İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. 2022’de İzlenecek Borç Verme Protokolleri

2022’de İzlenecek Borç Verme Protokolleri

guncel coin haberleri

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), kripto para piyasasındaki en sıcak trendlerden biridir. Geleneksel finansal modelleri alt üst ederek, aksi takdirde dünya nüfusunun çoğunluğunun erişemeyeceği çeşitli finansal hizmetlere kapı açar.

DeFi, kurumları ademi merkeziyetçi hale getirerek herkesin, her yerde kripto varlıklarını ödünç vermesini ve ödünç almasını sağlar. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, kripto para piyasası, blok zinciri teknolojisinin güvenliğine, şeffaflığına ve değişmez altyapısına güvenirken, en son finansal etkinleştiriciler olarak DeFi kredi platformlarıyla dolup taştı.

Ethereum hala DeFi ekosistemine hakim olsa da, ağın gaz maliyetleri ve yavaş işlem hızları, birçok yeni borç verme protokolünün rakip ağlar üzerine kurulmasına neden oldu. Üçüncü nesil blok zinciri ağlarında yeni DeFi protokollerinin tanıtılması, kripto para birimlerinin ve küresel finansın geleceği için temel bir atılım yaratıyor.

Genişleyen kripto para piyasasında yerini başarıyla sağlamlaştıran bazı umut verici DeFi borç verme protokollerine daha yakından bakmak için okumaya devam edin.

af

Reklam&nbsp &nbsp

Ethereum üzerine inşa edilen Aave, en iyi bilinen DeFi protokollerinden biridir. Ödünç verme işlevselliği sağlayan açık kaynaklı, merkezi olmayan ve gözetimsiz bir pazaryeri protokolüdür. Başlangıçta ETHLend olarak adlandırılan platform, 2018’de adını Aave olarak değiştirdi.

Aave, Ocak 2020’de ETH tokenlerinde yalnızca 60.000 $’lık toplam kilitli değer (TVL) ile piyasaya sürüldü. Şimdiye kadar hızlı ileri ve platformun TVL’si Avalanche, Ethereum ve Polygon madencilik havuzlarına yayılmış yaklaşık 13,25 milyar dolar. Aave protokolü, borç verenlerin ve borç alanların çıkarlarına hizmet etmek için tasarlanmıştır.

Mevcut havuza jeton ekleyerek likidite sağlayarak pasif gelir şeklinde getiriler elde edebilirsiniz. Alternatif olarak, fazla teminatlı ve eksik teminatlı kredilere erişmek için protokolü kullanabilirsiniz. Aave, kredi vermeye ek olarak, kredi alanların kilitli bir oran veya değişken bir oran arasında seçim yapmasına olanak tanıyan hızlı krediler ve oran dönüştürme hizmetleri de sunar.

67IFAEofB7AhLNUnDbud6XBKUHJ_n7kPPThn0aTVrsxK7r7QCX0r_t2BlQwYyO08zxb_liyqk3FewpO8u5SmuJAD0yRhlJPJ5c3qxprvOQZbDLSvXWdt0Inp.

Yapıcı Yolu

MakerDAO, bugün piyasadaki en iyi DeFi kredi platformlarından biri haline geldi. Platformun yerel sabit parası DAI tarafından desteklenen MakerDAO, kullanıcıların kasaları açmasına ve teminat olarak ETH veya diğer kripto para birimlerini kullanarak DAI kredileri almasına olanak tanıyan Ethereum blok zincirinde tam teşekküllü bir DAO’dur (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon).

MakerDAO, ana akım benimsemeyi başaran ilk DeFi kredi protokolü oldu ve kilitli toplam 16,53 milyar $ (TVL) ile Ethereum ekosistemindeki en büyük DeFi dApp’leri listesinin başında yer aldı. Diğer borç verme protokolleriyle karşılaştırıldığında, platform farklı bir yaklaşım benimsiyor. DAI tokenlerinin üretimini yönetmek için Maker Protocol’de yerleşik yönetim mekanizmasını kullanın ve akıllı sözleşmeler yoluyla DAI stablecoin’in oynaklığını azaltın.

Nif1n5fZRDKrymM2gAUO8CxA8AHjYP1y5F0MPRYWZQ5FjN9jkO7pURrQd8NjUoYO6_Ff8AMT1w_1ML_xJXwl9JL6SkkmvKMYKikXQ8oCQ4pUGLDQNiMid.

soda anlaşması

Soda Protokolü, Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve kendisini gelecek vaat eden bir DeFi 2.0 borç verme protokolü olarak konumlandırmaktadır. Platform, DeFi kredi verme protokolleri ve türünün ilk örneği bir zincir üstü kredi derecelendirme sistemi sağlamak için Solana’nın ultra yüksek işlem hızlarından ve ultra düşük gaz maliyetlerinden yararlanıyor.

Soda Protokolünün ana ürünü, ödünç verme hizmetleri açısından Aave ve Compound gibi diğer Ethereum tabanlı protokollere çok benzer. Ancak platform, diğerleri arasında Kolay Geri Ödeme Kredileri, Hızlı Krediler ve Hızlı Likidasyonlar gibi diğer DeFi kredi ürünlerini desteklemesi bakımından diğerlerinden farklıdır.

Mevcut platformlardan farklı olarak, Soda Protokolü, kullanıcılara aynı anda birden fazla varlık ödünç verme ve ödünç alma özgürlüğü veren pozisyonlarda herhangi bir üst sınıra sahip değildir. Ayrıca Soda Protokolü, kullanıcılara değişen piyasa koşullarında daha esnek faiz oranları sağlamak için faiz oranı modelini optimize etti.

Platform ayrıca, bireysel kullanıcı kredi puanları oluşturmak için farklı türde zincir üstü davranış verilerini toplayan ve analiz eden ilk zincir üstü kredi derecelendirme sistemi olan Sol ID Credit özelliğiyle DeFi ekosistemi için yeni fırsatlar dünyasının kapılarını açıyor. Her derecelendirme bir NFT olarak basılmıştır ve ortak DeFi platformlarından kredi almak, yeni ürünler ve IDO’lar için faiz oranlarını düşürmek, yönetişim ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli senaryolarda uygulanabilir.

mtrOdB-p6bC8rzSeIFb4Tu2O54LRCAT3h7rdoJQQ1ZxqIxyBfSo5iKgmML-IeSB9Y5TcEQHka0xuzDHJZ08Otqsmi1sCMdu-CfdJH4hFo07KngQDARdQItwj.KngQDARdQItwj.

Sonuç olarak

DeFi, çeşitli pasif gelir fırsatlarına kapı açar. Halihazırda kripto para birimlerine sahipseniz, cüzdanınızda boş boş oturmak yerine onların sizin için çalışmasını sağlamak iyi bir fikirdir. Favori havuzlarınıza likidite sağlayabilir ve pasif faiz oluşturabilirsiniz; bunların tümü, kripto para portföyünüzün erişimini genişletmenize yardımcı olacaktır.

Bilgi kaynağı: 0x bilgisi ile ZYCRYPTO’dan derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap