İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. 6 Kolay Yöntemle Acil Durum Birikimi Oluşturun

6 Kolay Yöntemle Acil Durum Birikimi Oluşturun

featured

Aslında konu özellikle zor gün birikimi biriktirme üzerine mazeretler oluşturmaya geldiğin çok yaratıcı olabiliyoruz. Kötü giden parasal durumlar, Türk Lirası’nın sürekli değer kaybetmesi ya da sürekli artan benzin fiyatları, her geçen gün yeni bir mazeret daha uydurabiliriz. Mazeret oluşmak için kullandığımız yaratıcılığı değiştirmek için uğraştım ve kendimi aslında zor günlerere hazırlamak için yaratıcı yöntemler bulmaya zorladım. Böyle bir çalışma yaparken çok eğlendim ama önemli olan şey acil durum birikimi oluşturamayanlar için bir liste oluşturmayı başardım.

İşte yaratıcı listem;
1. Acil Durum Birikiminizi Bir Harcama Olarak Görün
Bu aslında çok yaratıcı gibi görünmese de ailenizden birinin bunu size bir fatura gibi vermesini isteyin. Bunu özellikle çocuklarınızdan isterseniz çok güzel işleyebiliyor. Çünkü ödemelerde gecikme yaptığınızda olaylar biraz çığırından çıkabiliyor. Bunu çocuklarınızı parasal konularda eğitmek için ve gerçek dünyanın zorluklarına alıştırmak için kullanabilirisiniz.

2. Herşey %10 Daha Pahalı Gibi Düşün
Yaptığınız her harcamanın %10’unu acil durum birikiminize eklerseniz aslında kısa sürede birikim hedefinize ulaşabilirsiniz. Bunu yapmak herşeyi daha pahalı yapacak ve doğru şekilde uyguladığınızda aslında daha az harcama yapacaksınız.

Eve gelen faturaların aslında iki katı olarak geldiğini düşünerek de hareket edebilirsiniz. Bu da aynı göreve hizmet edebilir.

3. Bozuklukları Biriktirin
Akşam eve geldiğinizde cebinizde bulunan paraları masanın üzerine koyun ve içinden 1 liraları ayırıp cebinize geri koyun. Geri kalan paraları acil durum birikimlerinize ekleyin. Düzenli birikim yapabilirsiniz.

4. Benzinin 5 Lira Olduğu Düşünün
Benzin pahalı bu daha az araba kullanıyoruz anlamına gelmiyor. Belkide benzinin her litresi için 5 lira verdiğini düşünmelisiniz. Depoyu her doldurduğunuzda benzin istasyonunda verdiğiniz parayı ve benzinin 5 lira olduğunu düşünüp aradaki farkı birikimlerinize ekleyebilirsiniz.

5. Kredi Kartı Puanları
Kullandığınız kredi kartı size bolca puan vermiyorsa, veren bir kartla değiştirmelisiniz. Puanlarınızı kazanmaya başlar başlamaz, puanlarınızı birikim hesabınıza aktarın.

6. Eskilerden Kurtulun
Herkesin evinde aslında gerçekten de ihtiyacı olmadığı fazladan bir kaç şey olabilir. Bunları satarak işe başlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz karı zor gün birikimlerinize ekleyebilirsiniz. Elinizdeki fazlalıkları satarken satma amacınız ile ilgili küçük bir not eklerseniz insanlar fiyat kırmak için sizi fazla zorlamayabilir.

Peki başka neler yapabiliriz?
Zor gün birikimleriniz için nasıl bir yol izliyorsunuz? Sizi daha fazla biriktirmeye iten yaratıcı bir yönteminiz var mı? Bilgilerinizden faydalanmaktan mutlu olacağız.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap