1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. 18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı? Başvuru Nasıl Yapılır? Hangi Bankalar 18 Yaş Altına Kredi Kartı Verir?

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı? Başvuru Nasıl Yapılır? Hangi Bankalar 18 Yaş Altına Kredi Kartı Verir?

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı? 18 Yaş Altı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri? Reşit olmayanları ilgilendiren bu konuyla alakalı merak ettikleriniz burada..

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı
18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı?

18 yaşını doldurmadan kredi kartı alma konusu hem çocuğunun parayı idareli kullanmayı öğrenmesini isteyen ebeveynlerin hem de yanında nakit taşımak istemeyen öğrenciler için merak konusu olan bir konudur. Çoğu banka reşit olmayan kişiler için hesap açma imkânı sunsa da reşit olmayan bireylere kredi kartı verilmiyor. Ancak ailesinin izni ile çeşitli ek kartlar ve ön ödemeli kartlar veren bankalar mevcut.

 

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı
18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı

18 Yaş Altı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Reşit olmayan kişilere sunulan kredi kartları tam olarak kredi kartı niteliği taşımamaktadır. Bu kartlar genelde ön ödemeli olup, hesapta var olan paranın kullanımına ya da belli bir limit çerçevesinde harcama yapılmasına izin verir. Bu nedenle aileler ek kart yöntemini de tercih etmektedir. Bu yöntemde ebeveyne ait zaten mevcut kullanımda olan kart üzerinden çıkarılan ek kart çocuğa verilebilir. Ek kartların normal kredi kartlarından farkı yoktur ancak bir kredi kartı üzerinden en fazla 10 ek kart çıkartılabilir. Limitleri asıl kredi kartından farklı ayarlanabilen bu kartlarla ödeme kontrolü sağlayabilirsiniz.

Eğer ek kart yöntemini değil, 18 yaşını doldurmadan kredi kartı alma yöntemini seçerseniz ebeveynlerin kendilerinin bankaya başvurması gerekmektedir. Eğer ebeveynin böyle bir imkânı yoksa ya da söz konusu çocukla farklı şehirlerde ikamet ediyorlarsa noter onaylı muvafakatname belgesiyle de kredi kartı çıkartılabilir. Ancak işlemin bu şekilde gerçekleşmesi için ailenin o bankaya ait bir mevduat hesabının olması gerekmektedir. İşlemler gerçekleşmesini takip eden 7 iş günü içerisinde kredi kartı teslim edilecektir.

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı
18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı

18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

İş Bankası’nın sunduğu Maxipara Gençlik kartı, 18 yaşını doldurmadan kredi kartı almak isteyen kişilerin en sık başvurduğu kredi kartıdır. Ancak bu kartı kullanabilmek için önce para yüklemeli ve yüklediğiniz tutar kadar alışveriş yapmalısınız. İş Bankası’yla anlaşmalı iş yerlerinden yapılan alışverişlerden MaxiPuan kazanabilir ve yine anlaşmalı iş yerlerinden bu puanları harcayabilirsiniz. İçerisindeki para nakit olarak çekilebilse de aile çekilmesini engelleme hakkına sahiptir. 12-18 yaş arasındaki çocukların kullanabileceği bu kart için ebeveynlerinden en az birinin İş Bankası müşterisi olması gerekmektedir.

Halk Bankası’nın Bank24Jet kartı reşit olmayan bireylerin aile gözetimi altında kredi kartı kullanmasına olanak tanıyor. Önceden karta yatırılan tutar kadar alışveriş imkânı sunan bu kart Troy, Master Card ve Visa logosunun olduğu online alışverişler dahil her yerde geçerli olmakla birlikte yurt dışında da kullanılabilmektedir. Kartın temassız ve şifresiz ödeme seçenekleri de bulunmaktadır.

Akbank tarafından 16-26 yaş arasındaki öğrencilere yönelik hazırlanmış Exi 26 kart ile tıpkı diğer banka kartlarındaki gibi ATM’lerden para çekip yatırabilir, havale ve EFT işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Reşit olmayanlar için ön ödemeli olan bu kart bazı yerlerde öğrencilere özel indirim imkanları sunmaktadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap