1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. 2022’de kripto para birimi için görünüm nedir? -0x Haberler

2022’de kripto para birimi için görünüm nedir? -0x Haberler

guncel coin haberleri

Bu yıl süper zenginler daha da zengin oldu. COVID-19 salgını sırasında Elon Musk’ın serveti 194 milyar ABD doları artarken, onu serveti 85 milyar ABD doları artan Jeff Bezos izledi. Dünyanın ekonomik güçleri zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıyor. Bunun neden olduğunu açıklamak için Cantillon etkisine bakmamız gerekiyor. Cantillon etkisinin temel teorisi, dolaşımdaki para birimindeki değişiklikler nedeniyle nispi fiyatlardaki değişiklikleri ifade eder. Cantillon, yeni para birimini ilk alanların servetlerinin arttığını, en son yeni para birimini alanların ise enflasyon nedeniyle satın alma güçlerinin düştüğünü açıkladı. Basit İngilizcede, bir devlet çok para bastığında, servetin en büyük payı en üstteki insanlara gider. Bitcoin ve ademi merkeziyetçilik mükemmel panzehirdir. Bitcoin dünyasında ayrıcalık, statü veya coğrafya için ödüllendirilmez, yalnızca gerçeğe daha yakın olanlar değer yaratmanın meyvelerini toplayabilir. Bitcoin ve dünya çapındaki kripto para endüstrisi için geçtiğimiz yıl çığır açan bir yıl oldu. Kripto para piyasasının yalnızca geçen yıl genişlediğine dair birçok örnek var. 2022’de kripto para birimi için görünüm nedir?

Ilias Louis Hatzis, Kryptonio Wallet’ın kurucusu ve CEO’sudur. Lütfen dijital para cüzdan anketimize katılın, yardımınızı kullanabiliriz. Bunlar kripto para cüzdanı hakkında yedi basit çoktan seçmeli sorudur. 60 saniye içinde tamamlamanız gerekir. Anket tamamen anonimdir.

2021, kripto para biriminde atılımların yılı olacak. Expedia ve Microsoft gibi büyük web sitelerinin Bitcoin’i bir değişim aracı olarak kabul etmesiyle, Bitcoin ana akım kabulünde büyük adımlar attı ve Binance Üniversitesi gibi üniversiteler bile eğitim için kripto para birimlerini kabul etmeye başladı. Coinbase’in halka arzı, kripto para birimi için bir dönüm noktasıdır. İlk Bitcoin ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. Şirketler, yatırım portföylerini ve nakit rezervlerini çeşitlendirmek için Bitcoin kullanıyor. Defi, 2020’ye göre dört kattan fazla artarak 100 milyar ABD dolarına ulaştı. Takas edilemez tokenler (NFT) başarılı oldu ve bu varlıkların satışı büyük müzayede evlerinde yeni rekorlar kırdı. El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu. Düzenleyiciler, kripto para birimi endüstrisine dikkat ettiklerini açıkça belirttiler.

Kripto para birimleri, toplumun marjlarından politika yapıcıların, büyük teknoloji şirketlerinin ve kurumsal yatırımcıların odağına kaydı. Önümüzdeki yıl kripto para pek çok alanda geliştirilecek, şu noktalara dikkat etmemiz gerekiyor: benimseme, düzenleme, Defi, Hacks, NFT.

Benimseme sürecini hızlandırın
Bu, kripto para birimleri için pek çok gerçek aktivite ile çılgın bir yıl oldu. Square, PayPal, Revolut ve Robinhood gibi finansal kurumların benimsenmesi, blockchain teknolojisini ve kripto para birimini ana akım haline getirdi. Geçen yıl, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para tüccarlarının yaklaşık yarısı piyasaya girdi ve şu anda dünyada en az 300 milyon kripto para hesabı var. Chainalysis tarafından Ocak 2020’den Ocak 2021’e kadar yayınlanan “Kripto Para Birimi Coğrafyası” raporunda, dünya çapındaki yeni cüzdan sayısı %45 artarak tahmini 66 milyona ulaştı. Coinbase, şu anda platformunu kullanan 73 milyondan fazla kullanıcıya ve 10.000 kuruma sahip olduğunu belirtti. Gemini, 21,2 milyon Amerikalının bir kripto para birimine sahip olduğunu tespit eden “ABD Kripto Para Birimi Durumu Raporu”nu yayınladı.

Bitcoin’in benimsenme oranı, yıllık %63’lük bir büyüme oranıyla, İnternet’i benimseyenlerden daha hızlı, yıllık %113 oranında büyüyor. Bu büyümenin devam ettiğini varsayarsak, yeni benimsemenin hızlanması Bitcoin’in değerini daha da yükseltmeye devam edebilir.2024’e kadar 1 milyar kullanıcıya ve 2030’a kadar 4 milyar kullanıcıya ulaşabiliriz.

Yönetmelik geliyor
Düzenleme eksikliği, ana akım kripto para birimini kabul etmenin önündeki en büyük engeldir, ancak bu ayın başlarında ABD Kongresi, kripto para biriminin hızlı fiyatına katıldı ve altı kripto para birimi şirketi yöneticisini Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade vermeye davet etti. Federal Rezerv, FDIC ve OCC, kripto para varlıklarıyla ilgili çeşitli sorunları analiz ediyor ve kripto para birimi hakkında bir dizi talimat geliştireceklerini belirten ortak bir bildiri yayınladı. Biden yönetimi, ABD liderliğindeki kripto para birimi düzenleme sürecini yönlendirmek için yüksek nitelikli bir ekip kurdu. Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler.

Avrupa’da da düzenlemeler 2022’de netleşecek. AB’nin kripto para birimlerini düzenleme çerçevesi onaylanmaya daha yakın. 24 Kasım 2021’de Avrupa Konseyi, kripto para varlık piyasası (MiCA) çerçevesindeki konumunu kabul etti. MiCA, “pasaport” lisansını teşvik ederek kripto para birimi şirketlerinin bölge genelinde genişlemesini kolaylaştırmayı vaat ediyor. MiCA, NFT’ler için geçerli olmasa da, sektör için bir ön temel attıktan sonra AB’nin bu alana hitap ettiğini göreceğimize inanıyorum.

2022’de hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupa Birliği kripto para birimini kabul edecek ve kripto para ortamını kalıcı olarak değiştirecek. Düzenleyiciler yavaş hareket etse de, doğru yönde ilerliyoruz. Düzenlemeler ne kadar net olursa sektör için o kadar iyi ve yatırımcıların yatırım portföyleri üzerinde olumlu bir etkisi olmalıdır.

DeFi gelişmeye devam edecek
Defi, 2021’de hızla büyüyecek. 2020’nin başından itibaren, toplam değer kilidi (TVL) 10 milyar ABD dolarının biraz üzerindedir ve 100 milyar ABD dolarının üzerinde bir piyasa değerine ulaşmıştır. Ethereum, İş Kanıtı’ndan (PoW) Hisse Kanıtı’na (PoS) geçerken, Staking şimdi 18 milyar dolarlık bir dev ve kurumsal ve perakende yatırımcılar için bir gelir kaynağı olarak daha fazla ilgi görecek.

Bu alana daha fazla paranın akmaya devam etmeyeceğini düşünmek için gerçekten hiçbir neden yok. Polygon, Solana, Internet Computer vs. gibi birçok proje var. Bu projeler yeni başladı ve sunacak çok şey var. Amerikalı milyarder risk sermayedarı ve kripto para yatırımcısı Matthew Rozak’a göre, merkezi olmayan finans 2021’de 80 milyar ABD doları büyüdü ve 2022’de 10 kat büyümesi ve gelecek yıl 800 milyar ABD doları değerinde olması bekleniyor.

Daha fazla bilgisayar korsanlığı ve hırsızlık
Geçen yıl, bilgisayar korsanları kripto para borsalarını sabote ederek dijital varlıklarda milyarlarca dolar çaldı. Bu yıl 20’den fazla bilgisayar korsanlığı saldırısı oldu ve bilgisayar korsanları kripto para birimi borsalarından veya projelerinden en az 10 milyon ABD doları dijital para çaldı. En az altı vakada, bilgisayar korsanları 100 milyon ABD dolarından fazla çaldı. En büyük soygunlardan biri, kripto para ticaret platformu Bitmart’ın bilgisayar korsanlarının şirket hesaplarına girip yaklaşık 200 milyon ABD doları çaldığını duyurduğu Aralık ayı başlarında meydana geldi. Ağustos ayında, bir grup bilgisayar korsanı, token değişim platformu Poly Network’ten 613 milyon dolarlık dijital para çaldı.

Norton Laboratories, kripto para dolandırıcılığının gelecek yıl ivme kazanacağını ve daha fazla kullanıcı katıldıkça artabileceğini iddia ediyor. Norton, 2022’de daha fazla bilgisayar korsanı saldırısı, daha fazla dolandırıcı ve daha fazla güvenlik talebi olacağı konusunda uyardı.

Herkes, özel anahtarınızı aldığında, cüzdanınızdan cüzdanına para aktarabilir. Bu nedenle, fonlarınızı bu yıl merkezi bir borsadan özel anahtarı elinde tutan tek kişi olduğunuz velayetsiz bir cüzdana aktardığınızdan emin olun.

NFT en iyisi henüz gelmedi
NFT, 2021’de çığır açan bir yıla girdi, ancak en iyisi henüz gelmedi. DappRadar’ın verileri, 2021’de NFT’lerin işlem hacminin 22 milyar ABD dolarına ulaştığını, 2020’de ise sadece 100 milyon ABD doları olduğunu ve şimdiye kadar yayınlanan en büyük 100 NFT’nin en düşük piyasa değerinin (toplu değerleriyle ölçülen) 16.7 olduğunu gösteriyor. milyar ABD doları.

Asla taklit edilemeyecek sanat yaratmak için blok zincir teknolojisinin yardımıyla, NFT alanının yatırımcı ilgisini ve projelerini artırdığına şüphe yok. Bu yılın en değerli NFT müzayedesi, Amerikalı dijital sanatçı Mike Winkelmann tarafından kullanılan Beeple’ın bir dijital kolajı olan İlk 5000 Gün. yaşayan sanatçılar tarafından

NFT başlangıçta dijital sanatın sahipliğini resmileştirmenin bir yolu olmasına rağmen, daha sonra dijital gayrimenkul de dahil olmak üzere diğer dijital mülk türlerini içerecek şekilde genişletildi. Önümüzdeki yıl, süper hayranların, blok zincirle ilgili fırsatlar aracılığıyla en sevdikleri sanatçıların yaratıcılığını teşvik etmek için kolektif ademi merkeziyetçilik güçlerini kullanacaklarına işaret edecek. Daha fazla NFT uygulaması ortaya çıktıkça, bu alan büyümeye devam edecek.

Kripto para biriminin her günü bir sürprizdir. Bu alandaki geliştiriciler, sorunları çözmek, güç tüketimini azaltmak, güvenliği, kararlılığı ve hızı artırmak ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için çok çalışıyor. Ancak paranızı alıp ortadan kaybolmaya çalışan bir sonraki dolandırıcılık/sahte proje tam önünüzde. Bilgisayar korsanlarının, zor kazanılmış kripto para biriminizi çalmak için kitaptaki her numarayı deneyeceğini unutmayalım. Bitcoin ve merkezi olmayan uygulamalar 2022’de başarılı olmaya devam edecek, çünkü artık blok zinciri teknolojisinin ana akım haline geldiği aşamaya ulaştık, ancak yolu geçmeden önce her zaman etrafa bakar ve dikkatli davranırız.

Görüntü Kaynağı

E-posta aboneliği aracılığıyla her gün araştırmamızı okuyan diğer fintech liderlerine katılın. Danışmanlık hizmetlerimize göz atın (bu ücretsiz orijinal araştırma için nasıl ödeme yapıyoruz.

Bilgi kaynağı: DAILYFINTECH’ten 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazar Ilias Louis Hatzis’e aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap