1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. 4 Adımda Minimalist Hayata Başlayın!

4 Adımda Minimalist Hayata Başlayın!

4 Adımda Minimalist Hayata Başlayın
4 Adımda Minimalist Hayata Başlayın
4 Adımda Minimalist Hayata Başlayın

 

Muhtemelen minimalist yaşamı daha önce duymuşsunuzdur. Arada bir herkesin dilinden düşmez hale gelir sonra da unutulur. Ekonominin güçlü olduğu sıralarda çok az kişi minimalizm hakkında konuşur. Kriz dönemlerinde ise minimalist yaşam hakkında çok fazla makaleler ve hikayeler yazılır ve internetin en popüler yazıları haline gelir.

Tabi ki, ekonomi ne durumda olursa olsun azla yetinebilmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek önemlidir. Elektronik aletlerin ve akıllı cihazların hayatımızı kolaylaştırdığı bir dönemde bunlar olmadan yaşamaya çalışmak neredeyse imkansız. Peki azla yetinmenin yani minimalizmin gerçekten önemli mi? Özellikle mali durumunu düzeltmek isteyenlerdenseniz tabi ki önemli!

Bir çok minimalist biraz aşırıya kaçarak neredeyse sahip olduğu herşeyden kurtulmaktadır. Bunu yapmanıza gerek yok ama yinede sahip olduğunuz şeylerle ‘sağlıklı’ bir ilişkiye sahip olmanız önemli. Az ile yaşamayı öğrendiğinizde ayrıca biriktirmeyi de öğrenebilirsiniz. İşte minimalist bir yaşama sahip olmak için denemeler yapıyorsanız, başlamanıza yardımcı olacak 4 ipucu:

1. Gardroptan Fazlalıkları Atın

Minimalist hayata başlamanın en kolay yolu sahip olduklarına bakmaktır. Herkesin evinde küçük bir ardiyesi bulunur. İşe ardiyeden özellikle gardroplarınızdan başlayabilirsiniz. Son 3 ayda kullandığınız şeyleri ayırın. Diğer herşeyi iki kümeye ayırın; bir kümeyi atın ve diğer kümeyi de bağışlayın. Böyle bir çalışma yaparak sahip olmanız gereken şeylerin ne kadar az olduğunu göreceksiniz. Ne olursa olsun, bir çok kişi sahip olduğundan azı ile yaşayabilir.

2. Alışkanlıklarınızı Basitleştirin
Bir sonraki adım olarak, alışkanlıklarınızı inceleyin ve her şeyi basitleştirmenin yollarını arayın. Hayatınızı değiştirecek, arabanızı satıp toplu taşıma araçlarını kullanmayan başlamak gibi büyük şeyler yapabilirsiniz. Yine de sabahları dışarıda kahvaltı etmek gibi bir alışkanlıktan vazgeçerek büyük bir adım atabilirsiniz. Kendinizi zorlayacak değişiklikler deneyebilirsiniz. Yeni şeyler almak yerine bir ay boyunca bir şey almadan yaşamayı deneyebilirsiniz. Bu durum ile elinizdekilerin değerini bilecek, değerli zamanınızı ve paranızı koruyabileceksiniz.

3. Deneyimlere Harcama Yapın
Materyelistik şeylere daha az harcama yapmaya çalışırken, bu fırsatı deneyimlere yani size anlam katacak şeylere harcama yapmak için kullanabilirsiniz. Belki de o gitmek istediğiniz tatil ya da yeni tiyatro oyunu için biletler için para biriktiriyordunuz. İşte bu şeylere öncelik vermenin tam sırası. Materyelistik şeyler belli bir süre sizinle birlikte kalırken, güzel anların anıları ömür boyu sizinle kalır. Ürünlere para harcamak kolaydır ama duygusal olarak büyük şeyler yaratmazlar.uzun vade de deneyimlere harcama yapmak sizi daha mutlu edecek!

4. Değişimi Benimseyin
So olarak değişimi benimsemeniz önemli. Minimalist yaşamın yararlarına önem vermeden ve kendinizi bu yeni yaşam biçimine tam olarak uymaya zorlamadan minimalist yaşam konusunda başarıya ulaşamazsınız. Minimalist bir yaşam tarzı önceliği mali durumunuza verir, sizin için önemli olmayan şeylere daha az harcama yapar ve daha iyi bir gelecek için gerekli şeylere önem verirsiniz. Ayrıca, eşyalara bakışınızı da değiştirecektir. Yeni şeyler almak için harcama yapmak yerine aileniz, arkadaşlarınız gibi sizin için önemli şeylere odaklanmanıza yardımcı olur. Minimalist bir yaşam size paradan daha önemli şeylerin olduğunu ve sadece önem verilmesi gereken şeyin materyelistik şeyler olmadığını öğretir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap