İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Finans Haberleri
 3. 29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır? 29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Nedir? Bağkur muafiyeti nasıl yapılır? Şartları nelerdir? 29 yaş altında olanlar, Bağkur’dan kendilerine yapılacak olan vergi muafiyetinin şartlarını merak ediyor. İşte tüm detaylar..

 

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Nedir?

Devletin sağladığı önemli teşviklerden biri olan 29 yaş altı vergi muafiyeti, genç girişimcileri belirli bir süre vergiden muaf sayarak kuracakları işte yardımcı oluyor. Maliyetli bir yol tercih edilerek şirket kurmak yerine, basit bir yol ile şahıs işletmesi kurulduktan sonra gelir vergisi mükellefi olunup bu destekten yararlanılabilir. Şahıs işletmelerinin yanı sıra adi ortaklı adi şirketlerin de aşağıdaki şartları sağlaması durumunda bu teşvikten yararlanabileceğini belirtelim.

 

 

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır
29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır

 

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Vergi muafiyetinden yararlanmak için 29 yaşınızdan küçük olmanız veya 29 yaşınızı doldurmamış olmanız gerektiğini belirterek aşağıdaki şartları inceleyelim.

 • Daha önce hiçbir şekilde vergi mükellefi olmamış olmanız gerekiyor. Yani, ilk defa vergi mükellefiyetinizin açılmış olması en önemli şartlardan birisi.
 • 4B (eski ismiyle bağ-kur) sigortalılığınızın herhangi bir şekilde kurum kayıtlarında bulunmamış olmasının yanı sıra ilk defa 4B’de oluyor olmanız gerekiyor. Eğer, bir başkasının yerine (bağımlı olarak) 4A sigortalılığınız ile birlikte çalıştıysanız bunun bir sorun teşkil etmediğini belirtelim.
  Girişim yapacağınız meslekler ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti adı altında bulunması gerekiyor. Bununla beraber, işletmenizin bizzat sizin tarafınızdan sevk ve idare edilmesi gerekiyor. Yani, her şeyin başında siz olmalısınız.
 • Kanuni süresi içinde işe başladığınızın vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor. Vergi mükellefi gerçek kişilerde işe başlama süresi 10 gün olduğu için fiilen işe başladığınız tarih itibariyle 10 gün içinde bağlı olduğunuz vergi dairesine bildirimde bulunmuş olmanız gerekiyor.
 • Başvuran kişinin tam mükellef olması gerekiyor. Türkiye’de ikamet edip geliri Türkiye sınırları içerisinde oluşan kişiler tam mükellef sayılmaktadır. Yurt dışında yaşayıp Türkiye’den gelir elde edenler dar mükellef sayıldığı için bu teşvikten faydalanamazlar.
 • Daha önceden devraldığı işletme varsa bu işletmenin eş veya üçüncü derece dâhil kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması gerekiyor. Ölümden kaynaklı devralma durumlarında bu kuralın esneyebildiğini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Bunlara ek olarak, şahıs şirketi olarak başvurulması gerektiğinin altını çizelim. Çünkü bu teşvik, devlet tarafından düşük veya orta derece işletmelere yardım etmek amacıyla sağlanmaktadır. Yani, tüzel kişi maiyetindeki anonim veya limited gibi şirketler bu teşvikten yararlanamamaktadır. Ayrıca adi ortaklı adi şirketler bu teşvikten yararlanmak istiyorsa, siz dahil ortakların hepsinin belirtilen şartları sağlıyor olması gerekiyor.

 

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır
29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır

 

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nereye Yapılır?

Anlattığımız şartları sağlamanız halinde başvuruda bulunabilirsiniz fakat devlet bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı bireysel olarak bilemediği için yapmamız gereken işlemler olacaktır. Bunlar,

 • Vergi açılışını yaptıktan sonra genç girişimci muafiyetinden yararlanmak istediğinizi ilgili vergi dairesine (buradaki=https://www.kisa.link/NcKc) dilekçe yardımıyla bildirmeniz gerekiyor.
 • Vergi dairesindeki memurlar yapmış olduğunuz bildiriyi SGK’ya bildireceklerini söyleyebilirler fakat işinizi garantiye almak için size önerimiz elden takip yapmanız olacaktır.
 • Yani, yine aynı şekilde buradaki dilekçede istenilen yerleri doldurduktan sonra SGK’ya kendiniz başvurmanız gerekiyor. Çünkü, vergi dairesindeki memurların dilekçenizi bildirmediği durumlar oluyor.

Atılan linklerdeki dilekçeleri doldurduktan sonra kırmızı renkle yazılmış olan yazıları silmeyi sakın unutmayın.

 

 

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır
29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır

 

29 Yaş Altı Bağkur Muafiyeti Kanunu Nedir?

Vergi muafiyetinin yanı sıra Bağ-Kur muafiyeti kanunuyla da işletmelerinizi destekleyebilirsiniz. Bu kanun, sizin belirli bir süre içerisindeki primlerinizi ödemenize yardım ediyor.

Eğer, 01.06.2018 itibarıyla vergi açılışınızı yaptıysanız yani vergi mükellefi olmuşsanız ve üstte belirttiğimiz şartları sağlıyorsanız hazine, sizin ilk bir sene içerisindeki 4B (eski ismiyle Bağ-Kur) primlerinizi ödüyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap