İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Akıllı Tüketicilerin 4 Alışveriş Kuralı

Akıllı Tüketicilerin 4 Alışveriş Kuralı

featured

Alışveriş yaparken zekice davranmak her zaman kolay olmayabilir. Tüm bu kampanyalar ve promosyonlarla özellikle yıl sonuna yaklaştığımız bu indirim günlerinde akıllıca para harcamamak için kendinizi zor tutuyor hale gelebilirsiniz. Kolayca istemdiğiniz şeyleri sadece promosyon ve indirim var diye alabilirsiniz.

Mağazalar paranızı son kuruşuna kadar almak için kolları sıvad ver sizi bu promosyonlardan haberdar etmek için herşeyi yapıyor.

Kısa bir süre önce alışveriş yaparken zekici davranmanın o kadar da gerekmediğini düşünürdüm. Aslında tüm bu indirimlerin ve promosyonların en ucuzu alabilmemiz için oluşturulan kampanyalar olduğunu sanırdım. İşte bu sebeptendir ki çok boş yere çok fazla harcama yaptım. İşte sizinde bu hatalara düşmemeniz için alışveriş yaparken zekice 4 hareket:

Pazarlama Konuşmalarına Aldanmayın
Özellikle pahalı bir ürün alırken yanınıza gelen satış danışmanı sizi bu ürününün neden en iyisi olduğunu anlatmaya çalışır. Her ne kadar ürün danışmanın söylediği kadar iyi olsa da bu kişlerin satışlardan komisyon aldığını unutmayın. Siz ne kadar alırsanız aslında danışmanın da maaşı da o fazla olacak. Satış konuşmalarından etkilenmeyin. Kendi araştırmanızı yaparak daha önce bu ürünü kullanan kişilerin fikirlerini öğrenmeye çalışın.

Her Zaman Fiyatları Karşılaştırın
Alışveriş yapmadan fiyat karşılaştırması yapın. En ucuzu nerede alacağınızı araştırın. İnternet sayesinde neredeyse 1 dakikanızı ayırarak isteklerinizi en iyi karşılayan ürünü, nerede satıldığını ve bu ürün hakkında kullanıcıların neler yazıklarını bulabilirsiniz. Bu araştırma size onlarca lira kazandırabilir. Belirli bir mağazanın müdavimiyseniz “aynı fiyat” kampanyası olup olmadığına bakın. Bir çok mağazada rakiplerinin fiyatlarına satış gibi promosyonları olur. Bunları takip edererek hem kendi sevdiğiniz mağazadan ürünler alır hem de ucuza alışveriş yaparsınız.

Fişleri Saklayın
Aldığınız ürünü ne kadar çok seviyor olursanız olun, fişleri saklamanız gerektiğini unutmayın. Fişlerini uygun bir çekmece de en azından 1 ay saklayın. Oluşabilecek fikir değişikleri ya da ihtiyaç değişikliklerinde fişlere ihtiyacınız olacak. Ayrıca aldığınız ürünler defolu ya da anlatıldığı gibi olmayabilir. Fişleri saklamanız değişim ve iade isteklerinde işinize yarayacak.

Uyumadan Almayın
Bir harcama yapmadan, özellikle pahalı bir ürüne para vermeden önce bir gece geçmesini bekleyin. Yapacağınız harcama konusunda biraz düşünmeniz, bir gün ya da bir gece geçmesi daha doğru bir karar vermenize yardımcı olacaktır. O an ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bir ürüne fevri bir alışveriş kararı ile hemen ulaşmak isteyebilirsiniz. Fakat daha sonra ihtiyacınız olamayan bir alışverişle başbaşa kalırsınız.

Tüm bu kurallara rağmen en önemli kuralın aslında kendinize buna gerçekten ihtiyacım var mı diye sormanız gerektiğini unutmayın. Uzun vadede bütçenizin artıda ya da ekside kalmasına istekleriniz ve ihtiyaçlarınız arasındaki fark ile siz karar vereceksiniz.

Siz nasıl bir tüketicisiniz? Alışveriş yaparken sizin kuralınız ne?

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap