiyat açısından pahalı olması, hem de renginin parıltılı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanabilir. Zaman içerisinde simyacılar diğer madenlerden altın üretmeyi denemiş ancak bu konuda başarılı olamamıştır. Zaten başarılı olunmuş olsaydı altın bu derece değerli olmayabilir. Altın doğada saf bir şekilde bulunmaz. En saf olarak tanımlanan altında bile belirli oranda başka bileşikler bulunur.

Önerilen Yazı
Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Altın Alacaklar Dikkat!

Altın genelde kadınlar tarafından takı amaçlı tercih edilen ve pahalı olan bir aksesuardır. Bununla birlikte yatırımcı olan kişiler açısından da güvenli bir yatırım aracı olmasından ötürü tercih edilmektedir. Altının diğer birçok ürüne göre çekici gelmesi hem fiyat açısından pahalı olması, hem de renginin parıltılı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanabilir.

Zaman içerisinde simyacılar diğer madenlerden altın üretmeyi denemiş ancak bu konuda başarılı olamamıştır. Zaten başarılı olunmuş olsaydı altın bu derece değerli olmayabilir. Altın doğada saf bir şekilde bulunmaz. En saf olarak tanımlanan altında bile belirli oranda başka bileşikler bulunur.

İnternetten Ucuz Altın Nasıl Alınır? isimli konumuza da göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır
Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır

Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır?

Bugün piyasada kullanılan altınlar hem takı olsun hem külçe altın olsun farklı oranlarda diğer metallerden içerirler. Altına göre değişmekle birlikte içinde gümüş, nikel, bakır gibi farklı metaller bulunabilmektedir. İşte diğer metallerin karışmasıyla elde edilen ve saf olduğu düşünülen ama saf olmayan altında belli oranda saf altında bulunmaktadır.

Herhangi bir altındaki saf altın oranına Altın ayarı, karat ya da milyem denilmektedir. Genelde kullanılan ayar kelimesidir.

Herhangi bir kuyumcudan altın almak istediğinizde karşınıza 8(sekiz),9(dokuz),10(on),14(on dört), 18(on sekiz), 19(on dokuz), 21(yirmi bir), 22(yirmi iki), 24(yirmi dört) ayarlı altın seçenekleri çıkacaktır. Bu altınların ayarına göre fiyat farklılığı da söz konusu olacaktır.

Ayarı yüksek olan altının fiyatı yüksek olurken, ayarı düşük olan altının da fiyatı düşük olur. Daha önceki süreçlerde 8,10,19 ve 21 ayarlık altınlar piyasada bulunmazken bunlarda artık üretilmeye ve tüketiciye sunulmaya başlanmıştır.

 

Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır
Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır

 

1) 9 Ayar altın: 9 karat (K) olarak da adlandırılan 9 ayar altın saflık derecesi olarak normal altının %34’lük kısmının olmasını ifade eder. Yani 10 gramlık bir 9 ayar altının saflık derecesi ortalama 3.4 gramdır. Yani 10 gramlık bir altının içerisinde saf altın 3.4 gramdır. bundan dolayıdır ki bu altın diğer altınlara göre en düşük fiyata sahiptir.

Önerilen Yazı
Altın Ticareti Nasıl Yapılır?

Altının Ayarına Göre Özellikleri

2) 14 Ayar altın: 14 karat (K) olarak da adlandırılabilen 14 ayar altın ortalama %54 saflık derecesine sahiptir. Takılar için genelde 14 ayarlık altın kullanılmaktadır. Yani bundan ötürü ne çok pahalıdır, ne de çok ucuzdur.

3) 18 Ayar altın: 18 karat (K) olarak da adlandırılan 18 ayar altının saflık derecesi %74’dür. Yani neredeyse bu altının 3’te 2 si saf altındır. Sert bir yapıya sahip olduğundan dolayı değerli taşlara sahip olan takılar için kullanılan bir altındır.

 

Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır
Altın Ayarı Nasıl Hesaplanır

 

4) 22 Ayar altın: 22 karat olarak da adlandırılan bu altın %92 oranında saftır. Arda kalan %8’lik kısım ise bakır veya gümüştür. Eğer içerisinde olan diğer metal gümüş ise altının rengi kırmızıya yakın, gümüş ise de bu durumda gri ile sarı arası bir renktir. Bu ayardaki altınlar genelde taşsız olan takılarda ve de yatırım amacıyla satın alınır.

5) 24 Ayar altın: Bu altın saf altın kelimesinin tam da karşılığıdır. Neredeyse yüzde yüz oranında saflığa sahiptir. Bu altın üretilirken içerisine gümüş, bakır gibi başka bir metal karıştırılmaz. Külçe altın olarak piyasada bulunan bu altın yatırım amacıyla alınır. Saf olduğundan dolayı yumuşak bir yapıya sahiptir. Şekil değişikliği yumuşaklığından ötürü kolay olduğundan dolayı takı sektörü için çok da uygun bir altın değildir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap